Amedia kjøper Karmøynytt

Karmøynytt ble etablert i 2011 og var en ukentlig gratisavis som ble levert til alle husstander i kommunen én dag i uka. I 2019 ble papirdistribusjonen avsluttet og Karmøynytt ble en heldigital abonnementsavis. Avisa holder til i Åkrehamn, og i 2021 var opplagstallet 1.396.
– Karmøynytt kommer ut i Karmøy kommune med 42.500 innbyggere, som er den tredje største kommunen i Rogaland etter Stavanger og Sandnes. Som lokalavis har den derfor et betydelig potensiale til å utvikle seg videre. Jeg ser fram å få fortsette arbeidet sammen med de flinke medarbeiderne i Karmøynytt, sier konserndirektør Pål Eskås i Amedia.
Han framhever at Amedia, som er Norges største utgiver av redaktørstyrte medier, ønsker å tilføre Karmøynytt kunnskap og kompetanse basert på konsernets brede erfaring fra lokalaviser over hele landet. Karmøynytt blir et fullverdig medlem av Amedia-familien, som etter dette kjøpet vil utgjøre 101 titler fra 81 mediehus.
– Etter at vi kjøpte hjem Karmøynytt i 2018 sammen med næringsfondet, ansatte og lokale investorer, har vi lagt om hele forretningsmodellen. Selskapet har nå en positiv drift, med god økonomi og svært kompetente medarbeidere, både administrativt og redaksjonelt. Styrets viktigste oppgave var å sikre at innbyggerne i Karmøy kommune får lokale nyheter. Vi er glade for at Amedia som den største eieren av lokale medier i landet nå ønsker å videreutvikle selskapet, sier Bjørn Oddvar Madsen styreleder i Norvegen Media AS.
Amedias har rutinemessig informert Konkurransetilsynet om kjøpet av aksjene i Karmøynytt.
Bilder



Om Amedia
Amedia er et ledende skandinavisk mediekonsern med en sterk tilstedeværelse i Norge, Danmark og Sverige. Amedia er et upolitisk selskap med dype historiske røtter, eid av Amediastiftelsen. Vi forvalter et unikt geografisk, historisk-politisk og språklig mediemangfold.
Amedias vil sikre et levende demokrati i alle samfunn der vi er representert. Gjennom våre aviser er vi garantisten for faktasjekket, sannhetssøkende og balansert journalistikk.
Våre aviser er til stede i folks liv, bidrar til at de blir sett og hørt, og hjelper dem med å forstå verden de lever i, slik at de kan ta informerte valg. Vi fyller vårt samfunnsoppdrag ved å være og forbli førstevalget for våre lesere og annonsører.
Vårt redaksjonelle nettverk omfatter nesten 200 avistitler i Norge, Danmark og Sverige, gjennom heleid og deleid virksomhet og gjennom partnerskap.
Amedia er Norges største utgiver av redaktørstyrte medier, og eier 107 avistitler og har 20 partneraviser i Norge. Vi har nesten 1 400 redaksjonelle medarbeidere som løpende holder to millioner lesere oppdatert med nyheter, nytte, debatt og underholdning hver dag.
I Danmark eier Amedia det ledende danske mediekonsernet Berlingske Media som utgir de nasjonale avisene Berlingske, B.T., Weekendavisen og Euroinvestor.
I Sverige eier Amedia Bonnier News Local sammen med Bonnier News og lokalavisselskapet Gota Media, og har en eierandel på 20 prosent i selskapet Bonnier News Local, som gir ut 65 aviser i Sverige, inngikk våren 2025 partnerskap og krysseierskap med det lokale aviskonsernet NWT Media.
Følg pressemeldinger fra Amedia
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Amedia på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Amedia
Amedia blir medeier i Slipper3.7.2025 10:00:50 CEST | Pressemelding
Amedia kjøper seg inn i det norske teknologiselskapet Slipper, som har utviklet en app for automatisk sammenligning og bytte av strømavtaler.
Kristine Bentestuen Ludvigsen blir ny redaktør i Hadeland27.6.2025 11:56:06 CEST | Pressemelding
Kristine Bentestuen Ludvigsen (33) er ansatt som ansvarlig redaktør og daglig leder i avisa Hadeland på Gran. Hun har vært konstituert i stillingen siden februar, og tiltrer nå permanent.
Vekst for Amedia i 202425.6.2025 12:00:04 CEST | Pressemelding
Amedia leverte i 2024 et brutto driftsresultat (EBITDA) på 390 millioner kroner, opp fra 287 millioner kroner i 2023. Resultatveksten var drevet av flere abonnenter, økte digitale abonnementsinntekter og kostnadsbesparelser etter strukturelle tilpasninger i papirverdikjeden.
400.000 unge får nå fri tilgang til Amedias aviser23.6.2025 08:30:33 CEST | Pressemelding
Fra mandag 23. juni åpner Amedia over 120 norske aviser for alle mellom 15 og 20 år. Nå kan unge over hele landet lese lokale og nasjonale nyheter digitalt – helt gratis.
Nettavisen og Amedia med egen direktesendt partilederdebatt20.6.2025 10:01:24 CEST | Pressemelding
6. august sendes valgkampens første partilederdebatt direkte i Nettavisen og mer enn 120 aviser og partneraviser i Amedia.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom