Avgiftssjokk på ladbare hybrider: - Sjekk rettighetene dine, råder NAF

Regjeringen vil nemlig stramme til på avgiftene på ladbare hybrider, noe som betyr at enkeltmodeller kan bli mellom 40 000 og 80 000 kroner dyrere.
- NAF har kritisert den planlagte økningen, som vil gi et kraftig påslag på bilprisen, sier Thor Egil Braadland, myndighetskontakt i NAF.
Avgiftene ved levering gjelder
Det er slik at det er avgiftene når man mottar bilen, ikke når man bestiller den, som gjelder. Det betyr at de som har bestilt ny hybridbil i høst, og som får den levert over nyttår, nå risikerer å måtte betale mange titalls tusen kroner ekstra.
- Som forbrukerorganisasjon står vi derfor sammen med Bilimportørene og Bilbransjeforbundet på kravet om at disse avgiftsøkningene må utsettes. Det er for tidlig og økningen er for høy. Om det ikke blir noen vei utenom disse avgiftene burde de få effekt fra 1. juli 2022, slik at mange kan unngå avgiftssjokket sier Braadland.
Kan gå fra kontrakten
Hvis avgiftsøkningen ikke utsettes, er rådet fra NAF at bilkjøperne må kjenne sine rettigheter.
- Har du bestilt en bil som får en kraftig avgiftsøkning bør du undersøke hvilke vilkår som gjelder i din kontrakt, sier Vigdis Svennungsen, leder i NAF advokat.
I Norges Bilbransjeforbund sin standardkontrakt er det et eget punkt som omtaler pris. Der står det at hvis prisen på bilen øker med mer enn seks prosent av avtalt kontraktssum vil kjøperen kunne fragå kontrakten. Dette gjelder imidlertid ikke hvis leveringstid er avtalt med 6 mnd. eller mer fra kontraktstidspunktet.
Nøkkelord
Kontakter
Thor Egil BraadlandMyndighetskontakt
Tel:+47 911 83 088thoregil.braadland@naf.noBilder

Om NAF
Hver tiende nordmann og 25 prosent av alle personbileiere er medlem i NAF. Dette gjør oss til Nordens største interesse- og forbrukerorganisasjon med nærmere 500 000 medlemmer. Organisasjonen er landsomfattende med 67 lokalavdelinger, 450 ansatte og ca. 2000 frivillige. NAF er en engasjert og markant samfunnsaktør som arbeider aktivt for at norske trafikanter skal kunne reise sikkert, effektivt og miljøvennlig. NAFs virksomhet omfatter kontroll og testing av biler ved 44 NAF-sentre, trafikkopplæring, veihjelp, reise, handel, juridisk bistand og forbrukerrådgivning m.m. Etter avtale med Vegdirektoratet driver NAF 27 øvingsbaner i Norge.
Følg pressemeldinger fra NAF
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra NAF på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra NAF
NAF: - Liten interesse for bildeling18.9.2025 07:00:00 CEST | Pressemelding
Interessen for å bruke bildeling har gått ned i de fem storbyområdene i Norge. – Bildeling er fortsatt lite utbredt i byene våre. Ønsket om å bruke egen bil og hverdagslogistikken er bremseklosser, sier Nils Sødal, senior kommunikasjonsrådgiver i NAF.
Flere opplever hyppige forsinkelser på buss, tog og bane15.9.2025 07:00:00 CEST | Pressemelding
Det er nå flere som opplever at kollektivtransporten er forsinket nesten hver dag, sammenliknet med i 2021. – De som tar toget opplever den aller største økningen i forsinkelser, sier Ingunn Handagard, pressesjef i NAF.
NAF advarer: - Nå øker viltfaren langs veiene12.9.2025 07:00:00 CEST | Pressemelding
Flere enn en av fire er bekymret for å kjøre på vilt på sin hverdagsreise. Høsten er høysesong for viltpåkjørsler, ifølge NAF.
Andreas Haaland-Carlsen blir ny redaktør i Motor10.9.2025 09:00:00 CEST | Pressemelding
– Jobben som redaktør i Motor kombinerer lagbygging, produktutvikling, journalistikk og ledelse. Det syns jeg er kjempespennende, sier Haaland-Carlsen. Haaland-Carlsen har bred redaksjonell erfaring fra Drammens Tidende, Egmont Publishing, Aller X og Dagsavisen. Han starter i Motor i oktober.
NAF advarer mot klimaavgiftssjokk på bensin og diesel4.9.2025 07:00:00 CEST | Pressemelding
NAF mener andre avgifter må kuttes for å sikre at de nye klimakvotene på bensin og diesel ikke fører til høyere priser. – Bilistene må skjermes for avgifter som sender pumpeprisen til himmels, sier Ingunn Handagard, pressesjef i NAF.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom