Åse Kleveland er ute med ny singel

Grappa Musikkforlag presenterer nå en ny vise med tekst av Alf Prøysen, fremført og tonesatt av Åse Kleveland. «Det lyser i Skjebergsmia», diktet som ligger til grunn for Åses sang, har aldri har vært tonesatt før, og skiller seg fra mye av Prøysens diktning. Den er ute nå.
Hør «Det lyser i Skjebergsmia» her!
Åse Kleveland debuterte som plateartist som 16-åring, og den første singelen «Dovre-slow» hadde norsk tekst av Prøysen. I de etterfølgende årene ble Åse kjent med Alf, og de samarbeidet gjennom sekstitallet i flere prosjekter. Åse understreket sterkt at hun var artist og musiker, ikke låtskriver. Eneste unntak fra dette var de to melodier hun komponerte til «De rette trinn» og «Skaff meg en synder» som ble spilt inn i 1973.
– Det skulle vært tre, for jeg hadde blitt så betatt av et langt og annerledes dikt - «Det lyser i Skjebergsmia». Jeg syntes visse stykker ble bra, men fikk ikke helt dreis på det. Refrenget til den nye visa lå der uferdig i skuffen i over 50 år, men da jeg ble invitert til å delta i årets Jul hos Prøysen i TV2, så inspirerte det til å fullføre, forteller Åse.
Det skjedde ikke minst pga. velvillig tillatelse av Elin Prøysen til å redigere teksten noe.
– TV-programmene er laget i et nært samarbeid med hjelpeorganisasjonen PLAN som gjør en stor innsats for verdens jenter. Dette samarbeidet er ikke tilfeldig. Alf Prøysen sto alltid på de svake og undertryktes side, og det er få som har beskrevet så mange kvinneskikkelser og kvinneskjebner med en sånn innlevelse og klokskap, som Alf. Det å gjøre noe for de jintene som ikke har det så godt i væla, er definitivt i Prøysens ånd.
Når Åse Kleveland igjen har gitt seg i kast med Prøysen, har hun bevisst forsøkt å styre unna det tradisjonelle tonespråket som Prøysen ofte blir forbundet med. «Det lyser i Skjebergsmia» har både mandolin og et nesten kosakkaktig kor som peker mot øst. Ja, i det hele tatt en melodi som sender tankene mot «bygder vi ikke veit navnet på», som det heter i teksten.
Og om du vil mimre litt kan du se på dette klippet med Åse og Alf Prøysen fra 1969..
Kontakter
Nicolay WoldsdalPromotion Manager
Tel:97143649nicolay@grappa.noBilder
Om Sounds Like Gold
Følg pressemeldinger fra Sounds Like Gold
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Sounds Like Gold på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Sounds Like Gold
Musikkutsendelse: Tora Augestad slipper julesingel fra kommende album "Vårvill"28.11.2025 09:50:36 CET | Pressemelding
Den kritikerroste vokalisten Tora Augestad er aktuell med første smakebit fra hennes første album bestående av egenkomponert materiale.
Gangar slipper en rå og vakker Bånsull med Synnøve Brøndbo Plassen og Martin Steinum Brun28.11.2025 08:45:00 CET | Pressemelding
På andre singel fra det kommende albumet Dreng byr folkemusikkbandet Gangar på en melankolsk og rå bånsul utenom det vanlige i samarbeid med Synnøve Brøndbo Plassen og Martin Steinum Brun – to av de mest uttrykksfulle stemmene på den norske folkemusikkscenen i dag.
Gangar releases the single Bånsull - a wild, raw, and beautiful lullaby - together with Synnøve Brøndbo Plassen and Martin Steinum Brun28.11.2025 08:45:00 CET | Press release
On the second single from their upcoming album Dreng, the folk band Gangar presents a melancholic and raw bånsull, a lullaby unlike any other, in collaboration with Synnøve Brøndbo Plassen and Martin Steinum Brun, two of the most expressive voices on today’s Norwegian folk music scene.
Anna Lille gjør den norske klassikeren "Min første kjærlighet" til sin egen21.11.2025 10:23:19 CET | Pressemelding
For aller første gang på norsk er Anna Lille aktuell med en helt ny og gripende coverlåt, laget spesielt for Nordisk Films kommende spillefilm “Min første kjærlighet”. Her tolker hun Jahn Teigens udødelige klassiker i en moderne og emosjonell versjon som både er tro mot originalen – og umiskjennelig Anna Lille. Låta "Min første kjærlighet" er ute nå, mens spillefilmen har premiere 27. februar 2026. Lytt til låta her
Pedal-steel pionerene Joe Harvey-Whyte og Geir Sundstøl med første singel fra nytt album!21.11.2025 08:45:00 CET | Pressemelding
Et hypnotisk lyd-dikt som henter navnet sitt fra en av Londons glemte elver. The Tyburn dykker dypt ned i det kollektive underbevisste og dukker opp igjen med en håndfull glemte folkemelodier. The Tyburn, ute i dag, er den første singelen fra det kommende albumet Langeleik.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom

