Aldri før i moderne tid har færre omkommet på norske veier
Norske veier krevde 95 menneskeliv i 2020, ifølge foreløpige tall fra Statens vegvesen. Det er 13 færre enn i 2019 og altså det laveste tallet siden 1947.
- Samtidig vet vi at for alle de 95 som har omkommet så sitter det pårørende igjen som har opplevd et stort tap. Mine tanker går til disse. Vi har ingen å miste, sier Hareide.
Norge har færrest trafikkdrepte i Europa, både målt mot antall innbyggere og antall kjørte kilometer. Den positive trenden er et resultat av systematisk, bredt faglig og tverrsektorielt samarbeid mellom myndigheter og interesseorganisasjoner.
– Det har vært jobbet effektivt og målrettet med trafikksikkerhet i flere tiår. Samarbeidet og innrettingen av dette arbeidet er unikt i Europa. Vi har fått sikrere kjøretøy og mer effektive kontroller, og en historisk satsing på utbygging og utbedring av veinettet har hatt effekt, sier Hareide.
Regjeringen vil holde trykket oppe i trafikksikkerhetsarbeidet.
I 2020 omkom over halvparten i bil og nærmere 20 prosent på MC. Tungbiler var involvert i om lag 30 prosent av dødsulykkene i fjor.
– At vi i 2020 for første gang i moderne tid har under 100 trafikkdrepte er en milepæl. Det vitner om at det i dag er sikrere på norske veier enn noensinne. At antallet som mister livet i trafikken går ned er gledelig, og til stor inspirasjon.Vi har fortsatt en nullvisjon om ingen drepte eller hardt skadde i veitrafikken, og framover blir det stadig viktigere å holde oppe trykket i trafikksikkerhetsarbeidet. Til våren legger regjeringen fram en ny Nasjonal transportplan med nye ambisjoner for ytterligere ulykkesreduksjon, sier Hareide.
Om Samferdselsdepartementet
Samferdselsdepartementet har det overordnede ansvaret for rammevilkår for postvirksomheten, for luftfarts-, vei- og jernbanesektoren og for riksveiferjene.
Følg pressemeldinger fra Samferdselsdepartementet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Samferdselsdepartementet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Samferdselsdepartementet
Samferdselsministeren klipte snor for ny E39 mellom Betna og Hestnes25.6.2025 13:42:11 CEST | Pressemelding
Onsdag 25. juni vart parsellen mellom Betna og Hestnes på E39 i Sør-Trøndelag opna av samferdselsminister Jon-Ivar Nygård.
Regjeringa vil starte arbeidet med riksvei 70 Fale bru25.6.2025 12:05:54 CEST | Pressemelding
Nå starter arbeidet med ny Fale bru på riksvei 70 i Møre og Romsdal. Prosjektet ble trukket fram som aktuelt for oppstart i 2025 i statsbudsjettet for 2025.
Norge får europeisk pris for trafikksikkerhet24.6.2025 15:18:51 CEST | Pressemelding
Den europeiske trafikksikkerhetsprisen for enestående fremgang innenfor veitrafikksikkerhet går i år til Norge. Norge er landet i Europa med færrest drepte i forhold til innbyggertallet, og tildeles prisen for vedvarende engasjement og imponerende resultater i arbeidet med å redde liv i trafikken. Det er den uavhengige europeiske trafikksikkerhetsorganisasjonen European Transport Safety Council (ETSC) som står bak prisen.
Ny finansieringsordning for Norske tog er på plass24.6.2025 09:01:08 CEST | Pressemelding
Gjennom behandlingen av revidert nasjonalbudsjett for 2025, sluttet Stortinget seg til regjeringens plan om å legge om finansieringsmodellen til Norske tog, fra at selskapet tar opp lån i det private lånemarkedet til at staten skal tilby slik lånefinansiering.
Klart for fase 2 av Bypakke Grenland i Telemark: – Det gode arbeidet for enklare og grønare reisekvardag held fram20.6.2025 11:58:13 CEST | Pressemelding
Samferdselsdepartementet la i dag, 20. juni 2025, fram forslag om delvis bompengefinansiering av Bypakke Grenland fase 2.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom