Babcock setter inn ekstra ambulansefly og starter forhandlinger med pilotene
Babcock setter inn et ekstra kortbanefly med eget mannskap for å sikre bedre ambulanseflyberedskap i Nord-Norge. Og torsdag møter selskapet pilotene til forhandlinger om en ny avtale som kan åpne for å benytte ledige piloter på baser hvor det mangler bemanning.

Babcock er ikke fornøyd med å ha levert 90,65 prosent tilgjengelighet i oktober og setter nå inn flere tiltak. Operatøren av ambulanseflyene opplever fortsatt noen tekniske utfordringer på de nye flyene, men hovedforklaringen på at tilgjengeligheten er lavere enn ønsket er at selskapet på grunn av gjeldende tariffavtale ikke får benyttet tilgjengelig mannskap optimalt.
Overtallige piloter kan ikke benyttes
Da NHO Luftfart og Norsk Flygerforbund i juni 2018 forhandlet frem avtalen som garanterte alle pilotene hos tidligere operatør jobb i Babcock etter overtakelsen, var det et krav fra Norsk Flygerforbund at alle pilotene skulle få beholde basen de hadde hos tidligere operatør.
På Gardermoen, har Babcock derfor en overtallighet på sju piloter, samtidig som selskapet mangler til sammen syv piloter på basene i Kirkenes, Alta og Brønnøysund.
- Vi har lenge sett at dette ville bli en utfordring, men på grunn av avtalen som ble inngått i 2018 kan ikke de syv tilgjengelige pilotene på Gardermoen uten videre brukes på andre baser. Dette rammer dessverre den totale tilgjengeligheten på ambulansefly, sier sjef for flyoperasjoner i Babcock, Hans Skog-Andersen.
Negativ kjedereaksjon
For å løse utfordringene på basene hvor det mangler piloter må Babcock benytte stand by-piloter til å dekke faste vakter på de aktuelle basene. Dette skaper en negativ kjedereaksjon som går ut over tilgjengeligheten.
- Stand by-piloter skal settes inn ved sykdom eller annet fravær. Når de er bundet opp i regulære vakter er det ikke nok fleksibilitet igjen i systemet til å dekke alle vakter når piloter rammes av sykdom andre steder, sier Skog-Andersen.
Nye forhandlinger
Babcock møter pilotenes fagforening til forhandlinger om en revisjon av tariffavtalen torsdag og fredag denne uken.
- Vi håper vi kommer frem til en løsning som gjør at vi kan benytte pilotene på en måte som øker tilgjengeligheten på ambulanseflyene fremover, sier Skog-Andersen.
Setter inn nytt fly
For ytterligere å styrke tilgjengeligheten på ambulansefly setter Babcock fra og med mandag i neste uke inn ekstra Beech 250 i Finnmark. Babcock vil benytte flere av sine piloter som i dag tjenestegjør i Sverige for å styrke den norske tjenesten.
- Flyet er sertifisert for kortbaneoperasjoner og skal i størst mulig grad bemannes med piloter som kan fly kortbane. Flyet vil være tilgjengelig 12 timer i døgnet, og være en beredskap på topp av den øvrige beredskapen. Flyet vil bli benyttet til avtalt beredskap oppnås med tjenestens øvrige fly, avslutter Skog-Andersen.
Bilder


Om Babcock Scandinavian AirAmbulance
Følg saker fra Babcock Scandinavian AirAmbulance
Registrer deg med din epostadresse under for å få de nyeste sakene fra Babcock Scandinavian AirAmbulance på epost fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste saker fra Babcock Scandinavian AirAmbulance
Rekordhøy beredskap for ambulanseflyene gjennom hele 202014.1.2021 10:30:34 CET | Pressemelding
Tirsdag presenterte Luftambulansetjenesten tall som viste at de ni ambulanseflyene leverte 96,8 prosent beredskap i 2020. Daglig leder for Babcocks nordiske virksomhet, Marius Hansen, er svært fornøyd med resultatet.
Hilde Sjurelv slutter som driftsleder i Babcock – Ronny Repvik overtar fra januar25.9.2020 12:32:38 CEST | Pressemelding
Hilde Sjurelv har sagt opp stillingen som driftsleder for Babcock i Norge. Tidligere regiondirektør for Rema, Ronny Repvik, begynner som daglig leder fra januar 2021.
Ambulanseflyet i Brønnøysund operativt fra søndag morgen12.9.2020 12:22:40 CEST | Pressemelding
Smittevaskingen av ambulanseflybasen i Brønnøysund vil være ferdig lørdag kveld. Når basen er erklært ren sone vil nytt personell komme inn på basen. De vil gå på vakt søndag morgen.
Mulig smitte på ambulanseflybasen i Brønnøysund10.9.2020 08:55:38 CEST | Pressemelding
En av Babcocks medarbeidere på ambulanseflybasen i Brønnøysund testet positivt på covid-19 på første test etter at han ankom Norge onsdag. Vedkommende bor i Sverige, og rutinen er da at man testes etter at man har ankommet Norge. Det gjennomføres i dag en test nummer to for å bekrefte eller avkrefte resultatet av den første testen. Også øvrig personell på basen blir testet i dag.
Babcock anker ikke dom om virksomhetsoverdragelse1.4.2020 19:41:25 CEST | Pressemelding
Babcock har bestemt seg for ikke på anke dommen i Nord-Troms tingrett, som konkluderte med at overtakelsen av ambulanseflykontrakten og 91 piloter, var en virksomhetsoverdragelse. Selskapet begrunner sin avgjørelse med at det er viktig at pilotene har sikkerhet for sine arbeidsplasser ved fremtidige operatørbytter.
Ambulanseflypilot i koronakarantene: - Ikke påvist smitte10.3.2020 20:46:03 CET | Pressemelding
En av Babcocks styrmenn er pålagt karantene som følge av at en person i hans omgangskrets har testet positivt på Covid-19 (koronavirus). Beslutningen om karantene er tatt i samsvar med rådene fra helsemyndighetene.
Dom i Nord-Troms tingrett: Babcocks overtakelse av piloter var virksomhetsoverdragelse6.3.2020 10:15:41 CET | Pressemelding
Nord-Troms tingrett har konkludert med at Babcocks overtakelse av ambulanseflykontrakten og 91 piloter fra tidligere operatør var virksomhetsoverdragelse.
I vårt presserom finner du alle våre siste saker, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom