7 av 10 ordførerkandidater sier ja til ny satsing for å få flere opp av sofaen

Et flertall av listetoppene i kommune- og fylkestingsvalget mener at det er på tide å opprette egne aktivitetsråd i norske kommuner, for å få flere opp av sofaen. På landsbasis oppfyller kun en av tre helsemyndighetenes anbefaling til fysisk aktivitet.
I en undersøkelse gjennomført av paraplyorganisasjonen Norsk Friluftsliv, svarer 7 av 10 listetopper at de ønsker at deres kommune skal opprette et aktivitetsråd.
– De fleste kommuner har i dag et idrettsråd som arbeider for å styrke idrettsaktiviteten og dialogen med kommunen. Tanken er at aktivitetsråd skal være et tilsvarende organ for friluftsliv og annen egenorganisert aktivitet. Målet er kort og godt å få flere i aktivitet, forklarer Siri Meland, fagsjef samfunnskontakt i Norsk Friluftsliv.
Undersøkelsen er gjort blant listetoppene i partiene på Stortinget, samt Folkeaksjonen nei til mer bompenger. Per i dag er Arbeiderpartiet det eneste partiet som har opprettelse av aktivitetsråd i sitt partiprogram.
Flere undersøkelser viser at friluftsliv og lavterskelaktivitet er den aktivitetsformen de fleste av oss kunne tenke oss å gjøre mer av. Ordførerkandidatenes svar er derfor svært positivt, mener Norsk Friluftsliv.
– Alle er enige om at det trengs å gjøres mer for å få flere i aktivitet. Ser vi på hvilke aktivitetsformer folk selv oppgir at de ønsker å gjøre mer av, så kommer friluftsliv og andre lavterskel-aktiviteter på topp. Dette er aktiviteter du kan gjøre når det passer deg, og som ofte ikke innebærer konkurranse slik som mange idrettsaktiviteter. Målet med et aktivitetsråd er nettopp å senke terskelen for at flere kommer seg ut, sier Meland.
Nøkkelord
Kontakter
Siri MelandFagsjef samfunnskontakt
Tel:952 40 336siri.meland@norskfriluftsliv.noBilder

Om Norsk Friluftsliv
Norsk Friluftsliv er fellesorganisasjonen for de 19 store friluftslivsorganisasjonene, med én million medlemskap og flere enn 5000 lag og foreninger.
Vårt oppdrag er å jobbe for at våre medlemsorganisasjoner er i best mulig stand til å bidra til friluftsglede for flere – oftere. Hvert år arrangerer vi Friluftslivets uke over hele landet, fra første helg i september.
Våre medlemsorganisasjoner: 4H Norge, Den Norske Turistforening, Forbundet KYSTEN, Norges Turmarsjforbund, Norges Jeger- og fiskerforbund, KFUK-KFUM-speiderne, Kristen Idrettskontakt, Norges Dykkeforbund, Norges klatreforbund, Norges orienteringsforbund, Norges Padleforbund, Norges Røde Kors, Norges speiderforbund, Skiforeningen, Syklistforeningen, Norsk Kennel klub, Norges Seilforbund, Det norske Skogselskap og Norges Sopp- og nyttevekstforbund.
Følg pressemeldinger fra Norsk Friluftsliv
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Norsk Friluftsliv på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Norsk Friluftsliv
Fra tirsdag kan du tenne bål igjen15.9.2025 10:00:00 CEST | Pressemelding
Brannvesenet har rykket ut til nær 700 skog- og gressbranner under perioden med generelt bålforbud i år. Norsk Friluftsliv oppfordrer til å bruke godt bålvett selv om forbudet nå oppheves.
Bli med på nasjonal ryddedugnad for naturen denne helgen10.9.2025 10:45:00 CEST | Pressemelding
12. til 14. september kombineres friluft med en god gjerning når hele landet inviteres til å plukke søppel på en «Tur med mening». – Dette er noe alle kan bli med på, oppfordrer Norsk Friluftsliv.
På onsdag feires mangfoldet av verdens matkulturer i naturen8.9.2025 10:40:57 CEST | Pressemelding
Onsdag markeres «Turmat fra hele verden-dagen» – en dag som setter søkelys på hvordan mat kan åpne dører til både friluftsliv og fellesskap.
Søndag fylles Norge med friluftslivsaktiviteter4.9.2025 15:21:48 CEST | Pressemelding
Søndag 7. september inviterer Norsk Friluftsliv og de 19 medlemsorganisasjonene deres til årets store ute-dag med 350 arrangementer over hele landet.
Lørdag inviteres hele Norge til å sove ute3.9.2025 08:00:00 CEST | Pressemelding
Lørdag 6. september er det igjen klart for Natt i naturen, hvor hele Norge inviteres til å overnatte ute.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom