Beredskapsøvelse i Nestunnelen på E16 i Hole

Mens beredskapsøvelsen pågår er det omkjøring om Utstranda på fylkesveg 2848. Omkjøring er skiltet, og det er satt opp skilt som viser at det er en øvelse som pågår.
Øvelse gjør mester
Statens vegvesen holder jevnlig beredskapsøvelser i riksvegtunneler sammen med nødetatene. Dette er det krav om. Hovedformålet med slike øvelser er å holde nødetatene oppdatert på den aktuelle tunnelen og sikkerhetsutstyret i den, trene samhandling og kommunikasjon, og øve ferdigheter og innsats.
I Nestunnelen denne gangen er det en såkalt fullskalaøvelse. Det betyr at øvelsen foregår inne i tunnelen der det spilles ut et planlagt scenario. I dette tilfellet er det en trafikkulykke mellom en tankbil og personbiler inne i tunnelen, med fare for lekkasje av væske fra tankbilen.
– Ved slike øvelser blir nødetatene bedre rustet til å håndtere en reell hendelse i tunnelen på en effektiv og trygg måte, sier Hanne Løver Thon, praktisk tunnelforvalter i Statens vegvesen
Under øvelsen kan det være en del kjøretøy med blålys i området.
Deltakerne
Disse er med på Statens vegvesens øvelse i Nestunnelen på E16 torsdag 9. mai:
- Ringerike brann og redningstjeneste
- Asker og Bærum brann og redning
- Prehospitale tjenester Vestre Viken
- Sør-Øst politidistrikt
- 113-sentralen
- Vegtrafikksentralen sør
- Sør-Øst 110
- Sør-Øst 112
- Driftsentreprenør NCC
Priv. til red.:
Det er mulig for redaksjonene å overvære beredskapsøvelsen i Nestunnelen på E16 i Hole. Ta kontakt med Hanne Løver Thon i Statens vegvesen innen 8. juni kl. 17.00 på telefon 958 80 529 eller på e-post hanne.lover@vegvesen.no
Nøkkelord
Kontakter
Hanne Løver ThonPraktisk tunnelforvalter og brannvernlederStatens vegvesen Drift og vedlikehold
Tel:95880529hanne.lover@vegvesen.noPressevakt Drift og vedlikehold
* Drift, vedlikehold og forvaltning av riksvegnettet * Brøyting/strøing/salting * Asfalt * Rekkverk * Bruer * Tunneler * Fjelloverganger * Rasteplasser * Inspeksjoner * Ferje
Bilder

Om Statens vegvesen
Statens vegvesen arbeider for å skape et smart og sammenhengende transportsystem på vei for hele Norge. Det skal være enkelt å reise og transportere varer – på sikre veier tilpasset framtidens behov.
Følg pressemeldinger fra Statens vegvesen
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Statens vegvesen på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Statens vegvesen
Revelåga bru på Mo blir nattestengt27.10.2025 13:25:21 CET | Pressemelding
Revelåga bru på E12 i sentrum av Mo i Rana skal rehabiliteres. Fra mandag 27. oktober og to uker fremover blir brua delvis stengt på kveld og natt.
Øver på ulykkeshåndtering i Elgskauåstunnelen på E134 i Asker27.10.2025 12:56:16 CET | Pressemelding
Statens vegvesen og nødetatene skal øve sammen på håndtering av trafikkulykker i Elgskauåstunnelen på E134 i Asker onsdag formiddag 29. oktober.
Erstattar ferjebru på E39 Lote ferjekai27.10.2025 11:55:29 CET | Pressemelding
Statens vegvesen skal erstatte eksisterande ferjebru på Lote ferjekai.
Ulykkesøvelse i Byrebergtunnelen mellom Vågå og Lom27.10.2025 11:04:28 CET | Pressemelding
Statens vegvesen og nødetatene skal øve sammen på håndtering av trafikkulykke i Byrebergtunnelen på riksveg 15 mellom Vågåmo og Lom om kvelden onsdag 29. oktober.
Gibraltartunnelen på skolebenken hos Statens vegvesen27.10.2025 11:00:00 CET | Pressemelding
Spania og Marokko vil bygge en 40 kilometer jernbanetunnel under Gibraltarstredet. Nå ser de til Statens vegvesen og E39 Rogfast når de planlegger det som blir verdens dypeste undersjøiske tunnel.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
