Åpner tilbud om 60 000 jaktdager for småviltjegere

Statskogs tilbud til norske småviltjegere utgjør normalt 60 000 jaktdager i Norge. De mest attraktive jaktformene er rype- og skogsfugljakt, men det jaktes også på hare, bever og smårovvilt.
I et normalår slipper 15 000 småviltjegere til hos Statskog. Omfattende årlige undersøkelser avgjør hvilket jakttrykk som er innenfor en bærekraftig forvaltning av bestandene.
Fra og med 10. mars legger statsforetaket ut attraktive tilbud hvor etterspørselen er betydelig høyere enn tilbudet. Her må jegerne søke om jakt. Deretter utføres det en tilfeldig trekning blant søkerne i mai.
Ikke prispress
- Enkelte områder er blant landets beste og ville gitt priser i hundretusenkronersklassen i auksjoner. Men vi skal tilby allmennheten muligheter for jakt og fiske, og regulerer det heller med søknad og trekning, i stedet for pris. Er man heldig, kan man gjøre gode kupp her, sier jaktkonsulent i Statskog, Jonas Hagen.
Statskog forvalter jakt og fiske på statsgrunn utenfor statsallmenning. Det gjelder store områder i Nordland og Troms, samt en rekke større og svært attraktive eiendommer i Sør-Norge.
Vil passere 3000 nye jaktdager
Med Statskogs kjøp av AS Meraker Brug styrkes jakt- og fiskemulighetene for allmennheten betydelig i Midt-Norge.
- Totalt for områdene i Meråker, Stjørdal og Malvik åpner vi nå for 2000 jaktdager på småvilt. Dette er flotte jaktområder som vil være attraktive for mange. Vi avvikler tilrettelagt jakt så snart gjeldende avtaler løper ut. Fra 2025 vil alle feltene her være tilgjengelig for allmennheten. Da vil vi kunne tilby over 3000 dager med småviltjakt, dersom bestandstellingene våre tilsier det, sier Jonas Hagen.
Innbyggere i Meråker har en særskilt avtale om småviltjakt og kommer i tillegg til disse tallene.
Forsiktig i starten
Statskog har i samarbeid med NINA taksert, analysert og klassifisert de nyinnkjøpte eiendommene etter naturtyper og leveområder. Dette forsterker muligheten til bærekraftig forvaltning.
- Vi er imidlertid ekstra forsiktige i oppstarten til vi får mer kunnskap. Vi vil gjøre flere tellinger av bestandene til høsten, og vi må få mer innsikt i jaktuttaket som følger av lokalbefolkningens særskilte jaktavtale. Midtveis i jakta vil vi se på jakttrykket og gjøre en evaluering. Dersom tallene gir mulighet for det, vil vi kunne åpne for mer jakt ut over høsten og vinteren, sier Jonas Hagen.
Storviltjakt rundt hjørnet
Eva Kristin Grøndal hos Statskog i Midt-Norge forteller at de jobber kontinuerlig med å tilgjengeliggjøre jakt og fiske på det som var AS Meraker Brug sine eiendommer.
Norgeskortet gjelder allerede for innlandsfiske, og gir svært rimelig tilgang. Noe laksefiske blir tilgjengelig i inneværende sesong, men mulighetene blir betydelig større allerede neste år.
- Nå legger vi også ut småviltjakt, og storviltjakt med rådyr, hjort og elg er også rundt hjørnet. Totalt sett vil vi nå raskt gjøre Statskogs modell gjeldende. Det vil gi større tilgjengelighet til jakt og fiske både for lokale og for tilreisende, sier Grøndal.
Nøkkelord
Kontakter
Jonas HagenJakt og fiskekonsulent Nordland
95 43 34 30 / 742 31 000
Eva Kristin GrøndalUtmarkskonsulent Midt-Norge
91 73 57 55 / 742 13 000
Bilder


Lenker
Om Statskog SF
Statskog SF skal ivareta og utvikle verdier på fellesskapets grunn og er en garantist for allmennhetens tilgang til jakt, fiske og friluftsopplevelser i norsk natur. Staten er heleier av Statskog og eierskapet utøves av Landbruks- og matdepartementet.
Følg pressemeldinger fra Statskog SF
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Statskog SF på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Statskog SF
Statskog dobler elgjakttilbud for ungdom17.4.2025 07:43:04 CEST | Pressemelding
De strømmet til i fjor. Til høsten kan enda flere unge elgjegere få oppfylt drømmen.
Joda, du har hytte i påska11.4.2025 07:17:40 CEST | Pressemelding
Det er nesten en halv million hytter i Norge. Noen av dem kan du også bruke til en billig penge. Og det er ledige innsmett i påska.
Is- og snømelding fra Fjelltjenesten før påske10.4.2025 12:16:09 CEST | Pressemelding
Fjelltjenesten har publisert is- og snømeldingen for Troms, Nordland, Meråker og Femundsmarka i Trøndelag før påske. Du kan nå sjekke meldingene direkte i kartet.
Økt planting av ny skog10.4.2025 06:00:00 CEST | Pressemelding
Statskog avvirket 267 000 m³ tømmer i 2024 og økte innsatsen på planting til to millioner, 300 000 flere planter enn året før.
Terger på seg svenskene i ny TV-sesong2.4.2025 06:30:00 CEST | Pressemelding
Er svenskene verdens beste gjeddefiskere? Det er duket for TV-sendt landskamp om Nordens krokodille på mytiske Finnskogen.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom