Ballettsuksessen A Swan Lake er utsolgt i Operaen
Ti fulle hus venter når Nasjonalballetten og Alexander Ekmans alternative svanesjø er tilbake på Hovedscenen fra 1. juni.

Den svenske stjernekoreografen Alexander Ekman er nå i Oslo for å gjøre de siste forberedelsene til et etterlengtet gjensyn med et av Nasjonalballettens signaturverk.
A Swan Lake var Ekmans første helaftens ballett da den hadde urpremiere i Operaen i 2014. Siden har både han og balletten blitt bejublet: A Swan Lake har blitt vist, plagiert, prisbelønt (for filmversjonen), og satt opp på nytt i Oslo og Paris. Bransjebladet Dance Europe utnevnte produksjonen til «Best world premiere», og her hjemme skrev Aftenposten: «Vilt, vått og vidunderlig», og mente at A Swan Lake flytter grenser for hva vi kan gjøre med teater.
1.–21. juni er Ekmans ville svanesjø i vann tilbake i Nasjonalballetten, og billettene er revet bort til samtlige forestillinger.
Drama i 5000 liter vann
Utgangspunktet for A Swan Lake er året 1877 og den aller første, nokså mislykkede, versjonen av det som senere skulle bli balletten over alle balletter: Svanesjøen. Hvordan ble den til, egentlig? Uten hemninger og totalt blottet for historisk korrekthet leker Ekman seg fram til et annet sted i en annen tid – Swan Lake City.
I samspill med en ekte operadiva, spilt av sopran Lina Johnson, gir danserne førsteakten et sterkt tilsnitt av humoristisk teater når vi får se hvordan Svanesjøen muligens ble skapt i den russiske Bolsjoj-balletten.
I andre akt fylles Hovedscenen med 5000 liter vann og noen helt spesielle svaner. Her utspiller et velkjent drama seg – mellom den hvite og svarte svanen, Odette og Odile. På premieren ser vi Nae Nishimura som den hvite svanen, mens Melissa Hough er den svarte. For tiden er det mindre vann enn normalt i Oslos vannmagasiner, derfor har danserne hatt færre prøver i vann enn planlagt.
Et stjernelag av kunstnere
På scenen er Nasjonalballetten iført kostymer av den danske toppdesigneren Henrik Vibskov. Fra orkestergraven spiller Operaorkestret Mikael Karlssons musikk, med referanser til Tsjajkovskijs originale verk. A Swan Lake var starten på flere samarbeidsprosjekter mellom Ekman, Vibskov og Karlsson som har resultert i store helaftens verk for anerkjente ballettkompanier flere steder i verden.
Hele Nasjonalballetten er med når teppet går opp for A Swan Lake, og operasopran Lina Johnson synger rollen som The Diva. I rollen som The Artist ser vi solist Silas Henriksen, mens Clair Constant er The Ornithologist. Rollene som den hvite og svarte svanen danses av henholdsvis Nae Nishimura, Klara Mårtensson, Melissa Hough og Samantha Lynch i alternering.
Nøkkelord
Kontakter
For mer informasjon, intervjuavtaler og anmelderbilletter, vennligst kontakt:
Oda TømteKommunikasjonsrådgiver (ballettkontakt)
Tel:+47 971 48 917oda.tomte@operaen.noBilder

Lenker
Om Den Norske Opera & Ballett
Den Norske Opera & Ballett er landets største musikk- og scenekunstinstitusjon, og skal presentere opera, ballett og konserter av høyeste kunstnerisk kvalitet. DNO&B består av kompaniene Nasjonalballetten og Nasjonaloperaen, foruten Operaorkestret, Operakoret, Barnekoret og Ballettskolen.
Følg pressemeldinger fra Den Norske Opera & Ballett
Registrer deg med din epostadresse under for å få de nyeste sakene fra Den Norske Opera & Ballett på epost fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Den Norske Opera & Ballett
Jo Strømgren Kompani er tilbake med nytt danseteater i Operaen14.6.2022 11:00:00 CEST | Pressemelding
Koreograf Jo Strømgrens nyeste produksjon Loftet er danseteater fullspekket med galgenhumor og feminin kraft. 16. juni har den norgespremiere i Bjørvika.
Operasjef og ballettsjef får forlengede åremål til 203014.6.2022 09:15:29 CEST | Pressemelding
Styret i Den Norske Opera & Ballett har besluttet å gi operasjef Randi Stene et nytt åremål på fem år. Samtidig forlenges åremålet til ballettsjef Ingrid Lorentzen med tre år. Begge har dermed kontrakt med Operaen fram til 2030.
Har du sett gresset på taket av Operaen? I balletten En midnattssolsdrøm har naturen inntatt operahuset.8.6.2022 10:07:20 CEST | Pressemelding
Operataket er forvandlet til et grønt landskap – midt mellom storby og sjø – i Marit Moum Aune og Kaloyan Boyadjievs nyskapte ballett med verdenspremiere 9. juni.
Strauss-konsert på Hovedscenen i Operaen25.5.2022 11:18:57 CEST | Pressemelding
Wienervals og romantikk står på menyen når Nasjonaloperaen serverer tre konserter med høydepunkter fra Richard Strauss’ Arabella – og wienervalser av Johann og Eduard Strauss på Hovedscenen fra 27. mai.
Barneopera om å redde verden er premiereklar i Bjørvika19.5.2022 09:56:16 CEST | Pressemelding
Barnekoret i Operaen er klar med dagsaktuell versjon av Benjamin Brittens Noahs ark, fra søndag 22. mai på Scene 2 i Operaen.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom