Antall medlemskap øker igjen – antall aktive går litt ned
15.6.2022 14:06:15 CEST | Norges idrettsforbund | Pressemelding

Foreløpige tall viser at det per 31.12.2021 er 1 773 396 medlemskap i de ordinære idrettslagene. Dette er en økning på 1,2 prosent fra 2020. Aktivitetstallene derimot, som viser antall aktive utøvere, trenere og ledere i idrettslagene, viser en nedgang på 1,4 prosent i samme periode. Over to år er antallet aktive blitt redusert med 82 500, noe som utgjør 5,2 prosentav totalt antall aktive. Antall aktive var 1 517 026 i 2021.
– Det er overraskende og gledelig at vi ser en reell økning i antall medlemskap i 2021 til tross for et år hvor pandemien fortsatt la store begrensninger på aktiviteten. Dette viser at idretten har vist seg tilpasningsdyktig også i en verdensomspennende pandemi. Nå som pandemien endelig er lagt bak oss, forventer vi en videre vekst i både medlems- og aktivitetstallene i 2022, sier idrettspresident Berit Kjøll og legger til:
– Tilbakemeldingene jeg får fra både særforbund og idrettskretser gir meg troen på at gjenreisingen av norsk idrett er i full gang. Det meldes om både ventelister og høy aktivitet i idrettslag over hele landet. Samtidig må vi erkjenne at pandemien har satt sine spor, og at det vil ta noe tid å rekruttere tilbake medlemmer og frivillige som forlot idretten under pandemien.
Se oversikt over de foreløpige tallene her.
Norges idrettsforbund vil fortsette å jobbe tett sammen med særforbund og idrettskretser for å identifisere eventuelle terskler for deltakelse, både blant aktive utøvere og frivillige i idretten. Dernest blir det viktig å målrette innsatsen der effekten av tiltakene anses å være størst. Målet er ha like høy deltakelse i 2022 som i 2019.
– Tilbakemeldingene fra idrettskretser og særforbund viser at rekruttering av frivillige til verv i klubbstyrer og som trenere blir et viktig fokus for oss fremover. Blant de aktive blir det viktig å sette i gang målrettede tiltak for å bremse frafallet og rekruttere flere ungdommer tilbake til idretten, sier idrettspresidenten.
13 særforbund har vokst under pandemien
Hele 13 særforbund har hatt en vekst i aktivitetstallene under pandemiårene 2020 og 2021. Seks særforbund har hatt en stabil medlemsmasse, mens 35 særforbund har hatt en reduksjon av aktive medlemmer i samme periode.
Norges Golfforbund har i 2021 i overkant av 125 000 aktive, en økning på 29 prosent fra 2019. Høyest prosentvis vekst har Norges Brettforbund med en økning på hele 43 prosent i samme periode. Norges Tennisforbund, Norges Basketballforbund og Norges Amerikanske Idretters Forbund har også hatt en betydelig vekst på om lag 30 prosent aktive under pandemien.
Norges Fotballforbund, som har flest aktive medlemmer, har en nedgang på rundt 21 500 eller 5,7 prosent de to siste årene, mens nedgangen i samme periode er henholdsvis 5,7 og 17 prosent for Norges Håndballforbund og Norges Skiforbund. Andre store særforbund med et fall i aktivitetstallene er Norges Svømmeforbund (7 prosent) og Norges Gymnastikk - og Turnforbund (11 prosent).
Medlemstallene for de yngste øker betydelig
I 2020 var aktivitetstallet for aldersgruppen 0-5 år redusert med hele 15 prosent. I 2021 har trenden snudd. For denne aldersgruppen har antall medlemskap økt med 12 prosent i 2021. I aldersgruppen 6-12 år er det en liten økning på 0,3 prosent, mens det for aldersgruppen 13-19 år er en marginal nedgang på 0,8 prosent. Det har vært en vekst i medlemstallene for aldersgruppen 20-25 år med 3,4 prosent, mens for aldersgruppen over 26 år er medlemstallene økt med 1,2 prosent.
Størst vekst i Rogaland
Medlemstallene for 2021 viser store fylkesvise forskjeller. Størst økning i medlemstallene har Rogaland med 4,1 prosent fra 2020. Størst nedgang har Troms og Finnmark idrettskrets med 4 prosent.
Kontakter
Finn AagaardKommunikasjonsansvarlig
Tel:917 09 391finn.aagaard@idrettsforbundet.noBilder

Om Norges idrettsforbund
Norges idrettsforbund og olympiske og paralympiske komité (NIF) er det øverste organ i Norges største folkebevegelse. NIFs visjon er idrettsglede for alle.
Følg pressemeldinger fra Norges idrettsforbund
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Norges idrettsforbund på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Norges idrettsforbund
Åpen time for pressen 19. mars16.3.2026 10:38:12 CET | Presseinvitasjon
Norges idrettsforbund inviterer til åpen time for pressen torsdag 19. mars kl. 09.45-10.15 etter idrettsstyremøte nr. 10.
Idretten med egen menstruasjonsguide: – Dette er noe vi må snakke mer om8.3.2026 14:53:33 CET | Pressemelding
Idretten lanserer nå sin egen menstruasjonsguide, «Mensen i idretten». Målet med guiden er å øke kunnskapen og forståelsen om kvinnekroppen og hjelpe trenere og støtteapparat til å ta nødvendige hensyn.
Ytterligere én utøver tatt ut til Paralympics i Milano/Cortina17.2.2026 11:08:41 CET | Pressemelding
Olympiatoppen tok tirsdag ut ytterligere én utøver til Paralympics i Milano/Cortina. Totalt er det tatt ut 15 norske utøvere til lekene, som arrangeres fra 6.-15. mars. Troppen er nå komplett.
Tre utøvere tatt ut til Paralympics i Milano/Cortina2.2.2026 13:07:24 CET | Pressemelding
Olympiatoppen tok mandag ut ytterligere tre utøvere til Paralympics i Milano/Cortina. Totalt er det tatt ut 14 norske utøvere til lekene, som arrangeres fra 6.-15. mars.
25 utøvere tatt ut i femte uttak til OL i Milano/Cortina26.1.2026 11:59:43 CET | Pressemelding
Olympiatoppen tok mandag ut den femte gruppen utøvere til OL i Milano/Cortina. Det ble tatt ut 25 utøvere til de olympiske leker og ingen til Paralympics. Totalt er det tatt ut 80 utøvere til OL og 11 til Paralympics. Dette var siste uttak for OL. Det kommer ytterligere ett uttak til Paralympics.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
