Hver gang vi møtes - Wenche Myhre sin dag

I Wenches dag på Hver gang vi møtes på TV2 kommer vi nærmere en legende i norsk musikksammenheng. Hennes suksess spenner langt utenfor de norske landegrensene, og seriens tolkninger inkluderer låter som Vi lever, Famors hus, Kanskje Gud forlåter m. fl.
Hør de andre artisternes tolkninger av Wenche sine låter her
Folkekjære Wenche Myhre slo gjennom som artist på 1960-tallet og er kjent langt ut over Norges landegrenser med låter på norsk, dansk, tysk og svensk. I tillegg til å være sanger er hun også danserinne, skuespillerinne og forfatterinne, og har gjort en rekke varierte oppdrag de siste 50 årene. Hun mottok Spellemann sin hederspris i 2003.
Produsentene Arne Bendiksen og Egil Monn-Iversen signerte Wenche Myhre på hennes 13-årsdag da hun i 1960 vant en talentkonkurranse i Oslo. Hun debuterte med låten ”Å, det er søndag”, en norsk utgave av Don Gibsons ”Oh, Lonesome Me”. Faren, Kjell Myhre, hadde skrevet den norske teksten. Platen ble gitt ut med etiketten ”Triola”, og baksiden var ”Si meg hvorfor”. Hun mottok sin første gullplate for låten ”Gi meg en cowboy til mann” som også ble gitt ut på tysk.
Wenche Myhre frontet en innsamlingsaksjon i 1964 hvor de samlede midlene gikk til bygging av et barnesykehus i Gaza. Under innvielsen av dette sykehuset ble hun kjent med sin første ektemann, Torben Friis-Møller.
I 1965 signet hun til Polydor og ga ut ”Å-å-å sheriff”, og ved ski-VM i 1966 sang hun den offisielle VM-sangen ”Vinter og sne”. Hun ga ut to singler som en del av trioen Oslo Harmonikvartett i 1967. Trioen besto av Myhre, Sølvi Vang og Kari Diesen. I 1973 fikk hun en stor slager i Norge med ”Jeg og du og vi to og mange flere”.
Fra 1974 hadde hun sitt første fjernsynsshow på den tyske kanalen ZDF. Showet ble kaldt ”Das ist meine Welt” og var en musikalsk reise med Wenche som guide i forskjellige land. På 1980-tallet hadde hun flere slagere i Norge med låter som ”Vi lever” og ”66 år”. Hun sang på ”Sammen for livet” med en rekke norske artister i 1985.
Myhre har vært aktiv på filmlerretet og debuterte i spillefilmen ”Elskerei” i rollen som Grethe. Da programmet ”Reisesjekken” ble til, var det Wenche som stilte som programleder. Hun var med i de tolv første utgavene av showet som ble sendt på TVNorge.
i 2011 ble Myhre innvalgt i Rockheim Hall of Fame sammen med a-ha, Åge Aleksandersen, Jokke & Valentinerne og Alf Prøysen.
Nøkkelord
Kontakter
Charlotte Öqvist
Promotion Manager
charlotte.oqvist@umusic.com
Bilder
Om Universal Music Norge
Følg pressemeldinger fra Universal Music Norge
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Universal Music Norge på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Universal Music Norge
Rolf Løvland tildelt H.M. Kongens fortjenstmedalje under hyllestkonsert i Kilden4.9.2025 15:12:46 CEST | Pressemelding
Komponist og låtskriver Rolf Løvland ble onsdag 3. september tildelt H.M. Kongens fortjenstmedalje under en storslått hyllestkonsert i Kilden Teater og Konserthus i Kristiansand.
Hold fast i sommeren med Ys1 - Dance Around (This Room)4.9.2025 10:00:00 CEST | Pressemelding
"For alle som har noen de er glad i, eller hvis du bare er glad i å danse." Fredag 5. september slipper stjerneskuddet Ys1 sin første singel etter EP-debuten «Forsvinne Jeg Og». Singelen er, i kjent Ys1-stil, en frisk blanding av sjangere - men «Dance Around (This Room)» beveger seg inn i et varmere og gladere lydbilde.
Ramón - DESPUÉS DE LA FERIA4.9.2025 09:00:00 CEST | Pressemelding
Et kapittel er over, og vi beveger oss inn i høsten. Eventyret pakkes sammen og Ramón lukker Torres Tivoli for siste gang med sangen "DESPUÉS LA FERIA" - en sang om å elske litt for mye og vente litt for lenge.
Andrea Bredesen Holm slipper etterlengtet versjon av «Lykkelig uten meg»29.8.2025 07:00:00 CEST | Pressemelding
Etter å ha gått viralt på TikTok med sin egen tolkning av Sebastian Zalos «Lykkelig uten meg», slipper årets The Voice-vinner Andrea Bredesen Holm endelig sin versjon av låta. Responsen på TikTok var enorm, med tusenvis av likes, og mange ønsker om en utgitt versjon. “Jeg har valgt å covre «Lykkelig uten meg» fordi det er en skikkelig fin låt, men en veldig vakker tekst. Jeg er veldig opptatt av tekst og formidling og elsker låter som dette. Jeg har selv ikke hatt det så lett blant annet i oppveksten, så kjenner sårheten i teksten. Føle at man står fast i en vanskelig periode kanskje. Første gang jeg hørte låta satt jeg med en stor klump i halsen. Den traff virkelig. Uten at jeg vet helt hvorfor egt. Den er ganske melankolsk, og handler om å gå igjennom noe vondt å vanskelig. Men at det ofte kan ordne seg til slutt ❤️ Mange måter å relatere til låter på. Finnes ikke en fasit!! Gleder meg til å vise den, og håper folk liker versjonen.❤” Andrea Bredesen Holm Andrea, bare 19 år gammel, ha
Tobias Sten slipper utvida album 15. august – med tre nye låter og duett med Synne Vo14.8.2025 12:30:00 CEST | Pressemelding
Fra viralt kaos på Moldejazz til førsteplass på Spotify: Tobias Sten har hatt en sommer få artister opplever i løpet av en hel karriere. Med tre låter i Topp 10, elleve i Topp 200, og et album som har tronet på #1 i flere uker, er 21-åringen fra Stord nå klar med en utvidet versjon av debutalbumet – tre nye låter som fullfører historien.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom