Avinor mottar internasjonal anerkjennelse for drone- og bærekraftstiltak i Norge

Prisene er en del av bransjeorganisasjonen CANSO sin årlige ATM Award, som dels ut ved Airspace World-kongressen i Genève, hvor verdens luftfart- og romfartsbransje er samlet denne uken.
I kategorien «Overall Excellence» mottok Avinor prisen for samarbeidet de har med Norsk Luftambulanse om deling av dronedata. Dette sikrer at helikopterpiloter har et bedre oversiktsbilde over dronetrafikk i luftrommet når de skal ut på skarpe oppdrag for å redde liv.
-Uregistrerte droner utgjør en stor sikkerhetsfare for luftambulansetjenesten i Norge. Samarbeidet med Norsk Luftambulanse sørger for en tryggere hverdag for helikopterpilotene når de må ut på skarpe oppdrag for å redde liv og når hvert sekund teller, sier Mats Gjertsen i Avinor sitt Droneprogram.
Omtrent 500 000 nordmenn eier én eller flere droner. Til nå har det manglet et system som varsler helikoptrene om hvor dronene flyr til enhver tid. Nå er systemet på plass, og hver registering vil fjerne potensielle farer i norsk luftrom. Det er dette som nå har blitt lagt merke til langt utenfor Norges grenser.
Bærekrafttiltak ved Oslo lufthavn reduserer klimagassutslipp
Avinor og Frequentis oppnådde også en «Runner Up»-anerkjennelse i kategorien bærekraft for arbeidet med såkalte Continuous Climb and Decent Operations (CDO). Avinor ligger i Europatoppen gjennom trafikkonseptet som er iverksatt ved avganger og landinger ved landets hovedflyplass. I praksis betyr dette at flymaskiner kommer seg raskt opp i marsjhøyde etter avgang, og raskt ned ved landing. Dette reduserer klimagassutslipp, og sparer flyselskapene for tid og penger.
-Dette er en viktig anerkjennelse av Avinor sitt arbeid innen både teknologi og bærekraft. Disse prisene viser at verden ser til Norge og norsk luftfart, og at arbeidet vi gjør blir lagt merke til. Det at prisene deles ut på verdens største flysikrings-kongress betyr at hele bransjen ser hva vi har fått til med relativt små virkemidler hjemme i Norge, sier Flysikringsdirektør Jan Gunnar Pedersen i Avinor.
Bilder

Om Avinor
Avinor har ansvar for 44 statlig eide lufthavner, og flysikringstjenesten for sivil og militær luftfart i Norge. Dette nettverket binder Norge sammen - og Norge sammen med verden.
Avinor er en drivkraft i miljøarbeidet i luftfarten og en pådriver for å redusere de samlede klimagassutslippene fra norsk luftfart. Selskapet har en ledende rolle i arbeidet med utvikling av elfly, og leveranse av biodrivstoff til fly.
Avinor bidrar hvert år til 50 millioner sikre og effektive flyreiser. Om lag halvparten av disse er til og fra Oslo lufthavn.
Rundt 3.000 medarbeidere har ansvar for å planlegge, bygge ut og drive et samlet lufthavn- og flysikringssystem. Avinors virksomhet finansieres gjennom luftfartsavgifter og salg på flyplassene.
Følg pressemeldinger fra Avinor
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Avinor på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Avinor
Felles internasjonal satsing for vinteren på Innlandet22.10.2025 11:05:00 CEST | Pressemelding
Avinor og Rada Reiseliv etablerer en ny reiselivssatsing for å bringe internasjonale turister til Innlandet. Det nyetablerte Rada trafikkråd skal sammen med sentrale aktører i Innlandet og Avinor jobbe målrettet for at en av Norges fineste regioner kommer ettertrykkelig på kartet i store internasjonale markeder.
Fjellene på Sanna skal pryde den nye lufthavnen: – Nå må kollegaene tenke på meg hver gang de er ute og flyr17.10.2025 17:57:59 CEST | Pressemelding
Hobbyfotograf Petter Rønningsen vil for fremtiden være uløselig knyttet til terminalbygget i Fagerlia.
Muligheter for flere utslippsfrie flyvninger i Norge neste år17.10.2025 14:07:14 CEST | Pressemelding
Regjeringen foreslår totalt 50 millioner kroner i 2026 for å videreføre Norge som internasjonal testarena for null- og lavutslippsluftfart – 40 millioner kroner til Avinor og 10 millioner kroner til Luftfartstilsynet. Midlene skal blant annet finansiere videre utprøving i reelle operasjoner, tilpasning av infrastruktur og tilpasning av regelverk ii samarbeid med EASA.
Norsk luftrom blant de beste i Europa15.10.2025 07:30:00 CEST | Pressemelding
En fersk rapport fra Eurocontrol viser at luftfarten i Europa har hatt en betydelig forbedring sommeren 2025, med økt trafikk og reduserte forsinkelser sammenlignet med året før. Norge utmerker seg som et av landene som presterer aller best.
Auke i hausttrafikken – utanlandsreiser skil seg ut13.10.2025 13:00:00 CEST | Pressemelding
Talet på reisande held fram å auke også i september, med ein auke på to prosent samanlikna med same periode i 2024. Auken kjem av reiselystne nordmenn, men òg av at fleire frå utlandet har fått augo opp for Noreg som feriedestinasjon.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
