Åpne kirker over hele landet allehelgen
Dette e-brevet sendes ut til sokn og fellesråd, i tillegg til kommunikasjonsrådgivere og diakonirådgivere.
I fjor ble gode ideer som Borg bispedømme har brukt, videreformidlet til hele landet. Det ble skapt oppmerksomhet rundt allehelgen og blant annet oppfordret til å ha åpne kirker også der det ikke var gudstjeneste, slik at folk som oppsøker gravplassen, også kan oppleve en åpen kirkedør.
I år er det ønske om å gjøre det samme 31. oktober - 1. november, for igjen å vise kirkens åpne tilstedeværelse i lokalsamfunnet. Noen har mistet noen de er glade i, flere er redde for sykdom på egne eller andres vegne og mange har kjent på ensomhet og mangel på menneskelig kontakt i år.
Åpne kirker allehelgen kan være et godt samarbeidsprosjekt mellom menighetsråd, frivillige og ansatte i kirken.
Befolkningsønske om åpne kirker
I 2019 ble det innregistrert omtrent 350 åpne kirker og arrangement i forbindelse med allehelgen, disse ble delt i en landsoversikt på kirken.no. I etterkant av allehelgen ble det gjort en undersøkelse blant befolkningen, og 1,77 millioner mennesker ønsket mer åpne kirker.
Ressursene i år
Ulike ressurser er laget for åpne kirker allehelgen, alt vil være klart innen 1. oktober.
- Lysholderark i kartong som kan benyttes ved utdeling av lys, disse får menighetene tilsendt fra kommunikasjonsrådgiver ved det enkelte bispekontor (bilde av arket ser du nederst i dette e-brevet)
- “Førstehjelp ved sorg”, materiell på to målformer og fem språk, finnes på kirken.no/sorg og i Ressursbanken
- Bildemateriell etter “Rom for...”-mal, kan brukes ved oppslag, på hjemmesider og i sosiale medier, finnes i Ressursbanken (vil bli oppdatert med nye datoer og versjoner)
- Malforslag for presentasjon av menighetens eget diakonale arbeid, dette vil komme i Publisher og Indesign og være tilgjengelig i ressursbanken.no
- Det vil lages en ny pdf med tanke på smittevern, til oppslag i forbindelse med åpne kirker
- Synlighet på kirken.no når åpne kirker og andre arrangement rapporteres inn. Det vil komme informasjon om hvordan vi løser dette teknisk
- Samhandlingsrom for alle involverte i åpen kirke allehelgen finnes på Teams, søk opp "Allehelgen" og bli gjerne med i rommet for erfaringsdeling og spørsmål
Kirkerådet vil også i år samle inn informasjon om åpne kirker og allehelgen-arrangement over hele landet og dele på kirken.no/allehelgen.
Åpne kirker allehelgen støttes av Bispemøtet og Kirkevergelaget, første informasjon om allehelgen ble sendt ut i nyhetsbrev 21. april. Informasjon til kirkeverger, prester, proster, diakonirådgivere og kommunikasjonsrådgivere ble sendt ut i e-brev 10. september.
Kontakter
Siv ThompsonSeniorrådgiver kommunikasjon
482 48 254
Ingeborg DybvigKommunikasjonsdirektør
Tel:474 81 606id933@kirken.noBilder
Om Den norske kirke
62 prosent av befolkningen er medlemmer av Den norske kirke. Kirken tilhører den evangelisk-lutherske kirkefamilien. Kirkens ledelse er samlet i Kirkemøtet som består av medlemmene av elleve regionale bispedømmeråd og alle biskopene.
Kirken er inndelt i 1174 menigheter som disponerer 1635 kirkebygg. Mer enn 8000 mennesker arbeider i kirken og over 80.000 er frivillige medarbeidere.
Den norske kirkes virksomhet finansieres over kommunebudsjettene, statsbudsjettet og gjennom gaver og frivillig innsats.
Følg pressemeldinger fra Den norske kirke
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Den norske kirke på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Den norske kirke
Historiske Samiske kirkedager åpnet27.6.2025 18:10:58 CEST | Pressemelding
I Alta er Samiske kirkedager nå i gang. Tilreisende fra tre nordiske land, men først og fremst fra Sápmi, er på plass i Nordlyskatedralen og Alta for å bli inspirert, begeistret, provosert, oppløftet og kanskje litt klokere.
Ny strategi skaper forventninger24.6.2025 09:41:00 CEST | Pressemelding
– Et livssynsåpent samfunn handler ikke om at Den norske kirke skal gjøre mindre, men at flere kan bidra med mer, sier Harald Hegstad om regjeringens nye strategi for det livssynsåpne samfunn.
Sikrer Svalbard-kirken: – Et viktig løft for nærvær og beredskap i nord17.6.2025 15:15:56 CEST | Pressemelding
Den norske kirke har fått gjennomslag i forhandlingene om revidert nasjonalbudsjett. AP, SV og SP er enige om å bevilge 1,5 millioner kroner ekstra til kirkens arbeid på Svalbard for å sikre beredskap og tilbud på hele øygruppen.
Lægdene, Norbye og Skoglund videre som bispekandidater13.6.2025 10:30:00 CEST | Pressemelding
Etter en rådgivende avstemming blant seks kandidater, er det nå tre kandidater til å bli biskop i landets nordligste bispedømme. Ny biskop tilsettes av Kirkerådet 18. september.
Klokkeringing og festgudstjenester – slik markeres pinse i kirken6.6.2025 14:06:09 CEST | Pressemelding
Det er pinse i helgen, til minne om da disiplene til Jesus fikk Den hellige Ånd. – Du ser den ikke, men du ser hva den gjør, forklarer biskop Ragnhild Jepsen.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom