Baner vei for norsk helseteknologi i USA
22.11.2022 08:15:00 CET | Innovasjon Norge | Pressemelding

Med Nordic AMPlify får bedrifter fra Sverige, Finland, Island, Danmark og Norge som jobber innenfor helse mulighet til å møte noen av de ledende miljøene innenfor helse og omsorg i USA. De blir tatt med til Winston-Salem i North Carolina, som er et sentrum for helsenæringene i USA. Det er mindre krevende å oppnå kontakt med de store aktørene der, enn mange andre steder i landet. Helsemarkedet i USA er verdens største, med en forventet omsetning i 2023 på 208 milliarder dollar bare for medisinsk utstyr.
Nordic Innovation som er eid av Nordisk Ministerråd, står bak Nordic AMPlify sammen med Innovasjon Norge og tilsvarende organisasjoner i de andre landene.
I løpet av besøket til USA møter deltakerne representanter fra fem ulike helseorganisasjoner, med mer enn 100 sykehus og får vise seg fram for fem ulike venture capital-miljøer.
Et prosjekt som skaper resultater
Dette er tredje gang Nordic AMPlify blir gjennomført og andre gang Innovasjon Norge er med som partner. I fjor var seks norske virksomheter med, og prosjektet gir resultater: I alt har 26 selskaper deltatt i de to første rundene, og et av dem har inngått en foreløpig avtale med et helseforetak, et har fått sitt produkt utstilt på Novant Health Innovation Lab, og tre er kommet langt i samtalene med de store helseforetakene. Novant er et selskap som driver et stort antall sykehus i North Carolina.
- Vi ser at selskapene som har vært med tidligere er i en langt bedre posisjon i det amerikanske markedet enn de var på forhånd. De er blitt kjent med behovene i markedene og vet mye mer om viktige kontaktpunkter enn tidligere. Det gir dem store fordeler, sier Jannik Grodt Schmidt.
Bedriftene må bli med nå
- Det er nå Nordic AMPlify begynner, sier Schmidt, de som ønsker å være med bør forberede seg gjennom å delta på lansering og workshop om neste års prosjekt den 29. november. I et tre timer langt arrangement får de møte folk fra innsiden av amerikansk helsevesen og investorer som gir et innblikk i hvordan det er å gå inn i det amerikanske markedet. Innovasjon Norges kontaktpersoner i USA og Canada er også med og tilgjengelige for deltakerne.
Solide støttespillere:
Det nordiske AMPlify-prosjektet er et samarbeid mellom Nordic Innovation, Business Sweden, Business Finland, Business Iceland, Innovasjon Norge og Innovation Centre Denmark, med The city of Winston-Salem NC, FCA Venture Partners, Chmg Capital, Flywheel Co-Working, Courage Venture Funds og Winston Starts som partnere i USA.
Mer informasjon og påmelding finner du på
Nøkkelord
Kontakter
Kjetil Svorkmo BergmannSpesialrådgiver kommunikasjon
Tel:908 20 918kjber@innovasjonnorge.noBilder


Om Innovasjon Norge
Vi bidrar til nyskaping i næringslivet, bærekraftig vekst og eksport for konkurransedyktige norske bedrifter, og utvikling i distriktene. Vi profilerer norsk næringsliv og Norge som reisemål.
Følg pressemeldinger fra Innovasjon Norge
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Innovasjon Norge på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Innovasjon Norge
På lag med næringslivet i 202517.4.2026 14:00:00 CEST | Pressemelding
Innovasjon Norge med nesten ti milliarder i finansieringer i 2025.
Norge selges til verden i Lofoten – Bergen blir neste15.4.2026 18:06:51 CEST | Pressemelding
Mens over 800 deltakere fra 32 land møtes i Lofoten for å selge Norge som reisemål under Norwegian Travel Workshop (NTW), er det nå klart at Bergen blir vertskap for arrangementet neste år.
Nå er næringshager og inkubatorer flyttet fra Siva til Innovasjon Norge14.4.2026 15:29:22 CEST | Pressemelding
Samlingen av innovasjonsvirkemidlene hos Innovasjon Norge skal bygge en sterk innovasjonsstruktur, som kommer hele Norge til gode.
En av tre som får STUD-ENT-støtte er fra NTNU27.3.2026 10:00:53 CET | Pressemelding
20 prosjekter fra ni institusjoner får en million kroner i tilskudd fra Innovasjon Norge. Sju av prosjektene kommer fra NTNU i Trondheim. KI, helse og robotikk er stikkord for prosjektene.
Innovasjon Norge deler ut millioner til studenter etter rekordstor interesse27.3.2026 09:59:04 CET | Pressemelding
20 prosjekter fra ni institusjoner får en million kroner i tilskudd fra Innovasjon Norge. Det var kommet inn 87 søknader fra 16 universiteter og høyskoler. KI, helse og robotikk er stikkord for prosjektene.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
