Bellona jubler: EU vil stanse oljeleting i Arktis
13.10.2021 17:04:16 CEST | Miljøstiftelsen Bellona | Pressemelding

EU-kommisjonen går inn for stans i oljeaktiviteten i Arktis og truer også med å sette en stopper for import av olje og gass som stammer derfra, melder NTB.
Bellona støtter dette helhjertet, etter mange års kamp mot olje- og gassprosjekter i Barentshavet. Bellona har jobbet aktivt for å påvirke EUs olje- og gasspolitikk gjennom sitt kontor i Brussel, Bellona Europa.
– Dette er et ekstremt viktig grep fra EU. Nå ser vi allerede hvordan etterspørselen etter norsk olje og gass begynner å fordufte. Dette forslaget har Bellona jobbet for i 25 år, sier Bellona-stifter Frederic Hauge.
Hauge mener dette skaper stor politisk usikkerhet om dagens olje og gassprosjekter i Barentshavet.
– Dette bør sette en effektiv stopper for en utbygging som Wisting. Det skal også bli interessant å se om Johan Castberg noen gang kommer i produksjon, ettersom markedet for Castbergs olje og gass er på vei til å forsvinne, sier Hauge.
Bellona mener forslaget også viser hvor viktig EU er for å holde den norske regjeringen i ørene.
– Vi stoler mer på EU enn noen norsk regjering i denne saken. Forslaget setter dagens regjeringserklæring i et grelt lys, da EU-komminsjonen ser ut til å gå mye lengre enn hva den nye regjeringen er villige til. Arktis er blant de aller første stedene vi må slutte å lete etter olje og gass, sier Hauge.
Bilder
Om Miljøstiftelsen Bellona
Miljøstiftelsen Bellona er en uavhengig, ideell stiftelse som arbeider med å løse verdens klima- og miljøproblemer. Bellonas tilnærming er teknologioptimistisk og basert på systemtenkning, med mål om å utvikle og fremme løsninger for politikere, offentlig forvaltning og næringsliv. Stiftelsen ble grunnlagt i 1986 og har i dag ca. 60 medarbeidere – deriblant ingeniører, statsvitere, økonomer, biologer, jurister og journalister – fordelt på våre kontorer i Oslo, Brussel, Vilnius og Berlin.
Følg pressemeldinger fra Miljøstiftelsen Bellona
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Miljøstiftelsen Bellona på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Miljøstiftelsen Bellona
– Vi skal skape håp i havet27.1.2026 14:07:59 CET | Pressemelding
I dag lanserer Bellona Oslofjorden Tarepark. – Vi skal vise frem hvordan vi kan bruke naturens løsninger til å fikse naturens problemer. Her er det store verdier som har gått tapt og håpet er å få tilbake livet i fjorden vår, sier styreleder i Bellona, Frederic Hauge.
Lansering av Oslofjorden Tarepark20.1.2026 14:19:49 CET | Presseinvitasjon
Tirsdag 27. januar har Bellona gleden av å invitere til lansering av Oslofjorden Tarepark – et nytt og fremtidsrettet initiativ for å få tilbake livet i Oslofjorden.
Bellona i Norge får ny daglig leder18.12.2025 11:20:59 CET | Pressemelding
Styret i Miljøstiftelsen Bellona har ansatt tidligere klima- og miljøminister Sveinung Rotevatn som daglig leder for Bellona i Norge. Rotevatn vil også være en del av Bellonas internasjonale lederteam.
Økokrim gir Equinor rekordbot etter Bellona-anmeldelse16.12.2025 11:13:21 CET | Pressemelding
– Equinor har brutt loven over lang tid, og en rekordbot er på sin plass. Neste steg må være personlig straffansvar. Saken viser at Bellona er miljøorganisasjonen som får oljeindustrien dømt, sier Bellona-stifter Frederic Hauge.
Klimatoppmøtet: – Svak slutterklæring24.11.2025 14:45:33 CET | Pressemelding
– Klimaendringene venter ikke på oss, sier Bellona-grunnlegger Frederic Hauge. Han krever at både Norge og EU nå tar lederskap med sterk hjemlig klimapolitikk med robust karbonprising og en politikk som faktisk driver industriell omstilling.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom

