Skolelederforbundet

8 av 10 rektorer mener anonyme medarbeiderundersøkelser ikke forbedrer arbeidsmiljøet

6.11.2014 14:32:25 CET | Skolelederforbundet | Pressemelding

Del
Nye tall viser at rektorer opplever det å bli vurdert anonymt som hverken motiverende eller bra for arbeidsmiljøet. Manglende oppfølging har skylden, mener leder i Skolelederforbundet, Solveig Hvidsten Dahl.

Skolelederforbundets Landsmøteundersøkelse 2014 viser at de fleste rektorer er misfornøyde med skoleeiernes bruk av anonyme medarbeiderundersøkelser. 

Motiverer ikke

Av undersøkelsen fremgår det at nesten 8 av 10 rektorer opplever at det å bli evaluert i anonyme medarbeiderundersøkelser ikke har påvirket deres motivasjon positivt. Like mange rektorer, 8 av 10, mener at anonyme medarbeiderundersøkelser heller ikke har positiv innvirkning på arbeidsmiljøet.

I tillegg opplyser nesten 2 av 3 rektorer at ikke har fått oppfølging av skoleeier i kjølvannet av slike undersøkelser. Basert på disse tallene mener Skolelederforbudet det er nødvendig å sette spørsmålstegn ved anonyme undersøkelsers verdi som redskap for god skoleutvikling.

- Urovekkende

- Det er urovekkende at kommune-Norge bruker så mye ressurser på anonyme medarbeiderundersøkelser, siden måten de gjennomføres på åpenbart hverken bedrer arbeidsmiljøet eller motiverer rektorene, sier Solveig Hvidsten Dahl, forbundsleder i Skolelederforbundet.

Det å gå dypere inn i resultatene for å finne forklaringer og eventuelle feilkilder er nødvendig i kjølvannet av slike undersøkelser, og det kan synes som rektorene ikke opplever å bli fulgt opp tilstrekkelig, mener Hvidsten Dahl. 

Forsøkt brukt i oppsigelser

Advokat i Skolelederforbundet, Bjørn Eriksen, opplyser at skoleeiere dessuten bruker anonyme medarbeiderundersøkelser som et grunnlag for endringsoppsigelse av skoleledere.

- En slik undersøkelse har ikke tidligere blitt akseptert av domstolene som et faktisk grunnlag for en endringsoppsigelse, på grunn av rektors manglende mulighet til å imøtegå anonyme uttalelser, påpeker Eriksen. 

Skolelederforbundets Landsmøteundersøkelse 2014 er gjennomført blant 404 rektorer fra alle skoleslag i hele landet. 

Nøkkelord

Kontakter

Modolf Moen
Politisk rådgiver i Skolelederforbundet,
+ 47 482 05 607
mmo@skolelederforbundet.no

Bilder

Solveig Hvidsten Dahl
Solveig Hvidsten Dahl
Last ned bilde

Dokumenter

Om Skolelederforbundet

Skolelederforbundet
Lakkegata 23
0187 Oslo

http://www.skolelederforbundet.no
Skolelederforbundet er landets eneste fagorganisasjon kun for ledere i oppvekst- og opplæringssektoren.

Følg pressemeldinger fra Skolelederforbundet

Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Skolelederforbundet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.

Siste pressemeldinger fra Skolelederforbundet

Ledere i barnehage og skole står i en uholdbar arbeidssituasjon11.3.2026 10:11:50 CET | Pressemelding

I dag fikk vi rapporten «Arbeidssituasjonen til barnehagestyrere og skoleledere» laget av Deloitte - Ideas2evidence, på oppdrag fra Utdanningsdirektoratet. Rapporten viser at både barnehage- og skoleledere rapporterer om en arbeidssituasjon preget av høy arbeidsbelastning, høyt tempo og mange parallelle oppgaver. Ni av ti ledere svarer at de ofte har for mye å gjøre. Skolelederforbundet er glad for at regjeringen har undersøk arbeidssituasjonen for ledere i barnehage og skole. Funnene er alvorlig, og nå må dette følges opp i budsjett og i handling.

Ledere fra Arendal, Oslo og Kristiansand er nominert til Viktigste Lederpris 2026.6.3.2026 17:28:18 CET | Pressemelding

Det viktigste for at barn og unge skal få gode tilbud i barnehage og skole, er dyktige ledere som bygger laget og sikrer gode læringsmiljøer. De tre kandidatene til Viktigste Lederprisen, er de nominert blant mange gode kandidater fra barnehage, SFO og skole. Med Viktigste Leder-prisen ønsker vi å rette oppmerksomheten mot og anerkjenne god ledelse i barnehage og skole. Noen av Norges beste ledere er nominert.

Skolene må gis mulighet til å forebygge mobbing24.2.2026 15:41:38 CET | Pressemelding

NTNU-rapporten «Mobbing i en hardere elevkultur» viser at selv om mobbetallene har gått svakt ned, er omfanget fortsatt høyt i forhold til tidligere år. Rapporten viser også at det har blitt en hardere elevkultur. Forskningen peker på at tydelig og tilstedeværende skoleledelse er avgjørende for å lykkes i arbeidet mot mobbing og utenforskap. Og det er den daglige jobben for å skape et inkluderende miljø, tilstedeværelse og bevissthet som er avgjørende.

I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.

Besøk vårt presserom
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye