Amedia

Amedia leverer et solid resultat for 2021

Del
– I 2021 endte Amedia med et solid brutto driftsresultat på 624 millioner kroner. Oppsummert oppnådde vi sterk digital vekst både i abonnements- og annonseinntektene. Hver dag leverte vi viktige demokratiske bidrag. Vi har også sikret nye strategiske posisjoner og partnerskap, som styrker vår virksomhet og samfunnsrolle, sier konsernsjef Anders Møller Opdahl.
Konsernsjef Anders Møller Opdahl (t.h.) sammen med CFO og visekonsernsjef Gisle Torheim. (Foto: Ihne Pedersen / Amedia)
Konsernsjef Anders Møller Opdahl (t.h.) sammen med CFO og visekonsernsjef Gisle Torheim. (Foto: Ihne Pedersen / Amedia)

Amedia er et stiftelseseid mediekonsern og landets største utgiver av redaktørstyrte medier. Daglig når Amedias medier mer enn to millioner lesere gjennom 100 lokale, regionale og nasjonale titler.

– Selv om Amedia også i 2021 leverte et sterkt resultat, står vi sammen med resten av mediebransjen i en brytningstid, med stadig økende global konkurranse og dypere endringer i medievanene. Kampen om folks tid spisser seg til. I tillegg ser vi en markedsutvikling med rekordhøye priser på blant annet strøm og papir som også får økonomiske konsekvenser i tiden fremover, sier Opdahl.

Sterk digital vekst
Amedias omsatte i 2021 for 4,1 milliarder kroner, opp 467 millioner kroner fra 2020. Brutto driftsresultat (EBITDA) endte på 624 millioner kroner, 89 millioner kroner bedre enn i 2020. Resultat før skatt ble 492 millioner kroner, en forbedring på 117 millioner kroner fra 2020

– Når krisen rammer har vi behov for å vite. Kort sagt: vi trenger journalistikken. Hovedårsaken til vårt solide resultat er den sterke digitale veksten. Nesten 6 av 10 abonnenter er nå heldigitale, og vi har rekordhøye brukerinntekter, sier Opdahl.

Farten i digitaliseringen av Amedia fortsatte. Amedias medier hadde ved utgangen av 2021 til sammen 723 000 abonnenter, 46 000 flere enn ved inngangen til året. Antall heldigitale abonnenter økte med 14 prosent, til 416 000.

– I løpet av 2021 kom vi et betydelig stykke videre på reisen mot å bli et ledende digitalt konsernfellesskap. Totalabonnementet vårt +Alt hadde ved utgangen av 2021 passert 160 000 abonnenter og har tatt rollen som Norges viktigste plattform for lokale nyheter som binder hele landet vårt tettere sammen, fortsetter Opdahl.

Annonseinntektene i sammenlignbare aviser økte med 10,1 prosent drevet av vekst i digitale annonseinntekter på 26,6 prosent. Annonseringen i papiravisene ble redusert med 3,8 prosent.

– Annonsemarkedet var også i 2021 til dels påvirket av korona-pandemien, men hentet seg likevel inn etter et svært krevende 2020. Papirfallet fortsatte som ventet. Samtidig ser vi resultater av vår investering i digital annonsering gjennomgod vekst i innholdsmarkedsføring og målgruppesalg.

Nye strategiske posisjoner og partnerskap
Amedia-familien fortsatte i 2021 å vokse gjennom nye strategiske posisjoner og partnerskap.

– Samarbeid og partnerskap i det redaktørstyrte mediemarkedet er viktig for å opprettholde mediemangfoldet, både i Norge, og Skandinavia. Jeg vil trekke frem vårt nye majoritetseierskap i Tun Media, som blant annet eier ærverdige Nationen og annen viktig medievirksomhet innen norsk landbruk, som vi skal forvalte og videreutvikle for framtida, sier Opdahl.

Han trekker også frem partnerskapet med Hamar Media med samarbeid om avisdrift og planen for å etablere et nytt felles utviklingssenter i Hamar, som skal jobbe med løsninger for morgendagens journalistikk.

– Amedia er også deleier av 57 lokale og regionale aviser i Sverige gjennom partnerskap med Bonnier News Local, der Amedia eier 20 prosent. I løpet av 2021 har Bonnier News Local og Gota Media formalisert et strategisk partnerskap, som styrker konkurransekraften til lokalavisene i en medieøkonomi som står i stadig raskere og gjennomgripende endringer. Det er også godt nytt for Amedia.

Opdahl trekker også frem partnerskapet for en historisk sportssatsing, som står på skuldrene av arbeidet gjennom flere år med å bygge opp innholdsuniverset Direktesport.

– I høst gikk vi sammen med Bonnier News Local og sikret oss rettighetene til å vise den franske toppdivisjonen i fotball Ligue 1 i tre år. Fransk toppfotball sendes direkte i innholdstjenesten Direktesport, som er tilgjengelig gjennom Amedias aviser.

Viktig bidrag til demokratiet
Amedias medier er lim og lupe, som bidrar til å holde små og store samfunn opplyst.

–For Amedias aviser var pandemiens konsekvenser også i 2021 den største føljetongen å dekke og avdekke. Men vi er der også når andre kriser rammer. Romerikes Blad var først på stedet da raset gikk i Gjerdrum, og eneste igjen da søkelyset fra nasjonale medier forsvant. Oppland Arbeiderblad kikket Østre Toten i kortene da dataangrepet rammet kommunen. Avisa Oslo setter med Oslodebatten dagsorden med nye stemmer i hovedstaden som har vært en blindsone.

Opdahl trekker frem tre av utallige eksempler på lokalavisens umistelige verdi.

–Amedia har kommet langt på sin reise. Vi er stolt av de resultatene vårt fellesskap har skapt og skaper. I dag har vi mer enn 1 000 redaksjonelle medarbeidere over hele landet, som holder mer enn to millioner innbyggere oppdatert gjennom mer enn 100 lokale, regionale og nasjonale titler, sier Opdahl og forteller at Amedias medier publiserer rundt 1 000 egenproduserte saker om dagen, og har publisert mer enn 51 000 debattinnlegg som bidrag til samfunnsdebatten i 2021.

– Amedias medier har vært sterkere tilstede enn noen gang for å fortelle hva som skjer, hvorfor og hvordan konsekvensene berører. Sammen med avisene våre har Amedia i løpet av 2021 skapt umistelige demokratiske verdier gjennom journalistikken, som er kjernen i vår forretningsmodell, avslutter Opdahl. 

Kontakter

Bilder

Konsernsjef Anders Møller Opdahl (t.h.) sammen med CFO og visekonsernsjef Gisle Torheim. (Foto: Ihne Pedersen / Amedia)
Konsernsjef Anders Møller Opdahl (t.h.) sammen med CFO og visekonsernsjef Gisle Torheim. (Foto: Ihne Pedersen / Amedia)
Last ned bilde

Om Amedia

Amedia
Amedia
Schweigaards gate 15
0191 Oslo

22 00 90 00http://www.amedia.no

Amedia er et ledende skandinavisk mediekonsern med en sterk tilstedeværelse i Norge, Danmark og Sverige. Amedia er et upolitisk selskap med dype historiske røtter, eid av Amediastiftelsen. Vi forvalter et unikt geografisk, historisk-politisk og språklig mediemangfold. 

Amedias vil sikre et levende demokrati i alle samfunn der vi er representert. Gjennom våre aviser er vi garantisten for faktasjekket, sannhetssøkende og balansert journalistikk. 

Våre aviser er til stede i folks liv, bidrar til at de blir sett og hørt, og hjelper dem med å forstå verden de lever i, slik at de kan ta informerte valg. Vi fyller vårt samfunnsoppdrag ved å være og forbli førstevalget for våre lesere og annonsører. 

Vårt redaksjonelle nettverk omfatter  nesten 200 avistitler i Norge, Danmark og Sverige, gjennom heleid og deleid virksomhet og gjennom partnerskap. 

Amedia er Norges største utgiver av redaktørstyrte medier, og eier 107 avistitler og har 20 partneraviser i Norge. Vi har nesten 1 400 redaksjonelle medarbeidere som løpende holder to millioner lesere oppdatert med nyheter, nytte, debatt og underholdning hver dag. 

I Danmark eier Amedia det ledende danske mediekonsernet Berlingske Media som utgir de nasjonale avisene Berlingske, B.T., Weekendavisen og Euroinvestor.

I Sverige eier Amedia Bonnier News Local sammen med Bonnier News og lokalavisselskapet Gota Media, og har en eierandel på 20 prosent i selskapet  Bonnier News Local, som gir ut 65 aviser i Sverige, inngikk våren 2025 partnerskap og krysseierskap med det lokale aviskonsernet NWT Media.

Følg pressemeldinger fra Amedia

Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Amedia på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.

Siste pressemeldinger fra Amedia

I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.

Besøk vårt presserom
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye