Bistandsbudsjettet må ha høyere ambisjoner på vegne av verdens jenter
7.10.2020 11:07:22 CEST | Plan International Norge | Pressemelding

Koronapandemien rammer oss hardt, både økonomisk og sosialt. Særlig går det utover dem som har det vanskelig fra før - blant annet jenter. Vi deler regjeringens bekymring, men den må følges av penger og handling.
Vi forventer at det øremerkes penger til jenters beskyttelse i humanitære kriser
Det er bra at regjeringen står fast ved prinsippet om å holde norsk bistand på én prosent av bruttonasjonalprodukt. Siden koronapandemien inntraff har vi sett en dramatisk økning i vold og overgrep mot jenter, barneekteskap og millioner av barn har mistet skolegang. Fra tidligere kriser, som ebola-utbruddet i Vest-Afrika, har vi erfart at de jentene som ikke følges opp risikerer å giftes bort og bli gravide når de fremdeles er barn. Derfor er vi bekymret for at den humanitære satsingen ikke har et særlig fokus på jenter i krisesituasjoner. Dette kan ha katastrofale følger for jenter og barns liv. Kampen for jenters rettigheter er viktigere enn noen gang.
Kampen mot barneekteskap må prioriteres
Antall barneekteskap øker. Derfor må den langsiktige kampen mot barneekteskap nå prioriteres. Regjeringen må styrke sivilt samfunn og ungdomsdrevet innsats. Barn og unge må lede an i diskusjonen om saker som gjelder dem og deres fremtid. Plan samarbeider med ungdomsorganisasjoner verden over, og ser hvor avgjørende ungdommenes eget engasjement er i kampen mot barneekteskap. Disse unge stemmene og kreftene trenger vår støtte.
Nøkkelord
Kontakter
Eilif SwensenKommunikasjonssjef
Tel:+47 416 53 901eilif.swensen@plan-norge.noBilder

Om Plan International Norge
Plan International er en uavhengig barnerettighetsorganisasjon som jobber barns rettigheter, både langsiktig og gjennom nødhjelp. Men der barn ikke har det bra, har jenter det ofte verst. Derfor setter Plan jenter først. Vi jobber i mer enn 80 land og driver prosjekter i 67.000 lokalsamfunn verden over. Vi jobber særlig med å sikre jenters rett til å bestemme over egen kropp, beskytte barn mot vold, sørge for at alle barn får en trygg og god utdanning og bidra til at unge kvinner kan bli økonomisk selvstendige.
Følg pressemeldinger fra Plan International Norge
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Plan International Norge på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Plan International Norge
Gunvor Knag Fylkesnes er ny generalsekretær i Plan International Norge2.3.2026 09:30:00 CET | Pressemelding
Knag Fylkesnes kommer fra jobben som direktør for politikk og kommunikasjon i Redd Barna.
Fire år med krig i Ukraina: Skolebarn er mer redde for eksamen enn flyalarmer23.2.2026 08:37:34 CET | Pressemelding
Barn i Ukraina har tilbrakt over 5000 timer i bomberom – nesten syv måneder av livet sitt. Det setter dype spor.
Red Hand Day: 7-åringer kidnappes til krigen i Sudan12.2.2026 07:00:00 CET | Pressemelding
Barn helt ned i syvårsalderen bortføres og brukes av væpnede grupper i Sudan. Millioner av barn står uten beskyttelse i det som omtales som verdens største humanitære krise.
1000 dager med krig i Sudan: Barn forsvinner på flukt8.1.2026 07:30:00 CET | Pressemelding
Hver dag registrerer Plan International nye enslige barn i Nord-Darfur. Flere har gått opptil 80 kilometer gjennom krigssoner og er både utsultet og livredde. Noen barn kommer aldri fram.
Kari Helene Partapuoli slutter som generalsekretær i Plan International Norge8.12.2025 09:53:13 CET | Pressemelding
Partapuoli går av etter syv år for å bli ny leder for Norske Kvinners Sanitetsforening.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
