52,4 millioner til 114 festivaler

Tildelingene til musikkfestivaler for 2016 er klare. Kulturrådet har i høst behandlet 172 søknader til musikkfestivaler, med en samlet søknadssum på ca. 136 millioner kroner. 96 festivaler har fått støtte fra festivalordningen, hvorav 16 har fått flerårig støtte. I tillegg har 18 festivaler fått støtte fra musikkarrangørordningen.
Ser hele festivalfeltet i sammenheng
Kulturrådet er opptatt av å sikre et mangfold av festivaler over hele landet, og ønsker at alle sjangere og musikkformer skal nå et nytt og bredere publikum. I årets festivaltildeling har fagutvalget prioritert festivaler av særlig nasjonal, regional og sjangermessig betydning og har vært opptatt av å harmonisere tilskuddsnivået for sammenlignbare festivaler.
- Dette har vært viktig fordi Kulturrådet neste år overtar vurderingen av de tidligere knutepunktfestivalene og må se hele festivalfeltet i sammenheng. Det blir en utfordrende men spennende oppgave, som jeg mener Kulturrådet er den beste til å ivareta, sier nestleder i Kulturrådet og leder av Musikkutvalget for arrangørstøtte, Arnfinn Bjerkestrand.
Bjerkestrand sier at når Kulturrådet i 2016 overtar knutepunktfestivalene vil det være svært viktig å sikre forutsigbarhet, kontinuitet, fleksibilitet og dynamikk i festivalordningen.
-Det har i en periode vært etterspurt en mer systematisk kunnskap om hele arrangørfeltet. Det er derfor bra at Kulturrådet har tatt initiativ til å utrede og kartlegge arrangør- og festivalfeltet i 2016 sier Bjerkestrand.
Åtte nye festivaler
Utvalget har også prioritert å gi støtte til nye, spennende initiativ, og har derfor valgt å gi støtte til flere mindre festivaler fra Kulturrådets arrangørstøtteordning. I alt er det gitt 2 150 000 kroner til 18 festivaler i ekstra tilskudd fra støtteordning for musikkarrangører.
Nye festivaler på ordningen for 2016 er Blastfest (Hordaland), Midgardsblot (Vestfold), Aronnesrocken (Finnmark), Festidalen (Hordaland), Fjord Cadenza (Møre og Romsdal), Kanalrock (Vestfold), Larvik barokk (Vestfold) og Rakettnatt (Troms) – alle med et tilskudd på 100 000, med unntak av Midgardsblot, som flyttes over fra arrangørordningen med en økning på 100 000 til totalt 200 000 og Blastfest som får 150 000.
Flerårig tilskudd er i denne runden gitt til Kongsberg jazzfestival (Buskerud), Gloppen musikkfest (Sogn og Fjordane), Skjærgårds Music and Mission Festival (Telemark), Sortland jazzfestival (Nordland), Hemnesjazz (Nordland), Oslo internasjonale kirkemusikkfestival, Lofoten internasjonale kammermusikkfest (Nordland), Hilmarfestivalen (Nord Trøndelag), Nordland musikkfestuke, Borealis (Hordaland), Nordlysfestivalen (Troms), Barokkfest (Sør Trøndelag), Nattjazz (Hordaland), Ekko (Hordaland), All Ears (Oslo) og Vossa Jazz (Hordaland).
Tildelings- og søkerlister
Her finner du en samlet oversikt over alle festivalene som har fått støtte for 2016 (pdf) (excel)
Her finner du tildelingslisten til ordningen for musikkfestivaler 2016 (pdf) (excel)
Her finner du oversikt over festivalene som har fått støtte fra arrangørordningen 2016 (pdf)(excel)
Her finner du søkerlisten til festivaler i 2016 (pdf) (excel)
Kontaktpersoner
Arnfinn Bjerkestrand, nestleder i Kulturrådet og leder av Musikkutvalget for arrangørstøtte, tlf: 916 84 281.
Per Einar Brænden, ansvarlig saksbehandler for festivalstøtteordningen, tlf: 21 04 58 49.
Preben von der Lippe, fagansvarlig i musikkseksjonen, tlf: 959 99 169.
Mari Johansen, kommunikasjonsrådgiver: tlf: 400 16 191
Bilder

Dokumenter
Om Kulturdirektoratet
Følg pressemeldinger fra Kulturdirektoratet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Kulturdirektoratet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Kulturdirektoratet
50 000 nye elevar får no bøker frå Kulturrådet på skulebiblioteket sitt9.5.2025 08:45:00 CEST | Pressemelding
Talet på skular som deltek i Kulturrådets skulebibliotekordning aukar frå 380 til 540 dei neste to åra. Alle biblioteka som no er inne på ordninga vil få endå fleire bøker enn før. Dette er eit resultat av styrkinga til regjeringa av ordninga med over 13 millionar kroner.
1 090 kunstnere får Statens kunstnerstipend18.3.2025 10:20:14 CET | Pressemelding
5 207 kunstnere søkte Statens kunstnerstipend i 2025. Nå er det klart hvem som får.
Ny undersøkelse: Folk flest mener det er riktig å bruke offentlige penger på kunst og kultur31.1.2025 09:00:09 CET | Pressemelding
Samtidig ønsker 7 av 10 nordmenn å øke eller beholde den offentlige finansieringen til kunst og kultur.
Kulturdirektoratet starter klima- og miljøprogram for kultursektoren29.1.2025 14:02:58 CET | Pressemelding
Kulturdirektoratet er klare med et nytt klima- og miljøprogram for kultursektoren. Fem prioriterte tiltak skal få fart på det grønne skiftet i kulturlivet.
Ny rapport: Konsertinntektene falt i 202327.1.2025 10:19:12 CET | Pressemelding
Inntektene i den norske musikkbransjen gikk ned med 10 prosent i 2023, etter et rekordår i 2022. Den største årsaken er en kraftig nedgang i inntekter fra store konserter.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom