AF er ingeniørstudentenes drømmearbeidsgiver

– Kampen om talentene er beinhard. Derfor er det ekstra gledelig å motta anerkjennelsen som bransjens mest attraktive arbeidsgiver blant ingeniørstudentene, sier Annette Strøno, rekrutteringssjef i AF Gruppen.
Universum Student Survey 2022 er en undersøkelse hvor 10.947 studenter ved 24 utdanningsinstitusjoner har rangert arbeidsgivere etter attraktivitet. AF Gruppen, som hører til i kategorien «Engineering/Natural Sciences», rangeres som nummer 13 blant ingeniørstudentene og er fortsatt best i klassen i sin bransje. Blant kvinner klatrer AF åtte plasser.
- Det er en glede at ingeniørstudentene i større grad får øynene opp for oss, og at anseelsen for bransjen som helhet øker. Hos oss får studentene muligheten til å kickstarte karrieren ved å bidra til å løse noen av vår tids viktigste samfunnsoppdrag, og det opplever vi at trigger dem, forteller Strøno.
Investerer i studentene
AF har de siste årene hatt kraftig vekst, både i omsetning og antall ansatte. For å sikre nye, dyktige medarbeidere med på laget er det lagt ned en stor innsats i arbeidet med rekruttering og Employer Branding.
- Et av AFs suksesskriterier er vår tidløse strategi om å utvikle egne ledere internt og gi dem tidlig ansvar. Vi invester mye i talenter som forhåpentligvis skal jobbe i AF lenge og utvikler dem videre gjennom bransjens beste karriereutvikling.
Så attraktive er faktisk studentene for AF at de kan vinne gratis bolig i et år.
- Blant tiltakene som har satt oss på kartet er rekrutteringskonkurransen «Kampen om AF-Kollektivet» som vi har truffet blink med. Selv om det bare er noen få som vinner førstepremien, har vi skapt en arena der vi kommer i kontakt med svært mange dyktige studenter, og flere av dem har sikret seg både sommerjobber og faste stillinger i AF i etterkant av konkurransen, sier hun.
Krevende kamp om talentene
Det siste året har AF merket en endring i rekrutteringskampen. Samtidig som arbeidsmarkedet har sett et oppsving i antall ledige stillinger, blir rekrutteringskampanjene stadig mer kreative.
- Kampen om ingeniørstudentene er hard, men utrolig viktig når vi skal fortsette å rekruttere de beste folkene. Det kreves mer av oss nå enn å stå på stand på studiestedene og fremsnakke selskapet. Studentene ønsker å få en følelse av hvordan det er å jobbe i selskapet, og vi må ha en mer personlig tilnærming til dem om vi skal skille oss ut i mengden. Det har vi truffet godt med i AF-kollektivet, forklarer rekrutteringssjefen.
Fremover har AF store vekstambisjoner, og vil trenge mange nye medarbeidere med på laget.
- Vi når ikke de målene om vi ikke får med oss morgendagens talenter. Heldigvis kan vi love potensielle AF-ere en arbeidsplass med høy trivsel i et felleskap der alle er like mye verdt, og det håper vi trigger dem i kombinasjon med kreativ rekruttering.
Nøkkelord
Kontakter
Monica Iren FastingKommunikasjonssjef
Tel:+ 47 984 45 674monica.fasting@afgruppen.noBilder

Om AF Gruppen
AF Gruppen er et prosjektbasert entreprenør- og industrikonsern, formet av entreprenørånd og gjennomføringskraft. Konsernet omsatte for 30,6 mrd kroner i 2024 og har i dag ca. 6000 medarbeidere. AF Gruppen er notert på Oslo Børs (AFG).
Vår virksomhet er inndelt i følgende områder: Anlegg, Bygg, Betonmast, Eiendom, Energi og Miljø, Sverige og Offshore.
Følg pressemeldinger fra AF Gruppen
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra AF Gruppen på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra AF Gruppen
Inngår kontrakt på Aker sykehus varmesentral31.3.2025 13:04:15 CEST | Pressemelding
AF Gruppen er av Hafslund Celsio AS tildelt kontrakt for elektromekaniske arbeider til Aker sykehus varmesentral. Avtalen har en verdi på om lag MNOK 100 ekskl. mva.
Oppdrag på Ofotbanen for Bane NOR21.3.2025 15:37:12 CET | Pressemelding
Consolvo, et selskap i AF Gruppen, har i dag inngått kontrakt med Bane NOR SF for oppgradering av Linbanen Snøoverbygg på Ofotbanen. Kontrakten er en utførelsesentreprise med en verdi på MNOK 122 ekskl. mva.
Forberedende fjerningsoppdrag offshore for AF Gruppen21.2.2025 08:11:53 CET | Pressemelding
AF Gruppen har mottatt et tildelingsbrev for en kontrakt fra Scaldis Salvage & Marine Contractors NV for prosjektering og klargjøring for fjerning av 3 plattformer på britisk sektor i Nordsjøen. Avtalen har en estimert verdi på MNOK 100-125 ekskl. mva.
Trafikverket hever kontrakten med AF Gruppen på Lovö i Stockholm19.2.2025 11:40:08 CET | Pressemelding
AF Gruppen har i dag blitt meddelt av Trafikverket at de hever kontrakten med AF Anläggning AB på prosjektet E4 Forbifart Stockholm.
AF Gruppen avslutter året med solide resultater og sterk ordreinngang14.2.2025 07:00:00 CET | Pressemelding
AF Gruppen hadde en omsetning i 4. kvartal på MNOK 8 595. Resultat før skatt ble MNOK 589 i kvartalet som gir en resultatmargin på 6,9 prosent. Ordreinngangen i 4. kvartal var MNOK 12 505 og ga en samlet ordrereserve ved utgangen av kvartalet på MNOK 40 351.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom