Bekymret for ensomhet - Krever planer for økt studentengasjement
17.8.2022 09:08:43 CEST | Tekna – Teknisk-naturvitenskapelig forening | Pressemelding

Tekna Student har lenge vært bekymret for studenters psykiske helse, og da spesielt at flere studenter føler seg ensomme. Dette har også Teknas egne undersøkelser vist. I Levekårsundersøkelsen for studenter fra SSB, som ble publisert 17.august, kommer det fram at hele 51 prosent av studentene i 2021 er litt eller mye plaget av ensomhet. Blant de yngste studentene er tallet hele 60 prosent. Antallet studenter som vurderer egen helse som god har falt fra 89 prosent i 2010 til 69 prosent i 2021. Tall fra Shot-undersøkelsen som ble publisert 16.august avdekker også at rundt 41 av studentene har få eller ingen venner.
-Vi tror studentfrivillighet er en nøkkel for å løse dette problemet. Studentengasjementet har blitt sterkt svekket gjennom pandemien, og lærerstedene må nå komme på banen med en plan for å legge bedre til rette for studentfrivilligheten, slik at flere engasjerer seg, sier leder for studentene i Tekna Marcus Steen Nitschke, som representerer 15 000 studenter innen teknologi og realfag.
- Vi ser at det ofte er noen få studenter som tar på seg veldig mange verv, og dermed får mange roller. Ansvaret for aktivitet må fordeles på flere, og lærerstedene må legge til rette og sette av midler for økt engasjement, sier Steen Nitschke.
Frykter for klasseskille
I SSBs levekårsundersøkelse svarer 55 prosent at de må jobbe for å dekke utgifter til mat og bolig. I Teknas studentundersøkelse svarer 78 prosent av studentene at de bruker mer enn 50 prosent av studiestøtten på husleie. 20 prosent av studentene forteller at hele 75 prosent eller mer går til å bo.
- Tallene understreker det vi har sagt lenge – at studiestøtten er for lav. Når de fleste bruker over 50 prosent av studiestøtten til husleie, sier det seg selv at det blir utfordrende å være heltidsstudent, sier Steen Nitschke.
Han er bekymret for at dagens økonomiske situasjon også er med på å skape et klasseskille blant studentene.
- 35 prosent av studentene sier at de er avhengig av jevnlig støtte fra foreldre for å klare seg økonomisk. Størrelsen på foreldrenes lommebok skal ikke avgjøre om vi kan studere eller ikke, sier Nitschke.
Engasjement skaper nettverk
Teknas egen undersøkelse blant studentmedlemmene viser at 53 prosent av de spurte er engasjert i frivillige verv.
-Det å melde seg inn i en studentorganisasjon åpner opp for mange muligheter, et stort sosialt nettverk og mange sosiale og faglige arrangementer. Det at studentorganisasjonene får gode muligheter til å være til stede på og synlige på lærerstedene tror jeg er svært viktig for å rekruttere flere studenter i nettverk, slik at færre faller utenfor og blir ensomme, sier Steen Nitschke.
- Tekna har også tidligere bedt om mer midler til nok psykologer og samtaleterapeuter på hvert lærested, slik at tilbudet dekker behovet hos studentene og oppfattes som et lavterskeltilbud til de som trenger det, sier Steen Nitschke.
Nøkkelord
Kontakter
Haakon BruusgaardSpesialrådgiver
Tel:93 25 95 72haakon.bruusgaard@tekna.noMona Raa RavndalKommunikasjonssjef
Tel:94 29 70 48morav@tekna.noBilder

Om Tekna – Teknisk-naturvitenskapelig forening
Tekna – Teknisk-naturvitenskapelig foreningDronning Mauds gate 15
0201 Oslo
22 94 75 00https://www.tekna.no/
En fagforening for fremtiden
Tekna er fagforeningen for 118 000 naturvitere, teknologer og studenter. Trygge arbeidsvilkår, kompetanse og læring er avgjørende for arbeidslivet. Det jobber vi for – hver eneste dag.
Følg pressemeldinger fra Tekna – Teknisk-naturvitenskapelig forening
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Tekna – Teknisk-naturvitenskapelig forening på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Tekna – Teknisk-naturvitenskapelig forening
Flere studieplasser i IKT, tross færre søkere23.7.2026 12:16:02 CEST | Pressemelding
Antallet studieplasser i IKT øker noe, selv om søknaden til fagene har falt de siste to årene. – Veldig fornuftig, sier president i Tekna Elisabet Haugsbø
Advarer mot big tech: – Vi må bygge egne løsninger23.6.2026 16:06:00 CEST | Pressemelding
Tekna går sammen med Forbrukerrådet og NITO om konkrete anbefalinger til regjeringen om hvordan vi kan styrke vår digitale suverenitet. – Det haster med tiltak for å få større kontroll over teknologien vi bruker, sier president i Tekna, Elisabet Haugsbø.
Tekna blant Norges største fagforeninger29.4.2026 12:00:22 CEST | Pressemelding
Tekna vokser raskt og er nå Norges sjette største fagforening.
Ingen bedring for IKT-studiene23.4.2026 11:19:51 CEST | Pressemelding
Nedganger fortsetter for IKT-studiene, viser tall fra Samorda opptak. – Det er bekymringsfullt dersom vi ikke klarer å rekruttere nok folk til IKT, sier Tekna-president Elisabet Haugsbø.
Tekna og Jenter og teknologi samarbeider for å rekruttere flere jenter24.3.2026 07:00:00 CET | Pressemelding
Kvinneandelen i teknologifag er fortsatt lav, samtidig som behovet for teknologikompetanse øker raskt. Nå går Tekna og Jenter og teknologi sammen i et nytt samarbeid for å inspirere flere jenter til å velge realfag og teknologi.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom