Besøker 35 havner for nasjonal feiring av losen
11.5.2021 09:49:43 CEST | Kystverket | Pressemelding

Rundt 300 loser jobber for å gjøre seilingen langs kysten vår trygg, 24 timer i døgnet – hele året. Det har loser gjort i 300 år. Nå skal lostjenestens 300-jubileum, LOS300, markeres med et tokt langs norskekysten i juni og august 2021. Ferden starter i Vardø 29. mai, og 35 havner langs kysten får besøk av museumsfartøyet Gamle Oksøy. Siste stopp blir Øygarden utenfor Bergen 30. august.
Covid-19-tilpasset
Opprinnelig skulle toktet med museumsfartøyet Gamle Oksøy vært gjennomført sommeren 2020, men ble utsatt grunnet covid-19-situasjonen. I år inviteres publikum til mindre utendørsarrangement langs hele kysten med losen som tema. Det legges til rette for påmelding der det trengs, og det blir åpen båt med en egen losutstilling på Gamle Oksøy. Andre aktiviteter som musikk, foredrag og underholdning på bryggene varierer fra sted til sted.
– Smittevern har høyeste prioritet. Vi har nedskalert markeringen og gjort en rekke forebyggende tiltak slik at det skal bli trygt å delta. Vi følger naturligvis situasjonen nøye og tilpasser seilasen etter situasjonen og i tråd med gjeldende smitteverntiltak, sier prosjektleder for LOS300 og leder av Kystverkmusea, Espen Frøysland.
Et web-kamera på fartøyet filmer ferden 24 timer i døgnet, og flere arrangementer blir streamet.
Losen viktig for skipstrafikken
– Hele 90 prosent av eksport og import i Norge går sjøveien. Skipstrafikken er dermed viktig for å sikre forsyningene både til industrien og befolkningen ellers. Rundt 300 loser jobber for å gjøre seilingen langs kysten trygg, og sikrer drift av tjenesten 24 timer i døgnet – hele året. Det siste året har losene hatt en viktig rolle for å sikre forsyninger til Norge gjennom covid-19 epidemien, forteller losdirektør Erik Blom i Kystverket.
Spennende historie
Skip har alltid hatt behov for hjelp til å seile trygt langs kysten vår, og det har i uminnelige tider vært drevet lostjeneste. Losen har spilt en viktig rolle for utviklingen av sjøfartsnasjonen Norge, og historien er derfor en vesentlig del av formidlingen under jubileumsseilasen.
Hit kommer Gamle Oksøy – se seilingslista her
Det er Kystverket og Kystverksmusea som står bak seilasen, i samarbeid med en rekke lokale kystlag, kommuner og frivillige organisasjoner. – Vi gleder oss til et spennende program og en sikker seilas i juni og august, sier Frøysland.
Mer info: www.los300.no
Fakta om Kystverkets lostjeneste
- I 1720 ble lostjenesten organisert gjennom en kongelig forordning. Dette ble starten på lostjenesten og det som i dag er Kystverket.
- På landsbasis har Kystverket rundt 300 loser i tjeneste, stasjonert ved 26 losstasjoner.
- Det utføres rundt 40 000 losoppdrag i året over hele Norge – i snitt 100 per dag.
- Lostjenesten bidrar til å trygge ferdselen på sjøen og verne om miljøet, ved å tilføre fartøyets mannskap nødvendig farvannskunnskap til å foreta sikker seilas.
- Lostjenesten er tilgjengelig 24 timer i døgnet, hele året, og er finansiert av avgifter betalt av skipsfarten som benytter seg av tjenesten.
Nøkkelord
Kontakter
Erik Blom, Losdirektør i Kystverkets lostjeneste
Tlf: 93047621
E-post: erik.blom@kystverket.no
Espen Frøysland, Prosjektleder for LOS 300 og leder for Kystverkmusea
Tlf: 975 42 490
E-post: espen@lindesnesfyr.no
Lill Haugen, Kommunikasjonsrådgiver Kystverket
Tlf 47505060
E-post: lill.haugen@kystverket.no
Bilder








Om Kystverket
Kystverket er ein nasjonal etat for kystforvalting, sjøsikkerheit og beredskap mot akutt forureining. Kystverket arbeider aktivt for ein effektiv og sikker sjøtransport gjennom å ivareta transportnæringas behov for framkome og effektive hamner. Kystverket driv førebyggande arbeid og reduserer skadeeffektane ved akutt forureining, og medverkar til ein bærekraftig utvikling av kystsona. Kystverket ligg under Nærings- og fiskeridepartementet.
Følg pressemeldinger fra Kystverket
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Kystverket på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Kystverket
Nå kan havner søke om støtte til tiltak som gjør dem mer effektive og miljøvennlige2.2.2026 10:17:57 CET | Pressemelding
Kystverket lyser nå ut midler gjennom tilskuddsordningen for effektive og miljøvennlige havner. Ordningen skal bidra til bedre flyt i godstransporten, gjennom effektiv havnedrift og reduserte utslipp. Søknadsfristen er 18. mars, og det er i statsbudsjettet satt av i overkant av 133 millioner kroner til ordningen.
Seks fyrstasjoner søker nye leietakere21.1.2026 08:04:03 CET | Pressemelding
Det skjer ikke ofte at seks fyr samtidig lyses ut for nye leietakere. Nå inviterer Kystverket engasjerte aktører til å gi nytt liv til noen av kystens mest særpregede kulturminner – fra verdens nordligste fyr i Finnmark til skjærgården i Telemark.
NYTT REKORDÅR FOR CRUISE I NORGE20.1.2026 07:50:00 CET | Pressemelding
2025 ble et nytt rekordår for cruiseaktivitet langs norskekysten. Over 3900 cruiseskip-anløp fraktet 1,6 millioner passasjerer til norske havner. Totalt hadde de norske havnene over 6,3 millioner dagscruiseturister fra cruiseskip.
Ny runde med tilskudd til kommunale fiskerihavnetiltak – søknadsfrist 1. mars 20269.12.2025 13:02:05 CET | Pressemelding
Kystverket lyser nå ut en ny runde med statlig tilskudd til kommunale fiskerihavnetiltak. Ordningen skal bidra til å styrke og utvikle infrastrukturen i fiskerihavner langs hele kysten. Søknadsfristen er 1. mars 2026.
Testar nye sjømerke langs kysten2.12.2025 08:05:00 CET | Pressemelding
Nye, norskutvikla sjømerke vert no sett ut på utvalde stadar frå Kragerø til Sørvær. Med sterkare lys og smartare design skal dei nye «trafikkskilta til sjøs» testast i nokre av dei tøffaste forholda langs kysten.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
