7. juni markeres verdens mattrygghetsdag
7.6.2022 08:00:00 CEST | Mattilsynet | Pressemelding

Ifølge statistikk fra WHO ble over 600 millioner mennesker syke i fjor som følge av matbårne sykdommer. Verdens mattrygghetsdag har siden 2018 blitt arrangert årlig av verdens helseorganisasjon (WHO) i samarbeid med FNs organisasjon for ernæring og landbruk (FAO) og Codex Alimentarius. Norge deltar gjennom Mattilsynet i arbeidet i Codex Alimentarius for å bidra i det viktige standardiseringsarbeidet for trygg mat på verdensbasis.
Trygg og næringsrik mat er en forutsetning for god helse. I mange deler av verden er matvarer som inneholder bakterier, virus, parasitter eller kjemiske stoffer ansvarlige for sykdommer som kan variere i alvorlighetsgrad fra diare til kreft. Mattilsynet skal sikre helsemessig trygg mat og trygt drikkevann for forbrukere i Norge, samt fremme god helse hos planter, landdyr og fisk.
Vår gode mattrygghet er et resultat av flere forhold. Regelverket skal sikre trygg mat til forbrukerne og de aller fleste matprodusentene tar produksjon av trygg mat på alvor og følger reglene. Det er lite smittestoff i norske husdyr og norskproduserte matvarer, og Mattilsynet følger opp tilstanden i næringer og hos enkeltvirksomheter gjennom dialog, veiledning, tilsyn og overvåkings- og kontrollprogrammer. Vi deltar også aktivt i internasjonalt arbeid for å bidra til trygg mat og handel mellom landene.
At mattrygghet er viktig, og at matbårne sykdommer er et stort problem mange steder i verden, bekreftes av WHO:
- En av ti innbyggere på verdensbasis blir syke av forurenset mat årlig.
- Belastningen på helsevesenet grunnet matbårne sykdommen globalt kan sammenlignes malaria eller HIV/AIDS.
- WHO har beregnet at sykdom fra matvarer er ansvarlig for 420 000 dødsfall årlig.
- Antibiotikaresistente bakterier kan smitte gjennom matkjeden. Årlig dør over 700 000 mennesker over hele verden som følge av antibiotikaresistente bakterier.
Kontakter
Mediehenvendelser: Mattilsynets pressevakt (kl. 08.00 - 22.00, ikke SMS. Etter arbeidstid og i helger besvares i utgangspunktet kun hastesaker.)
Tel:469 12 910pressevakt@mattilsynet.noBilder

Lenker
Om Mattilsynet
Mattilsynet er eit statleg, landsdekkjande forvaltingsorgan som er med på å sikre forbrukarane trygg mat og trygt drikkevatn. Vi skal fremje folke-, plante- , fiske- og dyrehelse, miljøvennleg produksjon og etisk forsvarleg hald av fisk og dyr. Mattilsynet har også oppgåver i høve til kosmetikk og legemiddel og fører tilsyn med dyrehelsepersonell.
Mattilsynet sine roller er å utarbeide framlegg til, forvalte og rettleie om regelverk, føre eit risikobasert tilsyn, formidle informasjon og kunnskap og ha beredskap. Mattilsynet skal gi faglege råd til Landbruks- og matdepartementet, Nærings-og fiskeridepartementet og Helse- og omsorgsdepartementet.
Følg pressemeldinger fra Mattilsynet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Mattilsynet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Mattilsynet
Trekkfuglene er på vei – beskytt fuglene dine mot fugleinfluensa16.3.2026 15:46:26 CET | Pressemelding
Det er for tiden mye fugleinfluensa blant ville fugler i Europa. Nå som trekkfuglene vender tilbake, oppfordrer Mattilsynet alle som holder fugler i fangenskap til å være nøye med smittevern og begrense kontakt med ville fugler.
Opprettholder infisert sone for fjørfehold i Rogaland16.3.2026 14:45:59 CET | Pressemelding
Mattilsynet opprettholder infisert sone i sju kommuner i Rogaland for å hindre spredning av fugleinfluensa fra ville til tamme fugler. I sonen gjelder blant annet portforbud for fjørfe, forbud mot dyreansamlinger, og jakt og fangst av fugl.
Disse oppdretterne kan forvente revisjon av Mattilsynet i 202612.2.2026 15:05:04 CET | Pressemelding
Mattilsynet planlegger å gjennomføre 12 systemrevisjoner av ulike oppdrettsselskaper i 2026. Nytt i år er at flere settefiskaktører er valgt ut, siden god dyrevelferd starter allerede i settefiskanlegget.
Ingen funn av MRSA i norske svinehold på seks år10.2.2026 12:00:00 CET | Pressemelding
For sjette året på rad har vi ikke hatt påvisninger av MRSA-bakterier i norske svinehold. Det viser at vi lykkes med både forebygging av introduksjon og etablering av bakterien som er motstandsdyktig mot flere typer antibiotika.
Havbruksnæringen viser fremgang, men systemrevisjoner avdekker fortsatt svakheter2.2.2026 15:07:18 CET | Pressemelding
Flere oppdrettsaktører har forbedret styringssystemene sine, men havbruksnæringen må fortsatt jobbe mer systematisk og proaktivt for å sikre god dyrevelferd.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
