Alvorlig sykdom hos hunder
Se siste nytt: https://www.mattilsynet.no/dyr_og_dyrehold/kjaledyr_og_konkurransedyr/hund/Pagaende_sykdomsutbrudd_hos_hund/#siste_nytt
Allmenntilstanden til flere av hundene har raskt forverret seg, noen har hatt oppkast og noen av hundene har dødd.
– Mattilsynet vet for øyeblikket ikke hva symptomene skyldes, da undersøkelser så langt ikke har gitt endelige svar på hva som kan være årsak til sykdommen, sier Ann Margaret Grøndahl, seksjonssjef ved Mattilsynets avdeling Romerike.
Mattilsynet mottok først informasjon om sykdomstilfeller fra veterinærer i Oslo-området, og har siden også fått informasjon om hunder med lignende symptomer i andre deler av landet. Det er foreløpig ikke grunnlag for å si om tilfellene har sammenheng.
Mattilsynet vil sammen med Veterinærinstituttet, Smådyrklinikken ved NMBU Veterinærhøgskolen og de aktuelle dyreklinikkene forsøke å finne årsaken til sykdomstilfellene. Det er tatt prøver av flere hunder og noen av hundene er obdusert. I tillegg sendes det ut spørreskjema til aktuelle dyreeiere for å få mer utdypende informasjon. Mattilsynet håper disse undersøkelsene vil gi svar på årsak til sykdommen så snart som mulig.
Råd til hundeeiere
– Mattilsynet anbefaler nå generelt hundeeiere å begrense nærkontakten mellom hunder og å holde hunder i bånd slik at man har kontroll på dem. Når hunder luftes bør de ikke få hilse på hundene de møter på veien eller i parken så lenge situasjonen er uavklart, sier Ann Margaret Grøndahl i Mattilsynet.
Hunder som viser sykdomstegn bør som vanlig tas med til veterinær så raskt som mulig. Hundeeiere bør følge de rutinene for vaksinering som veterinæren anbefaler.
Anbefalingen om å unngå nærkontakt med andre hunder, innebærer at hundeeiere bør gjøre en selvstendig vurdering av om de skal delta på dressurkurs, utstillinger, jaktprøver og liknende som innebærer tettere ansamlinger av hunder, inntil denne saken er avklart.
Hundeeiere som skal til veterinær bør også unngå nær kontakt med andre hunder, og ved mistanke om alvorlig sykdom bør dyreeiere henvende seg til klinikken før hunden tas med inn, slik at smittereduserende tiltak kan iverksettes fra klinikkens side.
Mattilsynet har ikke fått melding om sykdomstilfeller med lignede symptomer hos andre dyrearter, og det er så langt ingen indikasjoner på at dette er noe som kan smitte til mennesker.
Kontakter
Mediehenvendelser: Mattilsynets pressevakt (kl. 08.00 - 22.00, ikke SMS)
Tel:469 12 910pressevakt@mattilsynet.noAndre henvendelser: Mattilsynets sentralbord
Tel:22 40 00 00postmottak@mattilsynet.noOm Mattilsynet
Mattilsynet er eit statleg, landsdekkjande forvaltingsorgan som er med på å sikre forbrukarane trygg mat og trygt drikkevatn. Vi skal fremje folke-, plante- , fiske- og dyrehelse, miljøvennleg produksjon og etisk forsvarleg hald av fisk og dyr. Mattilsynet har også oppgåver i høve til kosmetikk og legemiddel og fører tilsyn med dyrehelsepersonell.
Mattilsynet sine roller er å utarbeide framlegg til, forvalte og rettleie om regelverk, føre eit risikobasert tilsyn, formidle informasjon og kunnskap og ha beredskap. Mattilsynet skal gi faglege råd til Landbruks- og matdepartementet, Nærings-og fiskeridepartementet og Helse- og omsorgsdepartementet.
Følg pressemeldinger fra Mattilsynet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Mattilsynet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Mattilsynet
Grønnsaker gir viktige næringsstoffer og lite uønskede stoffer5.12.2025 09:24:08 CET | Pressemelding
Mattilsynet har analysert åtte typiske grønnsaker i norsk kosthold – sellerirot, kålrot, agurk, rødkål, stangselleri, purreløk, isbergsalat og spinat. Resultatene viser at grønnsakene inneholder svært lave nivåer av uønskede stoffer og er gode kilder til viktige næringsstoffer
Helgeland er friskmeldt for PD3.12.2025 12:45:13 CET | Pressemelding
Etter solid innsats fra næringen og fiskehelsetjenestene er Helgeland nå fri for PD (pankreassykdom), og Mattilsynet har opphevet restriksjonssonen. Dette viser at strenge tiltak er nødvendige for å bekjempe smitte, og at samarbeid gir resultater.
16-års aldersgrense for kjøp av energidrikk fra 1. januar1.12.2025 08:15:05 CET | Pressemelding
Fra 1. januar 2026 blir det forbudt å selge energidrikk til barn under 16 år. Aldersgrensen skal beskytte barn mot negative helsekonsekvenser ved inntak av energidrikk.
Mattilsynet skal vurdere plantevernmidler som brytes ned til trifluoreddiksyre (TFA)21.11.2025 10:01:27 CET | Pressemelding
Flere godkjente plantevernmidler på det norske markedet inneholder stoffer som kan brytes ned til trifluoreddiksyre (TFA) i miljøet. Det må nå dokumenteres at TFA fra plantevernmidlene ikke lekker ut i grunnvannet over grenseverdi.
Innfører restriksjoner for fjørfehold i Rogaland6.11.2025 16:25:20 CET | Pressemelding
For å begrense spredning av fugleinfluensa, innfører Mattilsynet en infisert sone i sju kommuner i Rogaland. I sonen gjelder blant annet portforbud for fjørfe og forbud mot dyreansamlinger, jakt og fangst av fugl.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
