Asker-jente til topps i NM i kunstløp
4.4.2022 11:19:51 CEST | Norges Skøyteforbund | Pressemelding

Denne helgen gikk kunstløp-NM (og Landsmesterskap) av stabelen i nye Sonja Henie ishall på Frogner i Oslo. Asker-jenta Frida Turiddotter Berge gikk til topps i Norgesmesterskapets seniorklasse med 127,64 poeng. Berge vant foran Silja Anna Skulstad Urang fra Bergen kunstløpklubb, mens bronsemedaljen gikk til Thea Karlstad fra Fana IL.
- Både utøvere og arrangøren, Oslo Skøiteklub, har ventet på å få avholdt Norgesmesterskapene og Landsmesterskapene i kunstløp i den nye flott ishallen på Frogner i Oslo. En flott, lys og intim ishall, der alt er lagt til rette for våre unge kunstløpere og for de som vil følge med - også fra utsiden. Mesterskapene ble akkurat så høytidelige og flott som vi hadde håpet på, med noen av de aller beste sportslige kunstløpprestasjonene vi har sett i Norge noen gang. Det er spesielt flott å se at vi nå har en større bredde i toppen, spesielt i juniorklassen, der flere vil kunne være med og hevde seg også internasjonalt, sier Skøytepresident Mona Adolfsen.
Gull i junior-NM til Oslo-jenta Oda Tønnesen Havgar
I kvinnenes juniorklasse kunne Oda Tønnesen Havgar fra Oslo Idrettslag juble for NM-gull med hele 132,80 poeng. Sølvmedaljen gikk til Mia Caroline Risa Gomez fra Stavanger kunstløpklubb, mens Ida Vamnes fra Asker tok bronse. Neste store mesterskap for junior-Norgesmester Oda Havgar er Egna Spring Trophy i Italia neste uke.
I herreklassen vant Francis Thor Kvernø Sutton fra Trondhjems Skøiteklub.
Høyeste nivå noensinne i Landsmesterskapet
Et talent som har utmerket seg i Landsmesterskapet med yngre løpere er Pernille With fra Asker. Hun tok en klar seier i klassen Novice A med hele 115.01 poeng. Aldri tidligere har en norsk løper hatt et så høyt teknisk nivå i et Landsmesterskap. 14-åringen fra Asker har rukket å markere seg internasjonalt med flere solide plasseringer denne sesongen. Hun ble nummer to i Coupe de Printemps i Luxembourg i mars og nummer tre i Nordics i januar i klassen Novice.
Stavanger Pearls til topps i synkronkunstløp
Synkronkunstløp er en relativt ny gren i Norge. For første gang deltok to lag. I seniorklassen vant Stavanger Pearls med 78.06 poeng. I Landsmesterskapet i klassen Mixed Age vant Bergen Umbrellas som debuterte i dette mesterskapet.
Nøkkelord
Kontakter
Lise Røsto JensenKoordinator KunstløpNorges Skøyteforbund
Tel:+4791846471liserosto.jensen@nif.idrett.noMona AdolfsenPresident
Tel:41334819Bilder








Om Norges Skøyteforbund
Følg pressemeldinger fra Norges Skøyteforbund
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Norges Skøyteforbund på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Norges Skøyteforbund
Norges Skøyteforbund forlenger samarbeidet med Bjarne Rykkje9.3.2026 19:07:38 CET | Pressemelding
Norges Skøyteforbund (NSF) er svært glade for å kunngjøre at Bjarne Rykkje har signert en ny fireårskontrakt. Rykkje får rollen som landslagssjef for hele forbundslaget og blir dermed svært sentral i utviklingen av norsk skøytesport frem mot OL i Frankrike i 2030.
Jeremy Wotherspoon takker for seg etter ti år i Skøyteforbundet3.3.2026 21:50:45 CET | Pressemelding
Norges Skøyteforbund (NSF) gratulerer Jeremy Wotherspoon med ny stilling som National Program NextGen Coach – Long Track i det canadiske skøyteforbundet. Dette innebærer at samarbeidet mellom Wotherspoon og NSF avsluttes 31. mars, etter ti svært innholdsrike år.
Mia Risa Gomez leder an når Sonja Henie Trophy samler toppnavn fra 22 nasjoner3.3.2026 20:58:13 CET | Pressemelding
Sonja Henie Trophy er tilbake i Oslo! Fra 5. til 8. mars 2026 samles noen av verdens beste kunstløpere til ISU-stevne. Stevnet, som hyller den legendariske kunstløperen og filmstjernen Sonja Henie, tiltrekker seg deltakere i verdenseliten.
Norske medaljesjanser under EM på skøyter i Polen9.1.2026 09:32:13 CET | Pressemelding
Fredag går startskuddet for EM enkeltdistanser, der Norge stiller med en slagkraftig tropp og gode medaljemuligheter. Flere av våre beste løpere er på plass, mens Sander Eitrem står over for å spisse formen mot OL. Mesterskapet sendes direkte på V Sport 2 og Viaplay gjennom hele helgen.
Skøytesporten gir frivilligheten ny kraft i Hamar8.12.2025 08:00:00 CET | Pressemelding
Når verdenseliten på skøyter samles i Vikingskipet 12.–14. desember til verdenscup, er det ikke bare idrettsglede og internasjonal oppmerksomhet som skapes. Arrangementene er også en kraftfull arena for frivillighet – og bidrar til å utvikle og styrke frivillighetskulturen i Hamarregionen.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
