Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE)

Klimaendringene - slik må Vestfold tilpasse seg

10.12.2015 07:05:00 CET | Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE) | Pressemelding

Del
Kommunene i Vestfold vil i fremtiden få større utfordringer med flom, overvann, skred og havnivåstigning. Det viser den nye klimaprofilen for fylket som overleveres Vestfold fylkesting i dag.

- I Vestfold vil klimaendringen særlig føre til behov for tilpasning knyttet til ekstremnedbør og økte problemer med overvann, havnivåstigning og stormflo, større flommer og økt risiko for skred, sier Inger Hanssen-Bauer, meteorolog og leder for Norsk Klimaservicesenter.

Fortsetter klimagassutslippene å øke som nå, vil vi ved slutten av århundret få:

  • kraftig nedbør: oftere og mer intenst. Dette vil gi større utfordringer med håndtering av overvann.
  • flere og større regnflommer i alt fra små bekker til Numedalslågen. Et klimapåslag på 20 % anbefales på beregnede flomvannføringer.
  • økt fare for jord-, flom- og sørpeskred og mulig økt fare for kvikkleireskred. Økt aktsomhet er viktig.
  • økte stormflonivåer på grunn av havnivåstigning

Kunnskap er nøkkelen

Klimaendringene kan bidra til større ødeleggelser på infrastruktur og eiendom. For å redusere fremtidige skader må kommunene gjennomføre klimatilpasningstiltak.

- Klimakunnskapen må inn i arealplanleggingen. Kommunene må styre arealbruken bort fra fareområder. Dette er det beste og mest effektive virkemidlet for å forebygge skader fra flom, stormflo og skred på ny bebyggelse, sier NVEs regionsjef Anne Cathrine Sverdrup

Episoder med kraftig nedbør ventes å øke vesentlig både i intensitet og hyppighet. Det betyr at utfordringene med overvann blir større enn i dag.

- I Vestfold, hvor store deler av befolkningen er konsentrert langs kysten og i byer med stort arealpress, er det derfor særlig viktig å planlegge for alt vannet. Hold avstand til bekker, elver og lavpunkt. Hold bekker og vannveier åpne – ikke legg dem i rør, forteller Sverdrup

Klimaprofil Vestfold

Klimaprofilen gjør kunnskapen om klimaendringer lettere tilgjengelig for planleggere på kommunalt og regionalt nivå.

Klimaprofilen kan du laste ned her

Norsk Klimaservicesenter, et samarbeid mellom Meteorologisk institutt, Norges vassdrags- og energidirektorat og UNI Research, har utgitt rapporten «Klima i Norge 2100». Basert på rapporten er det nå laget en Klimaprofil for Vestfold. Klimaprofilen gir et kortfattet sammendrag av klimaet og forventede klimaendringer.

Pressekontakter

Spørsmål knyttet til klimaendringene for Vestfold:
Inger Hanssen-Bauer, leder for Norsk Klimaservicesenter og meteorolog ved Meteorologisk institutt.
Mobil: 476 28 455

Hege Hisdal, leder NVEs arbeid i Norsk Klimaservicesenter og hydrolog i NVE.
Mobil: 934 21 527

Spørsmål om konsekvenser og tiltak for de enkelte kommunene i Vestfold:
Anne Cathrine Sverdrup, regionsjef NVE region sør (kontor Tønsberg)
Mobil: 907 52 061

Tabell: Sammendrag som viser forventede endringer i Vestfold fra 1971-2000 til 2071-2100 i klima, hydrologiske forhold og naturfarer som kan ha betydning for samfunnssikkerheten. Tabellen finner du også i Klimaprofil Vestfold. 

Øktsannsynlighet (4)

Muligøktsannsynlighet (3)

Uendret eller mindre sannsynlighet (2)

Usikkert (1)

Forklaring

Ekstremnedbør (4)

Det er forventet at episoder medkraftig nedbør økervesentlig både i intensitet oghyppighet. Dette vil også føretilmer overvann.

Sterkvind (1)

Liten endring.

Regnflom (4)

Det forventes flere og større regnflommer.

Snøsmelteflom (2)

Snøsmelteflommene vil komme stadig tidligere på året og bli mindre mot slutten av århundret.

Tørke (3)

Det forventes små endringer i total sommernedbør. Høyere temperaturer og økt fordampningkangi øktfarefortørkeisommersesongen.

Kvikkleireskred (1)

Økt erosjon som følge av ekstrem nedbør og økt flom i elver og bekker kan utløse flere kvikkleireskred. Vestfold er særlig utsatt for kvikkleireskred.

Steinsprang og

steinskred (1)

Hyppigere episoder med kraftig nedbør vil kunne øke hyppigheten av disse.

Snøskred (3)

Klimaendringene kan på kort sikt føre til økt skredfare bl. a. på grunn av regn på snødekket underlag. På lengre sikt vil snømengdene bli så redusert at faren for snøskredvilavta.

Jord-, flom- og

sørpeskred (4)

Øktfaresomfølgeav øktenedbørmengder.

Stormflo (4)

Som følge av havnivåstigning forventes stormflonivået å øke.

Om Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE)

Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE)
Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE)
Middelthuns gate 29
0368 Oslo

09575http://www.nve.no

Noregs vassdrags- og energidirektorat (NVE) har ansvar for å forvalte Noregs vatn- og energiressursar. NVE varetek også dei statlege forvaltningsoppgåvene innan skredførebygging. NVE skal sikre ei heilskapleg og miljøvennleg forvaltning av vassdraga, fremje ei effektiv kraftomsetning, kostnadseffektive energisystem og hjelpe til ein effektiv energibruk.

Følg pressemeldinger fra Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE)

Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE) på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.

Siste pressemeldinger fra Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE)

I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.

Besøk vårt presserom
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye