Betydelig og moderat snøskredfare de kommende dagene
8.4.2020 10:26:43 CEST | Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE) | Pressemelding

STOR snøskredfare i dag
Onsdag får deler av Nordland kjenne på et vindfullt stormsenter og MET har sendt ut farevarsel på oransje nivå.
- Kombinert med at temperaturen stiger og det er ventet mye nedbør har vi sendt ut varsel om STOR snøskredfare for Indre Troms, Lofoten og Vesterålen, Ofoten og Svartisen sier vaktleder Espen Nordahl i Snøskredvarslingen.
Vi venter naturlig utløste våte skred der nedbøren kommer som regn, og naturlig utløste tørre skred høyt til fjells der nedbøren kommer som snø.
- I dag er den generelle oppfordringen til folk som ferdes i fjellet i nord til å unngå skredterreng, sier Nordahl
Uvær og redusert sikt gjør også at det kan være vanskelig å navigere i fjellet, og det er risiko for at man roter seg bort i terreng man ikke skal være i. Uvær og skredfare gjør også at det kan bli stengte veier. Lurer du på om veien du skal kjøre er stengt, kan du sjekke trafikkmeldinger fra Statens vegvesen på vegvesen.no
Betydelige utsikter
Når stormen har passert, vil forholdene roe seg og det blir kaldere igjen i Nord-Norge. Det kan fremdeles gå et og annet naturlig utløst skred, men omfanget blir mindre.
- Slik det ser ut nå, vurderer vi snøskredfaren til å være betydelig (faregrad 3) i dagene fremover i de regionene hvor været har stått på som mest sier Nordahl.
Når været har rast fra seg, synker snøskredfaren til moderat i enkelte regioner. Været resten av påsken vil være avgjørende for hvordan snøskredfaren utvikler seg i Nord-Norge. Følg med på oppdaterte varsler på varsom.no gjennom helligdagene.
Moderat fare
I Sør-Norge er det moderat snøskredfare (faregrad 2). Kraftig vind og bygevær gir snøfokk i fjellet de nærmeste dagene. Skredproblemene vil være knyttet til ustabil fokksnø i høyfjellet, og våte skred og glideskred der snøen er våt. I tillegg har det mange steder bygget seg opp store skavler i fjellet.
- Det er all grunn til å være oppmerksomme på skavlbrudd. Hvert år har vi fatale ulykker med skavlbrudd. Hold god avstand sier Nordahl.
Kaldt og stabilt
Kaldt og stabilt vær gir stort sett uendret skredfare på Svalbard. Det kan fremdeles være mulig å løse ut skred i fokksnøen, men stort sett er det vanskelig. Likevel er det slik at med vekten av en snøskuter kan du påvirke svake lag dypere ned i snøen.
- Så kjører du skuter på Svalbard er det fremdeles en grunn til å følge ekstra godt med sier Nordahl.
Det finnes også vedvarende svake lag i snødekket som kan påvirkes av vekten av en snøskuter, og skavlbrudd kan utløse ut skred lenger ned i fjellsiden.
Snøskredvarslene på Varsom.no oppdateres daglig hver dag i påsken og hver dag frem til 31. mail.
Nøkkelord
Kontakter
Snøskredvarsling
07.00-20.00 alle dager
Tlf: 488 80 100 (ikke sms)
Bilder

Om Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE)
Noregs vassdrags- og energidirektorat (NVE) har ansvar for å forvalte Noregs vatn- og energiressursar. NVE varetek også dei statlege forvaltningsoppgåvene innan skredførebygging. NVE skal sikre ei heilskapleg og miljøvennleg forvaltning av vassdraga, fremje ei effektiv kraftomsetning, kostnadseffektive energisystem og hjelpe til ein effektiv energibruk.
Følg pressemeldinger fra Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE)
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE) på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE)
NVE ber jordbruk, settefiskanlegg og vannverk om å forberede seg på sommertørke2.7.2026 10:01:11 CEST | Pressemelding
Norges vassdrags- og energidirektorat oppfordrer en rekke aktører til å være forberedt på mulig sommertørke. Selv om dagens grunnvannstand er normal, er det viktig å ha gode rutiner for overvåking og tiltak dersom situasjonen endrer seg gjennom sommeren.
NVE følger opp kraftsituasjonen og forsyningssikkerheten25.6.2026 13:41:05 CEST | Pressemelding
Norges vassdrags- og energidirektorat har hatt tilsyn med flere store kraftprodusenter for å sikre at de følger opp forsyningssikkerheten på en god måte. NVE er ikke bekymret for kraftsituasjonen nå. Likevel gjør lav magasinfylling at vi følger spesielt med på utviklingen i Midt-Norge.
NVE gir konsesjon til å bygge Femtevasselva kraftverk25.6.2026 09:00:00 CEST | Pressemelding
Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE) har gitt Hywer AS konsesjon til å bygge Femtevasselva kraftverk i Hamarøy kommune i Nordland. Kraftverket vil produsere 7,4 GWh i året, som tilsvarer strømforbruket til omtrent 370 husstander. NVE har stilt krav til utbyggingen for å redusere de negative konsekvensene for naturmangfold og reindrift.
Vi fyrer mindre for kråka25.6.2026 07:59:50 CEST | Pressemelding
Energibruken i norske bygg blir stadig mer effektiv. En ny gjennomgang fra NVE viser at vi bruker noe mindre energi per person og per husholdning i dag, enn vi gjorde for 10 år siden. Vi bruker også mindre energi per tjeneste som produseres.
NVE gir konsesjon til Wold solkraftverk i Østfold23.6.2026 08:13:19 CEST | Pressemelding
NVE gir Hafslund Magnora Sol tillatelse til å bygge Wold solkraftverk i Sarpsborg kommune. Solkraftverket vil produsere rundt 27 GWh elektrisk kraft årlig, noe som tilsvarer strømforbruket til omtrent 1700 husstander. NVE gir for første gang konsesjon med varighet på 40 år.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
