Asker-jente til topps i NM i kunstløp
4.4.2022 11:19:51 CEST | Norges Skøyteforbund | Pressemelding

Denne helgen gikk kunstløp-NM (og Landsmesterskap) av stabelen i nye Sonja Henie ishall på Frogner i Oslo. Asker-jenta Frida Turiddotter Berge gikk til topps i Norgesmesterskapets seniorklasse med 127,64 poeng. Berge vant foran Silja Anna Skulstad Urang fra Bergen kunstløpklubb, mens bronsemedaljen gikk til Thea Karlstad fra Fana IL.
- Både utøvere og arrangøren, Oslo Skøiteklub, har ventet på å få avholdt Norgesmesterskapene og Landsmesterskapene i kunstløp i den nye flott ishallen på Frogner i Oslo. En flott, lys og intim ishall, der alt er lagt til rette for våre unge kunstløpere og for de som vil følge med - også fra utsiden. Mesterskapene ble akkurat så høytidelige og flott som vi hadde håpet på, med noen av de aller beste sportslige kunstløpprestasjonene vi har sett i Norge noen gang. Det er spesielt flott å se at vi nå har en større bredde i toppen, spesielt i juniorklassen, der flere vil kunne være med og hevde seg også internasjonalt, sier Skøytepresident Mona Adolfsen.
Gull i junior-NM til Oslo-jenta Oda Tønnesen Havgar
I kvinnenes juniorklasse kunne Oda Tønnesen Havgar fra Oslo Idrettslag juble for NM-gull med hele 132,80 poeng. Sølvmedaljen gikk til Mia Caroline Risa Gomez fra Stavanger kunstløpklubb, mens Ida Vamnes fra Asker tok bronse. Neste store mesterskap for junior-Norgesmester Oda Havgar er Egna Spring Trophy i Italia neste uke.
I herreklassen vant Francis Thor Kvernø Sutton fra Trondhjems Skøiteklub.
Høyeste nivå noensinne i Landsmesterskapet
Et talent som har utmerket seg i Landsmesterskapet med yngre løpere er Pernille With fra Asker. Hun tok en klar seier i klassen Novice A med hele 115.01 poeng. Aldri tidligere har en norsk løper hatt et så høyt teknisk nivå i et Landsmesterskap. 14-åringen fra Asker har rukket å markere seg internasjonalt med flere solide plasseringer denne sesongen. Hun ble nummer to i Coupe de Printemps i Luxembourg i mars og nummer tre i Nordics i januar i klassen Novice.
Stavanger Pearls til topps i synkronkunstløp
Synkronkunstløp er en relativt ny gren i Norge. For første gang deltok to lag. I seniorklassen vant Stavanger Pearls med 78.06 poeng. I Landsmesterskapet i klassen Mixed Age vant Bergen Umbrellas som debuterte i dette mesterskapet.
Nøkkelord
Kontakter
Lise Røsto JensenKoordinator KunstløpNorges Skøyteforbund
Tel:+4791846471liserosto.jensen@nif.idrett.noMona AdolfsenPresident
Tel:41334819Bilder








Om Norges Skøyteforbund
Følg pressemeldinger fra Norges Skøyteforbund
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Norges Skøyteforbund på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Norges Skøyteforbund
Internasjonal historisk norsk kunstløphelg: Kvadrupel–trippel av Daniil og seier til Mia26.9.2026 21:33:16 CEST | Pressemelding
Norsk kunstløp har hatt en historisk helg. Daniil Valanov gjennomførte en kvadruppel–trippel-kombinasjon i Junior Grand Prix i Georgia, mens Mia Risa Gomez tok en historisk seier i Nebelhorn Trophy og satte norsk poengrekord.
Skøytesportene finner sammen i Innlandet.1.6.2026 08:46:04 CEST | Pressemelding
Med et historisk vedtak besluttet de tradisjonsrike skøytekretsene Hedmark og Oppland og forene sine krefter ved å etablere Innlandet skøytekrets.
Nytt trenerteam og samlet landslagsmodell for forbundslaget i hurtigløp skøyter22.4.2026 10:00:00 CEST | Pressemelding
Norges Skøyteforbund har signert et nytt trenerteam for landslaget i hurtigløp og etablerer samtidig en justert forbundslagsmodell. Endringen innebærer at sprint- og allroundmiljøene samles tettere i ett felles landslag.
Norges Skøyteforbund forlenger samarbeidet med Bjarne Rykkje9.3.2026 19:07:38 CET | Pressemelding
Norges Skøyteforbund (NSF) er svært glade for å kunngjøre at Bjarne Rykkje har signert en ny fireårskontrakt. Rykkje får rollen som landslagssjef for hele forbundslaget og blir dermed svært sentral i utviklingen av norsk skøytesport frem mot OL i Frankrike i 2030.
Jeremy Wotherspoon takker for seg etter ti år i Skøyteforbundet3.3.2026 21:50:45 CET | Pressemelding
Norges Skøyteforbund (NSF) gratulerer Jeremy Wotherspoon med ny stilling som National Program NextGen Coach – Long Track i det canadiske skøyteforbundet. Dette innebærer at samarbeidet mellom Wotherspoon og NSF avsluttes 31. mars, etter ti svært innholdsrike år.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
