Anleggsarbeid i farleia i Nordra Sundet

Farleia ved Grunnesundsholmen skal gjøres 7,5 meter dyp og utvides fra 40 til 70 meter i bredden. Det innebærer også at to nye sjømerker blir etablert og at de eksisterende sjømerkene blir tilpasset endringene.
Gir sikrere og mer effektiv farlei
– Ei dypere og bredere farlei er med på å øke sikkerheten og effektiviteten samt redusere transportkostnadene for brukerne av farleia. Økt sikkerhet og fremkommelighet fremmer verdiskapning og styrker rammebetingelsene for sjøbasert godstransport. Større skip som tar mer last da kan brukes, og transportkostnadene går ned, forklarer prosjektleder Magnus Rørvik i Kystverket.
Han ber sjøfarende være oppmerksom på at farleia i anleggsperioden i hovedsak blir stengt, både for fritidsbåter og større fartøy. Det er Sjøentreprenøren AS som utfører anleggsarbeidet for Kystverket. Det skal være ferdig til 1. desember i år.
Bruker masser i Holevika
Utdypingen strekker seg over et areal på ca. 22 600 kvadratmeter og innebærer et opptak av omtrent 53 300 kubikkmeter løsmasser. Deler av massene som skal fjernes kommer til nytte i Holevika.
– Eigersund kommune v/Eigersund Næring og havn KF (ENH) ønsker å benytte om lag 10 000 kubikkmeter av disse massene til å utvide kaia i Holevika, litt sør for Eigersund. Massene som ikke benyttes av ENH blir lagt i et godkjent sjødeponi i Sundet. Forurensede masser (anslått til 165 kubikkmeter) skal leveres til godkjent mottaksanlegg på land, forklarer Rørvik.
Nøkkelord
Kontakter
Olav Helge MatvikSeniorrådgiver kommunikasjon
Tel:+47 916 31 340olav.helge.matvik@kystverket.noBilder

Lenker
Om Kystverket
Kystverket er ein nasjonal etat for kystforvalting, sjøsikkerheit og beredskap mot akutt forureining. Kystverket arbeider aktivt for ein effektiv og sikker sjøtransport gjennom å ivareta transportnæringas behov for framkome og effektive hamner. Kystverket driv førebyggande arbeid og reduserer skadeeffektane ved akutt forureining, og medverkar til ein bærekraftig utvikling av kystsona. Kystverket ligg under Nærings- og fiskeridepartementet.
Følg pressemeldinger fra Kystverket
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Kystverket på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Kystverket
Kystverket søker Fartøy i Kystnær Beredskap24.10.2025 13:45:11 CEST | Pressemelding
Kystverket søker fartøy og eiere som vil bidra i arbeidet med å beskytte kysten ved akutt forurensning.
Stad skipstunnel: Anbudsprosessen fortsetter24.10.2025 09:33:49 CEST | Pressemelding
Kystverket jobber videre med anbudskonkurransen for Stad skipstunnel, med sikte på at det kan legges frem en sak for Stortinget om prosjektet i revidert nasjonalbudsjett 2026.
Oppstart av moloarbeid i Sørvær7.10.2025 15:40:30 CEST | Pressemelding
I midten av oktober starter arbeidet med å utbedre både Sørvær hovedmolo og Stangsund molo i Sørvær fiskerihavn i Hasvik kommune.
Dykk ned på 3D-modellen av Blücher6.10.2025 12:50:25 CEST | Pressemelding
For å få bedre kontroll på forurensning fra skipsvrak har Kystverket tatt i bruk 3D-modellering. Først ut er vraket av den tyske krysseren Blücher.
Klar for utdyping i Husøy fiskerihavn3.10.2025 09:20:07 CEST | Pressemelding
Kystverket har signert kontrakt med Norvald Jørgensen AS for gjennomføring av utdypingsprosjektet i Husøy fiskerihavn på Senja. Prosjektet markerer en viktig milepæl i arbeidet med å gjøre havna mer tilgjengelig og funksjonell – og vil legge til rette for økt aktivitet, verdiskaping og utvikling i fiskerisamfunnet Husøy.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
