Bellona åpner kontor i Berlin

Bellonas internasjonale team har vokst jevnt og trutt de siste årene. Allerede i 1994 etablerte miljøstiftelsen kontor i Brussel, og har siden den gang arbeidet utrettelig med å påvirke politiske prosesser og bygge allianser i Europa. I fjor etablerte Bellona satellitter i både Storbritannia og Nederland, og nylig åpnet kontoret i Berlin. Bellona Europa jobbermed avkarbonisering av industrien, transport og ‘negative utslipp’.
–Vi etablerte kontor i Brussel samme år som Norge stemte for å stå utenfor EU. Det har hele tiden handlet om å være der for å forme storpolitikk og internasjonalt samarbeid. Vi har vist at vi har stor gjennomslagskraft, og nyter stor respekt blant aktører i EU og internasjonalt, sier Bellonas stifter Frederic Hauge.
EU er en av verdens største politiske og økonomiske maktfaktorer, og Bellonas mål er å sørge for at beslutninger på Europeisk nivå kommer miljøet og Europas befolkning til gode. EUs lovgivning påvirker i stor grad nasjonal klima- og miljøpolitikk, og den påvirkningen går begge veier. Tyskland har svært mange internasjonalt ledende industriaktører og interesseorganisasjoner, størst befolkning og høyeste klimautslipp i EU. Bellona har derfor arbeidet målrettet med Tyskland for å bidra til en ambisiøs, grønn og rettferdig omstilling.
Organisasjonen i Berlin ledes av Dr Erika Bellmann, som har mange års erfaring fra tysk industri og kommer fra en ledende stilling i WWF Tyskland. Kontoret utvides med ytterligere to medarbeidere i løpet av året, og skal primært arbeide med industriell omstilling, ny klimateknologi og infrastruktur for elektrifisering, hydrogen og CO2. De neste ti årene vil avgjøre om Tyskland lykkes med å nå sine klimamål og å samtidig beholde sin posisjon som en ledende industriell nasjon, sier Bellmann.
–Jeg gleder meg til å bringe Bellonas ekspertise innen miljøteknologi og infrastruktur til Tyskland på et så avgjørende tidspunkt. Bellona kan bidra til en internasjonal løsning og samtidig være en pådriver for et samarbeid mellom Tyskland og Norge.
Avgjørende for Bellonas internasjonale satsning er samarbeidet med Childrens Investment Fund Foundation (CIFF) som miljøstiftelsen har arbeidet med i en årrekke. I fjor høst inngikk Bellona og CIFF en avtale frem til 2023 for støtte til vår klima- og industriarbeid i Europa. Avtalen er på nesten 3.5 millioner Euro og gir organisasjonen mulighet til å arbeide langsiktig med Europeisk klimapolitikk.
– Klima- og miljøkampen er internasjonal. Konsekvensene påvirker lokalt, men det handler alltid om internasjonale problemer og løsninger. Det er derfor helt naturlig at Bellona utvikler vårt arbeid i Europa og utenfor. I dag har vi mer enn 65 svært kompetente medarbeidere over hele verden, som arbeider utrettelig for løsninger på vår tids største utfordringer. Vi er utrolig stolte over hva vi har fått til, og ser frem til å vokse videre, sier Hallstein Havåg.
Bilder


Om Miljøstiftelsen Bellona
Miljøstiftelsen Bellona er en uavhengig, ideell stiftelse som arbeider med å løse verdens klima- og miljøproblemer. Bellonas tilnærming er teknologioptimistisk og basert på systemtenkning, med mål om å utvikle og fremme løsninger for politikere, offentlig forvaltning og næringsliv. Stiftelsen ble grunnlagt i 1986 og har i dag ca. 60 medarbeidere – deriblant ingeniører, statsvitere, økonomer, biologer, jurister og journalister – fordelt på våre kontorer i Oslo, Brussel, Vilnius og Berlin.
Følg pressemeldinger fra Miljøstiftelsen Bellona
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Miljøstiftelsen Bellona på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Miljøstiftelsen Bellona
Samarbeider om marin restaurering25.6.2025 07:00:00 CEST | Pressemelding
– Dette er en milepæl i utviklingen av Senter for Marin Restaurering og i arbeidet med å gjenopprette tareskogene i Nord-Norge. Belgiske Carmeuse er verdensledende innen utvinning og foredling av kalkstein, og bidrar med ekspertise som er nødvendig for å utvikle en helhetlig og bærekraftig tilnærming til marin restaurering, sier Joakim Hauge, internasjonal leder for fag og strategi i Bellona.
– Endelig! Politikerne forstår at havbruk er mer enn bare laks6.6.2025 13:20:09 CEST | Pressemelding
– Da regjeringens havbruksmelding ble lagt frem, påpekte vi i Bellona at den i praksis var en rein laksemelding. Nå viser Stortingets næringskomite sin innstilling at politikerne forstår at havbruk også handler om klima, biomasse og fremtidens matproduksjon, sier Bellonas seniorrådgiver Silje Båtsvik Risholm.
BellonaForum: Russisk atomindustri i krigstid8.5.2025 11:11:27 CEST | Presseinvitasjon
Russlands statlige atomenergiselskap Rosatom spiller en stadig større rolle i landets krig mot Ukraina og i Russlands utenrikspolitikk. Selskapet mottar betydelig statlig støtte og drives av mennesker som er i president Putins indre krets. Siden invasjonen av Ukraina har Rosatom blant annet utviklet komponenter til ikke-kjernefysiske våpen og annen militær teknologi. Til tross for begrenset tilgang til enkelte vestlige markeder, fortsetter Rosatom å omgå sanksjoner og opprettholder aktiviteten i og utenfor Russland. Arrangementet finner sted i Bellonas lokaler i Råhusgata 28 i Oslo fra klokken 09.00 til 12.00.
Det varmeste året som er registrert19.3.2025 14:56:27 CET | Pressemelding
I dag publiserte Verdens meteorologiske organisasjon (WMO) "State of the Global Climate 2024". – Viser tydelig hvorfor klimapolitikk også er sikkerhetspolitikk, sier fagsjef Christian Eriksen i Bellona.
– Budsjettet må adressere klima og sikkerhet10.3.2025 13:49:22 CET | Pressemelding
Klimaendringer er vår tids langsiktige eksistensielle trussel. Samtidig har Norge umiddelbare sikkerhetsutfordringer. – EU skal både trygge og omstille. Det må også Norge evne å gjøre, sier fagsjef Christian Eriksen.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom