Bekymret for sykehusfremdriften etter varsel om avbestilling
COWI har deltatt i planleggingen av nytt sykehus på Hjelset over lengre tid og i den siste fasen vært en del av et konsortium sammen med blant annet Skanska, Bravida, Arkitema og Ratio Arkitekter i arbeidet med forprosjektet.
For oss som rådgiver er fremdrift det viktigste når prosjektets rammer nå diskuteres. COWI har tiltro til at styret i Helse Møre og Romsdal vil vektlegge viktigheten av fremdrift når de legger frem sine planer for videre arbeider ved sykehuset Hjelset.
– For COWI er varsel om avbestilling trist fordi vi hadde sett frem til å realisere et sykehus som kommer til å bety mye for regionen. Til tross for varselet før jul er jeg overrasket over vendingen saken har tatt. Vi hadde forventet at man kom til enighet. Nå er vi bekymret for fremdriften for prosjektet, sier Marius Weydahl Berg, administrerende direktør i COWI i Norge.
I en uttalelse til media, skriver administrerende direktør i Bravida, Tore Bakke, at han anslår en forsinkelse på minimum 12-18 måneder ved å endre entrepriseform. Weydahl Berg i COWI peker på at særlig to forhold er avgjørende for den videre fremdriften til sykehusprosjektet.
– Vår erfaring fra tilsvarende prosesser er at anskaffelser av nye aktører tar mye tid. Det sier seg selv når det skal utlyses, gis tilbud, evalueres, innstilles og kontraheres. Det andre punktet er at det vil føre til en uunngåelig forsinkelse ved å overføre prosjekteringsgrunnlag og planer til nye aktører. Samtidig som det er utført mye prosjektering allerede, gjenstår fortsatt en betydelig mengde prosjekteringsarbeid, sier Berg.
– Vi ønsker å realisere et sykehus som er svært viktig for hele regionen. For å lykkes med dette mener vi det er vesentlig å holde kontinuiteten i prosjektet oppe, sier Weydahl Berg.
Nøkkelord
Kontakter
May Kristin HaugenHead of Communications Norway
Tel:+ 47 97 74 50 57mkha@cowi.comOm COWI AS
COWI er et av Norges ledende rådgivende ingeniørselskap innen rådgivning og prosjektering knyttet til bygninger, samferdsel, industri, energi, miljø og vann.
Følg pressemeldinger fra COWI AS
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra COWI AS på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra COWI AS
COWI rangert som nummer én i milliardavtale med Oslobygg30.6.2025 10:50:23 CEST | Pressemelding
COWI er rangert som øverste leverandør i Oslobygg KFs nye rammeavtale for rådgivende ingeniørtjenester og prosjekteringsgruppeledelse. Avtalen har en estimert verdi på én milliard kroner og løper over fire år.
Nye Bodø Lufthavn - se de spektakulære bildene19.6.2025 08:00:00 CEST | Aktuelt
COWI bidrar i realiseringen av nye Bodø lufthavn – et av Nord-Norges viktigste infrastrukturprosjekter.
COWI vinner strategiske rammeavtaler med Bane NOR4.6.2025 14:14:13 CEST | Pressemelding
COWI har inngått to store rammeavtaler med Bane NOR som styrker samarbeidet om utviklingen av fremtidens jernbaneinfrastruktur. Avtalene har en samlet verdi på inntil fem milliarder kroner og strekker seg over seks år inklusive opsjoner.
Dobbeltspor i Bergen vinner av prestisjepris8.4.2025 10:33:11 CEST | Pressemelding
Dobbeltsporprosjektet mellom Arna og Bergen ble nylig tildelt prisen "Årets anlegg 2024" av Byggeindustrien, noe som understreker prosjektets betydelige bidrag til norsk infrastruktur. COWI var rådgivende ingeniør for dobbeltspor Bergen - Fløen, som er en delstrekning av dobbeltsporet, samt Nygårdstangen godsterminal.
Ny miljøsertifisering for godsterminalen5.3.2025 07:00:00 CET | Pressemelding
Bergen godsterminal Nygårdstangen har mottatt ny BREEAM-sertifisering, denne gang for driften av terminalen. Dermed har terminalen nå mottatt to tungtveiende sertifiseringer på drøye tre måneder.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom