Gjør klar til selvangivelsen
Allerede nå legger du grunnlaget for en riktig selvangivelse. I løpet av januar skal du ha mottatt en sammenstilling av inntekter og forskuddstrekk fra dem som betaler deg lønn eller pensjon. Du skal også ha fått årsoppgaver for 2015 fra bank, forsikringsselskap, barnehage og andre som har opplysninger til selvangivelsen. Feil i årsoppgavene betyr feil i selvangivelsen, så du bør ta raskt kontakt med den som har sendt deg årsoppgaven for å få korrigert eventuelle feil. Du har krav på å få en korrekt oppgave, som også vil bli sendt til Skatteetaten. Eventuelle endringer kommer med på selvangivelsen om Skatteetaten mottar disse innen 1. mars.
– Vi er opptatt av at du skal betale riktig skatt. Skatteetaten mottar mer enn 50 millioner opplysninger om inntekt, gjeld og andre skatteforhold for å kunne forhåndsutfylle selvangivelsene. Det er smart å sjekke nå at årsoppgavene du har fått stemmer. Pass på at vi får riktige tall, slik at du unngår å betale for mye eller for lite, sier kommunikasjonsdirektør Mariken Holter.
Innsyn og sammenstilling for lønnsmottakere
Nytt i år er at den gamle lønns- og trekkoppgaven (LTO) erstattes av en sammenstilling av relevante tall for året som gikk. Dette følger av den nye a-ordningen, som gir deg løpende innsyn i dine inntekts- og arbeidsforhold i Altinn. 22 668 har til nå benyttet denne muligheten til å følge med på inntekt og skattetrekk i 2015.
Sammenstillingen som du får fra arbeidsgiver skal inneholde;
- rapporterte inntekter (lønn, ytelser, godtgjørelser mv.) for 2015
- feriepengegrunnlaget
- rapportert forskuddstrekk
Den skal også ha med ditt ansattnummer som arbeidsgiveren bruker i sine systemer.
Næringsdrivende må levere og må levere elektronisk
Alle som mottar selvangivelsen for næringsdrivende må levere selvangivelsen. Nytt i år er at selvangivelsen for næringsdrivende må leveres elektronisk. Har du mottatt selvangivelse for næringsdrivende kan du ikke benytte leveringsfritaket. Næringsdrivende må sjekke at mottatte årsoppgaver er korrekte da disse opplysningene også forhåndsutfylles.
Elektronisk selvangivelse
Elektroniske brukere på skatteetaten.no får et varsel på e-post eller mobil når selvangivelsen er tilgjengelig, og når skatteoppgjøret er klar. Fristen for å registrere deg, om du ikke er elektronisk bruker allerede, er 1. mars. Les mer på skatteetaten.no/ebruker
Selvangivelsen blir tilgjengelig 31. mars.
For mer informasjon, kontakt: Skattedirektoratets pressetelefon 945 01 000
Om Skatteetaten
I Skatteetaten jobber vel 7000 ansatte mot samme mål; å sikre finansieringen av velferdssamfunnet. Skatteetaten er underlagt Finansdepartementet, og har ansvaret for et oppdatert folkeregister og at skatter og avgifter blir fastsatt og innbetalt på riktig måte.
Følg pressemeldinger fra Skatteetaten
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Skatteetaten på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Skatteetaten
Kontroll av serveringssteder: Fant feil hos halvparten og tre stakk fra kontroll23.6.2025 08:14:40 CEST | Pressemelding
Skatteetatens skattepatrulje fant vesentlige feil hos 39 av 79 kontrollerte serveringssteder i Trondheim. I tillegg krevde etaten inn i underkant av én millioner kroner i ubetalte skatte- og avgiftskrav.
Dette må du ha på plass før sommerbryllupet!20.6.2025 09:14:39 CEST | Pressemelding
Noen ønsker å gifte seg på Pride-feiringer i hele landet, andre planlegger et perfekt sommerbryllup. En ting er felles: Det blir ikke bryllup uten en gyldig attest fra Skatteetaten. Heldigvis får du en slik attest like etter du har søkt i mange saker.
Derfor trekkes det ikke skatt av feriepengene17.6.2025 15:36:31 CEST | Debattinnlegg
De fleste ser fram til feriepengene som kommer før sommerferien. Men det er en myte og vanlig misforståelse at feriepengene er skattefrie, skriver Regine Hatleskog Vastvedt, divisjonsdirektør i Skatteetaten.
Politiet og Skatteetaten inngår samarbeidsavtale13.6.2025 07:30:00 CEST | Pressemelding
Politiet og Skatteetaten har inngått den første overordnede samarbeidsavtalen mellom etatene. Avtalen skal styrke samarbeidet på syv hovedområder, blant annet innen bekjempelsen av økonomisk kriminalitet.
Mandag går fristen ut: Nå må næringslivet levere skattemeldingen30.5.2025 08:58:37 CEST | Pressemelding
Fristen for å levere skattemeldingen for næringsdrivende og selskaper går ut mandag 2. juni. Skattedirektør Nina Schanke Funnemark advarer mot vanlig misforståelse som koster dyrt.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom