Alta Matstasjon vant Änglamarkprisen og 100.000 kroner

- Gjennom en åpen avstemming på coop.no har folket, våre kunder og medeiere, stemt på sine favoritter. Vi har gleden av å dele ut hele 100.000 kroner til Alta Matstasjon som fikk flest stemmer og ble den soleklare vinneren, sier Knut Lutnæs, seniorrådgiver kommunikasjon og myndighetskontakt i Coop Norge.
Med utgangspunkt i overskuddsmat fra matbransjen samler Alta Matstasjon inn og distribuerer mat til vanskeligstilte i Alta. De har, siden de åpnet i 2020, satt fokus på bærekraft og bidratt til redusert matsvinn. 20 frivillige jobber med å dele ut gratis mat til de som trenger det.
- Dette er utrolig stas for oss! Vi kommer til å bruke pengene på å sikre videre aktivitet på matstasjonen, den eneste matstasjonen i Finnmark. Vi ser også konkret på mulighetene for å utvide tilbudet til flere steder i Finnmark, forteller styreleder ved Alta Matstasjon, Heidi Tangstad.
Alta Matstasjon er en svært viktig aktør – og driver sitt arbeid på samme måte som Matsentralen Norge som Coop har samarbeidet med i en årrekke. Matsentralen Norge er et nettverk av åtte matsentraler som legger til rette for å omfordele overskuddsmat fra matbransjen til ideelle organisasjoner som hjelper vanskeligstilte.
- Gjennom deres arbeid hjelper de både matbransjen med å redusere matsvinn, og ideelle organisasjoner med å redusere fattigdom. Coop er største leverandør til matsentralene og hadde i midten av oktober donert nærmere 850.000 kilo med overskuddsmat til matstasjonene rundt om i Norge, sier Lutnæs
- Vi er sikre på at Alta Matstasjon vil bruke premien på 100.000 kr. på best mulig måte, og vi gratulerer med en svært velfortjent pris, avslutter Lutnæs.
Bilder

Om Coop Norge
Coop er Norges nest største dagligvareaktør og har i dag ca. 1 250 dagligvarebutikker og byggevarehus innenfor kjedekonseptene Obs, Extra, Coop Prix, Coop Mega, Coop Marked, Matkroken, Obs BYGG og Coop Byggmix. Coop eies av kundene gjennom medlemskap i deres lokale samvirkelag. Samvirkelagene har i dag til sammen over 2,5 millioner medlemmer og familiemedlemmer. Samvirkelagene eier fellesorganisasjonen Coop Norge SA som ivaretar sentrale fellesoppgaver for samvirkelagene.
Følg pressemeldinger fra Coop Norge
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Coop Norge på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Coop Norge
Rekordbra eplehøst i vente6.9.2025 09:00:00 CEST | Pressemelding
Nå fylles butikkene endelig med norsk frukt. Det varsles om rekordproduksjon av norske epler, samt solide volumer av norske pærer.
Tilbakekaller Lakseloin5.9.2025 21:26:36 CEST | Pressemelding
Coop Norge kaller tilbake Coop Lakseloin 300g etter funn av listeria. Siden listeria kan medføre helsefare, særlig når produktet spises rått, kaller vi tilbake varen. Produktet er fjernet fra butikk. Kunder som har kjøpt produktet bes om å kaste det eller levere det tilbake til butikk og få pengene tilbake.
Extra lanserer nytt middagskonsept – vil utfordre takeaway-aktørene1.9.2025 12:30:34 CEST | Pressemelding
I dag lanserer Extra sitt nye konsept Middagsdisken, som rulles ut i samtlige butikker over hele landet. Konseptet skal gjøre det enklere for nordmenn å svare på det evige spørsmålet: «Hva skal vi ha til middag?» – med ferdige oppskrifter, råvarer og gode tilbud samlet på ett sted i butikken.
Coop skuffet over Konkurranseklagenemndas vedtak21.8.2025 09:10:56 CEST | Pressemelding
Coop Norge SA er skuffet over at Konkurranseklagenemnda fatter vedtak om brudd på konkurranseloven i prisjegersaken.
Kraftig vekst i salg av beredskapsprodukter hos Obs12.8.2025 08:31:34 CEST | Pressemelding
Stadig flere nordmenn har tatt grep for å sikre seg i en uforutsigbar tid. Salget av produkter anbefalt av Direktoratet for samfunnssikkerhet og beredskap (DSB) har skutt i været hos Obs så langt i år.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom