861 stipend til den frie og uavhengige kunsten
29.3.2019 08:00:00 CET | Kulturdirektoratet | Pressemelding

Utvalget for statens stipend og garantiinntekter har tildelt 861 stipend til kunstnere over hele landet.
Kunstnerstipendene betyr at enkeltkunstnere får mulighet til å fordype seg i sitt kunstneriske arbeid med utgangspunkt i prosjekter de selv definerer. Kunstnere fra mange kunstfelt får en arbeidssituasjon som gir rom for å utforske og utvikle et bredt spekter av kunstneriske uttrykksformer fra vidt forskjellige utgangspunkter, sier Trude Gomnæs Ugelstad.
– I ytringsmangfoldets navn
– Med årets tildelinger ønsker utvalget å minne om at Statens kunstnerstipend bidrar til et mangfold av kunstneriske ytringer. Stipendordningene bidrar til kunst som ellers ikke ville blitt skapt og til å bygge et bredt spekter av kunstnerskap, sier Gomnæs Ugelstad.
I regjeringens kulturmelding Kulturens Kraft, Kulturpolitikk for framtida, understrekes det at ett av flere mål er et fritt og uavhengig kulturliv som skaper kunst- og kulturuttrykk av ypperste kvalitet: «For at et slikt mål skal nås, må musikere, komponister, scenekunstnere, visuelle kunstnere og skribenter gis gode arbeidsbetingelser slik at de kan utvikle og realisere kunstnerskapene og ideene sine. Det må alltid være plass til kunst og kunstnerskap som innbefatter risiko og som utfordrer publikum. Kunsten som skapes, må forstås som frie ytringer, og som grunnleggende i et demokrati.»
– Statens kunstnerstipender skal, gjennom direkte tilskudd fra staten, bidra til et mangfoldig og nyskapende kunstliv. Dette formålet er viktig både i seg selv og for å sikre kunstnernes bidrag til samfunnsutviklingen, sier utvalgslederen.
– Kommer kunstnere og publikum over hele landet til gode
En stor andel av søknadene kommer fra Oslo (3889), med Hordaland (868) og Akershus (766) på 2. og 3. plass. Tildelingsprosenten alle søknader sett under ett er 10,1 %. – Det er kunstnerisk kvalitet og aktivitet som er kriteriene for tildeling. Men utvalget følger med blant annet geografisk spredning. Tildelingene speiler i stor grad bostedene til norske kunstnere.
Selv om en stor andel av kunstnere bor i Oslo-området og i Hordaland, ønsker kunstnerne selv å møte publikum over hele landet, så effekten av stipendene kommer derfor hele landet til gode, understreker Gomnæs Ugelstad.
Kunstnerstipendene bidrar til at publikum får tilgang til kunstopplevelser som ellers ikke ville vært tilgjengelige. Det er gjennom publikums opplevelser av mangfoldig kunst at kunsten realiserer sitt bidrag til ytringskultur og demokrati.
Ber Kulturdepartementet om flere stipender
8 521 søknader har blitt behandlet i 23 ulike stipendkomiteer i årets søknadsrunde.
– Det er en grundig og arbeidsintensiv prosess når stipendene skal fordeles. Utvalget har stor respekt for det solide arbeidet som er gjort i de ulike stipendkomiteene.
Over 120 representanter i de 23 komiteene må gjøre tøffe prioriteringer og svært mange kvalifiserte søkere får avslag. Utvalget har også ved årets budsjettsøknad til Kulturdepartementet meldt inn behovet for flere stipendhjemler og vil fortsette arbeidet for dette. Dersom vi skal følge opp Kulturmeldingens mål om å sikre kunst av ypperste kvalitet er en styrking av stipender til kunstnerne det mest effektive tiltaket, sier Gomnæs Ugelstad.
Tildelingslistene for Statens kunstnerstipend blir offentliggjort på kulturrådet.no kl 12 fredag. Vedlagt er oversikt over alle tildelinger i pdf.
Kontakter
Erica BerthelsenKommunikasjonsrådgiver
Tel:98256390erica.berthelsen@kulturradet.noTrude Gomnæs UgelstadUtvalgsleder Statens kunstnerstipend
Tel:91530472Bilder

Dokumenter
Om Kulturdirektoratet
Følg pressemeldinger fra Kulturdirektoratet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Kulturdirektoratet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Kulturdirektoratet
1069 kunstnere får Statens kunstnerstipend18.3.2026 10:19:39 CET | Pressemelding
Dette gir flere kunstnere mulighet til å skape, og flere opplevelser til publikum over hele landet.
Janne Stang Dahl er ny avdelingsdirektør for kunstnarisk produksjon og formidling i Kulturdirektoratet4.2.2026 13:21:47 CET | Pressemelding
Ho har brei leiarerfaring frå offentleg forvaltning og ser fram til å komme tilbake til kultursektoren.
Kulturtilbudet vokser, men blir dyrere og mer klassedelt29.1.2026 09:18:23 CET | Pressemelding
Hvem som bruker kulturtilbudet, preges i økende grad av lommebok, bosted og utdanning, viser en ny rapport fra Kulturdirektoratet.
Kunst i tall 2024: Høye inntekter – men økende usikkerhet17.12.2025 08:30:09 CET | Pressemelding
Kunstbransjen i Norge hadde høye inntekter i 2023 og 2024 sammenlignet med årene før pandemien. Samtidig melder flere kunstfelt om økte kostnader, lavere marginer og større usikkerhet fremover.
Kulturrådet tilbakekaller midler2.12.2025 09:19:24 CET | Pressemelding
Kulturrådet tilbakekaller ubrukte prosjektmidler fra Impure Company og trekker tilbake tilskudd for ny periode.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
