Parat ber justisministeren stanse domstolnedleggelser
Einan mener regjeringen må starte en politisk prosess som tar større hensyn til nasjonale behov.
Manglende demokratiske prosesser
Høringen er begrenset og gjelder kun et lite utvalg av tingretter og Einan frykter Domstoladministrasjonen har tolket uavhengigheten til domstolene så langt at demokratiske og nødvendige prosesser er satt til side.
– Fremtidig struktur på domstolene her i landet må involvere alle domstolene. Gode løsninger oppnås best gjennom et samspill mellom nasjonale, regionale og lokale behov knyttet til justissektoren, sier han.
Politireformen mener Einan er et godt eksempel på en godt forankret reform, der man oppnådde gode resultater med bred politisk oppslutning og støtte blant ansatte.
– Det er kritikkverdig å gjennomføre dramatiske endringer i domstolene uten å se landet under ett og i sammenheng med andre reformer og endringer. Det er grunn til å tro at politireformen vil påvirke domstolene, i tillegg til at det er startet en prosess med særdomstoler, mulig hurtigbehandling av enkelte sakstyper og utredning av påtalemyndigheten. Alt dette tilsier behov for en grundigere prosess knyttet til endringer av domstolene, sier Einan.
Etterlyser en helhetlig og inkluderende plan
Han frykter at mange av de målsettingene man ønsker å realisere gjennom prosessene som nå er igangsatt i politiet, vil bli nøytralisert gjennom tilsvarende mindre gjennomtenkte, ufullstendige og tilfeldige prosesser i domstolene.
Parat avviser ifølge Einan ikke et behov for sammenslåinger av domstoler, etablering av særdomstoler eller oppsplitting av eksisterende domstoler.
– Det som er viktig er at vi bidrar til å sikre en effektiv og tidsriktig domstol og at dette kommer som et resultat av en bred og inkluderende prosess. Det er bekymringsfullt at endringsforslagene som nå foreligger kun er basert på innspill fra domstollederne, og ikke et bredt og grundig forarbeid der alle berørte er involvert, sier han.
Paret har i sitt høringssvar bedt justisministeren umiddelbart stanse alle pågående sammenslåinger og forsøksprosjekt.
– Vi har bedt Anundsen starte en helhetlig utredning av domstolstrukturen som tar utgangspunkt i pågående reformer og prosjekter. Her legger vi til grunn at en slik utredning baseres på involvering og forankring hos ansatte, lokale myndigheter, næringsliv og ikke minst politikere, slik standarden ble satt i politireformen, sier Einan.
Nøkkelord
Kontakter
Vegard EinanParats nestleder
Tel:Mobil : 481 29 392vegard.einan@parat.comArve SigmundstadKommunikasjonssjef
Tel:Mobil: 977 72 029arve.sigmundstad@parat.comOm Parat
Følg pressemeldinger fra Parat
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Parat på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Parat
Parat-medlemmer hedres for Ukraina-evakuering9.5.2025 14:51:14 CEST | Pressemelding
Fire medlemmer i SAS Norge kabinforening i Parat fikk torsdag medaljer for sin innsats for evakuering av sårede fra Ukraina. De fire er Ulrich Schieren, Line Andresen, Anne Elisabeth Egeberg og Tore Magnus Holtan.
Norges Politilederlag om generell bevæpning9.5.2025 13:13:18 CEST | Pressemelding
Leder i Norges Politilederlag (NPL) i Parat, Kjetil Ravlo, sier det er en tillitserklæring til politiet når nå regjeringen åpner opp for at Politidirektoratet skal sette rammer for omfanget av bevæpning i politiet.
– Generell bevæpning er en tillitserklæring til norsk politi4.4.2025 18:37:57 CEST | Pressemelding
Leder i Norges Politilederlag (NPL) i Parat, Kjetil Ravlo, sier det er en tillitserklæring til politiet når nå Arbeiderpartiet, sammen med de andre større partiene på Stortinget, går inn for generell bevæpning av norsk politi.
Norske Mat- og Meierifolks Landsforening blir en del av Parat31.3.2025 10:33:07 CEST | Pressemelding
Norske Mat- og Meierifolks Landsforening (NML) med historie tilbake til 1914, er den nest største frittstående fagforeningen innen meieriindustrien. Landsmøtet har gjort vedtak om innmelding i Parat og blir en underorganisasjon med full virkning fra 1. september.
Fra Nav til fast jobb – modellen som kan løse mangelen på fagfolk?21.3.2025 14:48:04 CET | Pressemelding
Mangel på kvalifiserte tannhelsesekretærer er en utfordring over hele landet. Et nytt samarbeid mellom Nav, fylkeskommuner og tannhelsebransjen har gitt oppsiktsvekkende gode resultater i Trøndelag og Akershus. Nå ønsker Parat at lignende tiltak skal settes i gang også i andre yrker.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom