Gjør klar til selvangivelsen
Allerede nå legger du grunnlaget for en riktig selvangivelse. I løpet av januar skal du ha mottatt en sammenstilling av inntekter og forskuddstrekk fra dem som betaler deg lønn eller pensjon. Du skal også ha fått årsoppgaver for 2015 fra bank, forsikringsselskap, barnehage og andre som har opplysninger til selvangivelsen. Feil i årsoppgavene betyr feil i selvangivelsen, så du bør ta raskt kontakt med den som har sendt deg årsoppgaven for å få korrigert eventuelle feil. Du har krav på å få en korrekt oppgave, som også vil bli sendt til Skatteetaten. Eventuelle endringer kommer med på selvangivelsen om Skatteetaten mottar disse innen 1. mars.
– Vi er opptatt av at du skal betale riktig skatt. Skatteetaten mottar mer enn 50 millioner opplysninger om inntekt, gjeld og andre skatteforhold for å kunne forhåndsutfylle selvangivelsene. Det er smart å sjekke nå at årsoppgavene du har fått stemmer. Pass på at vi får riktige tall, slik at du unngår å betale for mye eller for lite, sier kommunikasjonsdirektør Mariken Holter.
Innsyn og sammenstilling for lønnsmottakere
Nytt i år er at den gamle lønns- og trekkoppgaven (LTO) erstattes av en sammenstilling av relevante tall for året som gikk. Dette følger av den nye a-ordningen, som gir deg løpende innsyn i dine inntekts- og arbeidsforhold i Altinn. 22 668 har til nå benyttet denne muligheten til å følge med på inntekt og skattetrekk i 2015.
Sammenstillingen som du får fra arbeidsgiver skal inneholde;
- rapporterte inntekter (lønn, ytelser, godtgjørelser mv.) for 2015
- feriepengegrunnlaget
- rapportert forskuddstrekk
Den skal også ha med ditt ansattnummer som arbeidsgiveren bruker i sine systemer.
Næringsdrivende må levere og må levere elektronisk
Alle som mottar selvangivelsen for næringsdrivende må levere selvangivelsen. Nytt i år er at selvangivelsen for næringsdrivende må leveres elektronisk. Har du mottatt selvangivelse for næringsdrivende kan du ikke benytte leveringsfritaket. Næringsdrivende må sjekke at mottatte årsoppgaver er korrekte da disse opplysningene også forhåndsutfylles.
Elektronisk selvangivelse
Elektroniske brukere på skatteetaten.no får et varsel på e-post eller mobil når selvangivelsen er tilgjengelig, og når skatteoppgjøret er klar. Fristen for å registrere deg, om du ikke er elektronisk bruker allerede, er 1. mars. Les mer på skatteetaten.no/ebruker
Selvangivelsen blir tilgjengelig 31. mars.
For mer informasjon, kontakt: Skattedirektoratets pressetelefon 945 01 000
Om Skatteetaten
I Skatteetaten jobber vel 7000 ansatte mot samme mål; å sikre finansieringen av velferdssamfunnet. Skatteetaten er underlagt Finansdepartementet, og har ansvaret for et oppdatert folkeregister og at skatter og avgifter blir fastsatt og innbetalt på riktig måte.
Følg pressemeldinger fra Skatteetaten
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Skatteetaten på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Skatteetaten
Klarspråkprisen til Skatteetaten6.5.2025 15:50:55 CEST | Pressemelding
Skatteetatens arbeid med klarspråk er viktig for både demokratiet og velferdsstaten, sier juryen om vinneren av klarspråkprisen 2024.
I dag går leveringsfristen ut: Dette skjer om du ikke leverer skattemeldingen30.4.2025 06:00:00 CEST | Pressemelding
Ved midnatt onsdag 30. april går fristen ut for å levere skattemeldingen. Skattedirektør Nina Schanke Funnemark gir deg svaret på de vanligste spørsmålene som blir stilt til Skatteetaten.
Under en uke til leveringsfristen går ut: Hvis du ikke har sjekket skattemeldingen, begynner du å få dårlig tid24.4.2025 07:00:00 CEST | Pressemelding
Tall fra Skatteetaten viser at knappe 2,7 millioner har levert skattemeldingen og 1,3 millioner har fått skatteoppgjøret sitt. – Hvis du ikke har åpnet og sjekket skattemeldingen din, oppfordrer jeg deg på det sterkeste til å gjøre dette så snart som mulig, sier skattedirektør Nina Schanke Funnemark.
Storkontroll av transportbransjen på Østlandet11.4.2025 14:35:29 CEST | Pressemelding
En tverretatlig kontroll i transportbransjen gjennomført av Skatteetaten, Statens vegvesen og politiet avdekket en rekke lovbrudd. Indikasjoner på skatteunndragelse, bruksforbud, førerkortbeslag og bøter var blant resultatene.
Alle skattemeldingene sendt ut – 1,1 millioner har allerede fått skatteoppgjøret sitt9.4.2025 07:00:00 CEST | Pressemelding
Skatteetaten har nå sendt ut alle skattemeldingene for inntektsåret 2024. 2,2 millioner har allerede levert skattemeldingen sin og 1,1 millioner har fått skatteoppgjøret sitt.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom