9 av 10 vil lære om ladevett

Vi er i starten av utviklingen i bruk av ladbare artikler. Hjemme har vi alt fra mobil, nettbrett og pc, til ladbare verktøy, tannbørster og klokker som lades. Ikke minst ser vi en økende trend til at folk eier el-sykler, el-sparkesykler og balansebrett, som de gjerne oppbevarer og lader innendørs.
- Med økende antall ladbare artikler i hjemmet øker også risikoen for brann. Ladevettreglene skal bidra til at vi kan ta gode forhåndsregler og forberede oss på fremtiden, slik at vi reduserer risikoen for brann ved lading og på den måten unngår skader og alvorlige branner, sier Jon Eirik Holst, seksjonssjef for elsikkerhet i DSB.
De nye ladevettreglene ble lansert 16. september i forbindelse med årets Brannvernuke og består av ti enkle råd for å unngå brann i elektriske ladbare artikler i hjemmet. Ladevettreglene er utarbeidet av en faggruppe bestående av representanter fra Norsk brannvernforening, DSB og If.
- Av alle ting man kan være redd for, er brann det vi er aller mest redd for skal ramme boligen vår, og derfor er vi glade for å se at de aller fleste ønsker å lese de nye ladevettreglene, sier Anders Rørvik Ellingbø, branningeniør og leder av skadeforebyggende avdeling i If.
Brannvernstolpejakt erstatter Åpen dag
Brannvernuka har vært arrangert av Brannvernforeningen siden 80-tallet og hvert år, uten korona, er Åpen dag på brannstasjon det store trekkplasteret. Årlig deltar 250.000 barn og voksne på opptil 350 brannstasjoner landet rundt. Pandemien setter en stopper for fysiske arrangement som samler mange mennesker, i stedet arrangeres det i år stolpejakt med brannvernbudskap på 19 forskjellige plasser i Norge.
- Målet med denne aktiviteten er å tilby en morsom aktivitet for hele familien, som et alternativ til Åpen dag på brannstasjon. Hovedfokuset er som det alltid har vært i Brannvernuka; å bli bevisst på brannsikkerhet i hjemmet, sier Rolf Søtorp, administrerende direktør i Norsk brannvernforening.
Stolpejakt er en allerede populær fritidsaktivitet som engasjerer i hele Norge. I forbindelse med Brannvernuka er det nå satt opp 19 unike løyper i landet; en lokasjon for hvert av de 19 fylkene i den gamle fylkesinndelingen. Hver løype består av ti stolper med nyttige brannverntips til store og små. Startskuddet for Brannvernstolpejakten er 17. september, og løypa vil være tilgjengelig helt frem til 31. oktober.
Ladevettreglene
1. Lad i rom med røykvarsler
2. Lad når du er våken og til stede
3. Les og følg produsentens bruksanvisning
4. Bruk helst original lader
5. Lad på et underlag som ikke lett kan brenne
6. Ikke lad i senga
7. Ikke lad i korridor eller i trapperom. De må kunne brukes som fluktvei ved brann
8. Bytt ut skadet utstyr
9. Stopp lading dersom det kommer lyder, lukter eller blir unormalt varmt
10. Ved røyk og flammer, ring brannvesenet på 110
Ladevettreglene er utarbeidet av Norsk brannvernforening, DSB og forsikringsselskapet If, og lanseres i forbindelse med den årlige Brannvernuka.
Om Brannvernuka
Brannvernuka arrangeres hvert år i uke 38, som en uke med ekstra fokus på brannsikkerhet i Norge. Formålet er å bevisstgjøre alle om brannfaren i en tid på året da antall boligbranner vanligvis øker. I år settes det ekstra fokus på ladevett, og i forbindelse med Brannvernuka ble Ladevettreglene lansert torsdag 16. september. Brannvernuka arrangeres av Norsk Brannvernforening, Direktoratet for samfunnssikkerhet og beredskap (DSB) og forsikringsselskapet If i samarbeid med brannvesenet.
Info om undersøkelsene fra Kantar:
1 av 10 vil lese de nye ladevettreglene. Det kommer frem i en ny undersøkelse Kantar har gjennomført på vegne av Norsk brannvernforening, DSB og forsikringsselskapet If. Spørreundersøkelsen er gjort i forbindelse med den årlige Brannvernuka. Undersøkelsen er gjennomført av Kantar i perioden 30. august til 6. september 2021 blant et representativt utvalg av befolkningen over 18 år.
Brann topper listen over ulykker vi er redd for at skal ramme boligene våre. Seks av ti (61 %) oppgir at de er bekymret for en brann i boligen, langt foran frykten for vann- eller kloakklekkasje (22 %), innbrudd (20 %), skadedyr eller sopp (16 %) og andre hendelser. Det kom fram i en befolkningsundersøkelse Kantar gjennomførte på vegne av Norsk brannvernforening og Direktoratet for samfunnssikkerhet og beredskap (DSB) høsten 2020.
Nøkkelord
Kontakter
Mari Bræin FaabergAvdelingsleder samfunnsansvarBrannvernforeningen
Pressekontakt
Odd SkarbomyrSeniorrådgiver KommunikasjonDSB
Tel:95 22 59 63Odd.Skarbomyr@dsb.noSigmund ClementzKommunikasjonssjefIf
Tel:98 24 98 05sigmund.clementz@if.noBilder





Om Brannvernforeningen
7. november 2023 var det 100 år siden Brannvernforeningen ble grunnlagt. Med visjonen brannvern for alle og målet om at ingen skal omkomme i brann, har Brannvernforeningen vært en pådriver for økt brannsikkerhet i Norge siden 1923.
Gjennom 100 år har Brannvernforeningen jobbet for å verne liv, helse, miljø og materielle verdier mot brann og eksplosjon og mot ulykker med farlig stoff. Som en ideell og uavhengig stiftelse, samarbeider vi tett med myndigheter, brannvesen, forsikring og andre sentrale aktører mot de samme målene.
Kunnskap og bevissthet om brannvern bidrar til å redde liv, miljø og verdier. Derfor er Brannvernforeningens viktigste oppgave å forebygge branner gjennom å opplyse om hvilke tiltak den enkelte kan gjøre for å unngå brann, samt tilføring av kompetanse og informasjon om hvorfor branner oppstår.
Brannvernforeningen er organisert som en selveid privat stiftelse, som arbeider ut fra et ideelt formål. Alle inntekter går til brannforebyggende arbeid og videreutvikling av organisasjonen.
Følg pressemeldinger fra Brannvernforeningen
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Brannvernforeningen på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Brannvernforeningen
Ny administrerende direktør i Brannvernforeningen22.5.2025 12:03:00 CEST | Pressemelding
Ari Soilammi er ansatt som ny direktør i Brannvernforeningen. Han kommer fra stillingen som utviklingssjef i Rådgivende Ingeniørers Forening (RIF), hvor han har arbeidet siden 2013, med ansvar for blant annet faglig og kommersiell utvikling og bransjedialog med sentrale kundegrupper og offentlige etater.
1 av 4 brannskadde er små barn – påsken er risikotid10.4.2025 14:28:06 CEST | Pressemelding
Nesten 3 000 barn under ti år ble brannskadd i Norge i fjor. Brannvernforeningen advarer om økt risiko i påsken.
13 personer døde i brann i første kvartal1.4.2025 13:50:57 CEST | Pressemelding
I løpet av første kvartal av 2025, har 13 personer omkommet i brann i Norge. Det er noe høyere enn snittet for denne årstiden de siste årene, og to flere enn for samme periode i fjor. Den langsiktige tendensen for antallet omkomne i brann er likevel svært positiv.
Rolf Søtorp fratrer som administrerende direktør i Brannvernforeningen13.1.2025 16:46:01 CET | Pressemelding
– I et fellesmøte 13. januar orienterte styreleder Hildegunn Bjerke og administrerende direktør Rolf Søtorp de ansatte i Brannvernforeningen om at Søtorp har bedt styret om å fratre sin stilling. Styret respekterer hans beslutning, og i fellesskap er det avtalt at hans siste arbeidsdag blir 31. januar 2025.
Trygg nyttårsfeiring starter med bruk av beskyttelsesbriller25.12.2024 10:45:00 CET | Pressemelding
Etter nyttårsfeiringen i fjor ble det registrert ti øyeskader. Fem alvorlige og fem moderat alvorlige skader. Lettere øyeskader som blir behandlet ved legevakt regnes ikke med i oversikten.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom