Anders Opdahl ny konsernsjef i Amedia
6.7.2020 12:25:09 CEST | Amedia | Pressemelding

– Jeg er veldig glad for at Anders Opdahl nå tar over ledelsen av Amedia. Amedia er Norges viktigste formidler av lokale nyheter, med om lag 650.000 abonnenter og nærmere 80 lokale medier. Med ham som konsernsjef føler vi oss trygge på at Amedias gode resultater de siste årene blir videreført og videreutviklet. Dette innebærer fortsatt satsing på journalistikk og relevant og godt innhold. Samtidig skal Amedia-konsernet være en effektiv leverandør av fellestjenester for lokale medier, sier André Støylen, styreleder i Amedia.
Anders Opdahl tiltrer som konsernsjef 10. august.
– Jeg er svært ydmyk for den tilliten jeg er gitt, og det Amedias mediehus representerer. Våre aviser spiller en helt avgjørende rolle i samfunnsutviklingen, og mitt oppdrag er, sammen med mange og dyktige medarbeidere i hele landet, å sørge for at den gode utviklingen vi har, også fortsetter i årene som kommer, sier Opdahl.
André Støylen opplyser at det har vært stor interesse for stillingen. Siden Are Stokstad i mars varslet sin avgang, har Amedia-styret gjennomført en grundig prosess der flere både interne og eksterne kandidater er blitt vurdert. – Med sin sterke publisistiske forankring og erfaring fremsto Anders Opdahl som den beste og mest fremtidsrettede løsningen for konsernet, sier han.
– Som styreleder siden 2016 vil jeg også takke Are Stokstad for han store innsats for Amedia gjennom en årrekke, de siste seks årene som konsernsjef. I hans tid har konsernet oppnådd svært gode resultater: Digital vekst har gitt et rekordhøyt antall abonnenter, kostnadsbasen er redusert, økonomien er solid og konsernet omfatter stadig flere lokale medier gjennom eierskap eller samarbeidsavtaler. Med Are som leder har Amedia styrket sin posisjon og har et godt grunnlag for videre fremgang, avslutter Støylen.
OM AMEDIA
Amedia er landets største utgiver av lokale medier, med 75 lokalaviser, 11 lokale nettsteder og den landsdekkende Nettavisen. Daglig når konsernets medier 1,9 millioner lesere.
Amedia er forpliktet til å forsvare ytringsfriheten, pressefriheten, informasjonsfriheten og det åpne samfunn. Amedia respekterer den enkelte publikasjons identitet, grunnsyn, lokale tradisjon og egenart.
Amedia eies av Amediastiftelsen, som ble opprettet i 2016 av Sparebankstiftelsen DNB for å eie konsernet og dermed sikre et langsiktig eierskap til norske lokalaviser.
Kontakter
André Støylen (telefon 950 69 536)
Anders Opdahl (telefon 992 14 628)
Bilder

Om Amedia
Amedia er et ledende nordisk mediekonsern med en sterk tilstedeværelse i Norge, Danmark og Sverige. Amedia er et upolitisk selskap med dype historiske røtter, eid av Amediastiftelsen. Vi forvalter et unikt geografisk, historisk-politisk og språklig mediemangfold.
Amedias vil sikre et levende demokrati i alle samfunn der vi er representert. Gjennom våre aviser er vi garantisten for faktasjekket, sannhetssøkende og balansert journalistikk.
Våre aviser er til stede i folks liv, bidrar til at de blir sett og hørt, og hjelper dem med å forstå verden de lever i, slik at de kan ta informerte valg. Vi fyller vårt samfunnsoppdrag ved å være og forbli førstevalget for våre lesere og annonsører.
Vårt redaksjonelle nettverk omfatter mer enn 250 avistitler i Norge, Danmark og Sverige, gjennom heleid og deleid virksomhet og gjennom partnerskap.
Amedia er Norges største utgiver av redaktørstyrte medier, og eier 108 avistitler og har 20 partneraviser i Norge. Vi har nesten 1 400 redaksjonelle medarbeidere som løpende holder to millioner lesere oppdatert med nyheter, nytte, debatt og underholdning hver dag.
I Danmark eier Amedia det ledende danske mediekonsernet Berlingske Media som utgir de nasjonale avisene Berlingske, B.T., Weekendavisen og Euroinvestor, og er deleier i JFM med over 50 aviser.
I Sverige er Amedia deleier i Bonnier News Local med 80 aviser.
Følg pressemeldinger fra Amedia
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Amedia på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Amedia
Kraften i fellesskapet: TV 2 og Amedia går sammen for å løfte norsk fotball25.3.2026 12:36:58 CET | Pressemelding
TV 2 og Amedia går sammen om et felles rettighetstilbud for norsk fotball fra 2026 til 2034. Medieselskapene deler strømmeplattform og forener nasjonal rekkevidde med lokal tilstedeværelse for å løfte helheten og verdien for fotballen.
Erik Thime blir ny ansvarlig redaktør og daglig leder i Lyngdals Avis19.3.2026 09:12:52 CET | Pressemelding
Erik Thime er ansatt som ny ansvarlig redaktør og daglig leder i Lyngdals Avis. Han kommer fra tilsvarende stilling i Dalane Tidende.
Amedia topper laget i Nettavisen17.3.2026 10:13:27 CET | Pressemelding
Amedia satser offensivt på Nettavisen. Alexandra Beverfjord blir ny ansvarlig redaktør og daglig leder. Frode Hansen blir sjefredaktør og nestkommanderende. Med dette henter konsernet to av landets mest erfarne medieprofiler til å lede Nettavisen fremover.
Thomas Tangen konstitueres i Gaula9.3.2026 08:39:20 CET | Pressemelding
Thomas Tangen (37) tar over styringen i Avisa Gaula i Melhus frem til en permanent redaktør er på plass. Han kommer fra Nidaros, hvor han har hatt flere roller.
Overtar for Gunnar Stavrum4.3.2026 11:03:18 CET | Pressemelding
Gunnar Stavrum fratrer i dag sin stilling i Nettavisen. Inntil hans etterfølger er ansatt og på plass, er Charlotte Sundberg og Henrik B. Meidell konstituert til å lede Nettavisen.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
