Bekymret for kompetanseflukt
2.2.2023 11:24:50 CET | NITO - Norges ingeniør- og teknologorganisasjon | Pressemelding

NITO, som blant annet organiserer de fleste bioingeniørene og medisinskteknisk personell på sykehusene i Norge, viser til at to av tre medisinske avgjørelser blir tatt på bakgrunn av laboratoriesvar og at mange laboratorier er sårbare allerede i dag.
- Senest før jul så vi at mangelen på bioingeniører i Nordland førte til nattestengning av en fødeavdeling. Det er allerede sårbar bemanning i sykehusene og kommisjonen peker for mye på at det må spares og for lite på hvordan vi kan sikre at dagens ansatte får kompetanseløft og blir værende i det offentlige, sier Asperud.
NITO BFI (bioingeniørfaglig institutt) har i lengre tid prøvd å vise konsekvensene bioingeniørmangelen kan ha for offentlige helse- og omsorgstjenester. Kommisjonen understreker også at bioingeniørene er en kritisk kompetanse hvor spesialistmangel kan føre til at tjenestene stopper opp.
- Vi har allerede begynt å miste kritisk kompetanse blant bioingeniørene. Ved å la bioingeniørfaglig kompetanse være representert der beslutningene tas vil vi kunne være med å gjøre kloke valg i diagnostikk, behandling og implementering av ny teknologi, sier Kaja Marienborg, fagstyreleder i NITO BFI.
NITO har i sine innspill til helsepersonellkommisjonen kommet med flere forslag på hvordan helsevesenet kan bli mer effektive og benytte ressursene enda smartere. Blant annet har NITO pekt på bioingeniørenes og det medisinsk tekniske personellets rolle på sykehusene og viktigheten av å kunne ta i bruk og benytte teknologi og nye løsninger.
- Vi så under korona hvor viktig våre medlemmer var for landets totale helseberedskap. Vi må ikke gå i fellen og tro at de mindre profesjonene og yrkesgruppene på sykehusene kan være gode innsparingstiltak, sier Asperud.
Kontakter
Eirik SchrøderKommunikasjonsrådgiver
Tel:995 86 342eirik.schroder@nito.noBilder


Om NITO - Norges ingeniør- og teknologorganisasjon
NITO er Norges største fagorganisasjon for ingeniører og teknologer med bachelor, master og høyere grad med over 111.000 medlemmer.
Følg pressemeldinger fra NITO - Norges ingeniør- og teknologorganisasjon
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra NITO - Norges ingeniør- og teknologorganisasjon på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra NITO - Norges ingeniør- og teknologorganisasjon
Ingen enighet i staten: Oppgjøret går til mekling1.5.2026 08:32:33 CEST | Pressemelding
Akademikerne og NITO har torsdag kveld brutt forhandlingene med staten. Lønnsoppgjøret går nå til mekling hos Riksmekleren.
Brudd i forhandlingene med KS: Nå blir det mekling30.4.2026 14:30:26 CEST | Pressemelding
Årets hovedoppgjør i kommunal sektor endte uten enighet. Nå går oppgjøret til mekling hos Riksmekleren.
Flere kvinner søker IT-studier23.4.2026 13:22:24 CEST | Pressemelding
Andelen kvinnelige søkere til informasjonsteknologi har doblet seg siden 2015, fra 18 prosent til over 36 prosent i år.
Nora ønsker mer praksis i studiene: – Vi går ut i jobb uten å være forberedt20.4.2026 16:20:29 CEST | Pressemelding
Nora Blekken Furu (23) fra Sunndalsøra er valgt til 2. nestleder i NITO Studentene. Det er spesielt én ting hun brenner for.
Drammenseren Thomas (24) får sentralt verv: – Faglig kompetanse alene er ikke nok20.4.2026 13:02:03 CEST | Pressemelding
Thomas Kristiansen er nyvalgt som 1. nestleder i NITO Studentene.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
