Åpner for godstog fra Narvik til New Dehli
1. mai åpnes en ny godsrute på Ofotbanen: da går første last fra Narvik til Helsinki. Det kan gi klimavennlig transport av nordnorske varer rundt halve kloden.

Det er Narvik havn som står bak den nye togruten, melder avisa Fremover. Med støtte fra Nordland fylkeskommune har de engasjert CargoNet AS som skal kjøre varene på Ofotbanen og videre til den svensk-finske grensen.
På finsk side tar Nurminen Logistics Oy over, og frakter godset videre til Helsinki. Der ligger verden åpen for nordnorske eksportører; herfra går det skinnegang over hele det europeiske kontinentet og østover i Asia.
– Vi mener at potensialet er stort, og vi har gode samarbeidspartnere både i Norge og i Finland. Jeg gleder meg til første togavgang og jeg er optimist, sier Narviks havnedirektør, Børge Edvardsen Klingan, til Fremover.
Ønsker å utvide østover
Fra Helsinki har Nurminen ukentlige direktetog til Asia. Den raskeste veien østover går gjennom Russland. I dag er det ikke stor interesse for å opprettholde den transportveien, men de asiatiske markedene kan likevel nås gjennom de baltiske landene og transport videre mot sørøst.
Kommersiell direktør i CargoNet, Carl Fredrik Karlsen, sier at de ønsker å åpne flere muligheter for eksportører av norske varer.
– Denne nye ruta skal gå annenhver uke. Vi håper at interessen blir stor nok til å utvide. Målet er å bygge opp en transportåre som kan knyttes mot nettverket i Asia. Dette er også en fin korridor for varer som skal langt øst i Europa, sier Karlsen til banenor.no.
Fersk fisk på skinner?
Karlsen forteller at varer til Finland tidligere har gått på veiene med trailere. Nå finnes det en mer bærekraftig løsning; jernbanen.
– Dette erstatter mange vogntog på veiene. Vi skal etter hvert gjøre opp status og sjekke hvilke volumer det er interesse for å eksportere. Blir dette stort nok, kan vi øke tilbudet, sier direktøren i CargoNet.
Havnedirektør Klingan sier til Fremover at dette er viktig og klimavennlig satsing for Nord-Norge:
– Det er et stort fokus på eksisterende markeder og utviklingsmulighetene i nordområdene. I tillegg er det mange destinasjoner som nås via Helsinki. Den nye togruten har for eksempel alle muligheter til å åpne opp et nytt «nærmarked» for fersk fisk, sier havnedirektøren.
Han tror transporttilbudet blir en viktig del av fremtidens grønne logistikkløsninger til og fra Narvik, byen som er Nord-Norges største knutepunkt for varetransport.
Kontakter
Simen Slette SundeSenior kommunikasjonsrådgiver
Tel:958 08 483sunsim@banenor.noBilder


Om Bane NOR
Bane NOR er et statlig foretak med ansvar for den nasjonale jernbaneinfrastrukturen.
Foretaket har ansvaret for planlegging, utbygging, forvaltning, drift og vedlikehold av det nasjonale jernbanenettet, trafikkstyring og forvaltning og utvikling av jernbaneeiendom. Bane NOR har det operative koordineringsansvaret for sikkerhetsarbeidet og operativt ansvar for samordning av beredskap og krisehåndtering.
Bane NOR har om lag 3.500 ansatte og har hovedkontor i Oslo.
Følg pressemeldinger fra Bane NOR
Registrer deg med din epostadresse under for å få de nyeste sakene fra Bane NOR på epost fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Bane NOR
Gjør jernbanen klar for fornying og fest19.5.2022 10:00:00 CEST | Pressemelding
For oss betyr ferietid intensiv jobbing i Oslo og Ski, før åpning av den splitter nye Follobanen i desember. Også nord og vest for byen går sommeren med til fornying og vedlikehold.
Sommeren kommer – med arbeid på vei og bane19.5.2022 10:00:00 CEST | Pressemelding
Ferietid betyr opprusting av jernbane. Det må til for å ivareta sikkerheten og styrke punktligheten. Samtidig gjøres den splitter nye Follobanen klar til åpning i desember.
Stiller strengere miljøkrav til utbygging av jernbane18.5.2022 07:30:00 CEST | Pressemelding
Den norske jernbanen moderniseres og fornyes. Nå skal prosjektene våre miljøsertifiseres. Det vil styrke tiltak for klima og miljø i de store utbyggingsprosjektene.
800 lastebiler forsvinner fra Larvik, Oslo og Halden12.5.2022 14:16:32 CEST | Pressemelding
Fredag 13. mai åpner jernbanespor på Larvik Havn, og 800 lastebiler forsvinner fra veiene mellom Larvik og Halden.
Nå kuttes utslipp på anleggsplassene9.5.2022 10:00:00 CEST | Pressemelding
Seks prosjekter i Drammen, Sandnes, Narvik og Sande skal bidra til grønnere jernbaneutbygging. Det kan styrke hele byggebransjens kunnskap om utslippsfrie anleggsplasser.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom