7 av 10 nordmenn vil være mer aktive i 2021 – og helst i naturen
Mange har ambisjoner om å bli mer fysisk aktive i det nye året. Turer i skog og mark er det flest drømmer om å gjøre mer av.

71 prosent av nordmenn ønsker å bli mer fysisk aktive i 2021. Det viser en undersøkelse gjennomført av Ipsos, på vegne av fellesorganisasjonen Norsk Friluftsliv.
Turer til fots eller på ski er den aktiviteten flest ønsker å gjøre mer av. Hele 61 prosent svarer at de har ambisjoner om å gjøre dette oftere.
– Det er ikke rart at turgåing er nordmenns foretrukne form for fysisk aktivitet. En tur ut er både gratis, det kan gjøres akkurat når du vil, og ikke minst gir naturen oss en helt annen velvære, enn det å se på veggene i et treningssenter, sier Bente Lier, generalsekretær i Norsk Friluftsliv.
Flere vil på tur enn på treningssenter
I undersøkelsen oppgir 41 prosent at de ønsker å trene mer på treningssenter, mens 13 prosent ønsker å trene mer på idrettsbane. Det er altså langt flere som vil ut på tur, enn på treningssenter.
Lier mener tallene tyder på at en økt satsing på friluftslivsaktivitet vil være et viktig grep for å få flere nordmenn ut av inaktivitet.
– Jeg vil gi ros til regjeringen som i en krevende tid oppfordrer oss til å komme oss ut i naturen, og håper at de ser viktigheten av å satse på friluftsliv for alle i valgåret vi nå går inn i, sier Bente Lier.
Nøkkelord
Kontakter
Bente LierGeneralsekretær
Tel:90880437bente.lier@norskfriluftsliv.noBilder

Dokumenter
Om Norsk Friluftsliv
Norsk Friluftsliv er
fellesorganisasjonen for 18 norske frivillige friluftslivsorganisasjoner, med over 950 000 medlemskap og representerer over 5000 lokale lag og foreninger. Organisasjonene har individuelle medlemskap og er åpne for alle. De er landsomfattende eller har mer enn 10 000 medlemmer. Organisasjonene har ikke motorferdsel eller organisert konkurranseaktivitet som hovedformål.
Norsk Friluftsliv arbeider for
- et allsidig, enkelt og naturvennlig friluftsliv i tråd med norsk friluftslivstradisjon, som gjennom tradisjonelle og nye aktivitetsformer fremmer friluftsliv for alle.
- å fremme saker av felles interesse for organisasjonene overfor myndighetene og andre aktuelle målgrupper.
- helse, trivsel og økt forståelse for naturens egenverd gjennom naturopplevelser.
- å fremme allemannsretten og allmennhetens tilgang til og bruk av naturen.
Følg saker fra Norsk Friluftsliv
Registrer deg med din epostadresse under for å få de nyeste sakene fra Norsk Friluftsliv på epost fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste saker fra Norsk Friluftsliv
Flere barn og unge gikk på tur i 2020: – Svært gledelig14.1.2021 13:54:51 CET | Pressemelding
Friluftsliv er populært blant barn og unge, og flere gikk på tur i skog og mark i 2020 enn i 2013. – En positiv utvikling, mener Norsk Friluftsliv.
Nye SSB-tall: Flere innvandrere deltar i friluftslivet28.12.2020 06:00:00 CET | Pressemelding
Andelen av innvandrere som går på tur har økt betraktelig siden 2017, viser tall fra SSB. – Gode nyheter, mener Norsk Friluftsliv.
Ti ting å gjøre ute med barna i jula18.12.2020 06:15:00 CET | Pressemelding
Jula byr ofte på mye skjermtid og stillesitting for minste. Da er det kjekt å bryte opp med å komme seg ut og gjøre noe hyggelig sammen.
Ni av ti nordmenn føler seg mindre bekymret ute i naturen3.12.2020 06:30:00 CET | Pressemelding
Ute i frisk luft har vi det bedre. I en ny Ipsos-undersøkelse svarer ni av ti at de føler seg mindre bekymret når de er ute i naturen.
Lanserer ny kampanje for å få det norske folk ut1.12.2020 06:30:00 CET | Pressemelding
Vi trenger frisk luft for å ha det bra. Med kampanjen #1omdagen vil Norsk Friluftsliv inspirere nordmenn til å komme seg ut hver dag.
24 ting å finne på ute i adventstiden30.11.2020 07:00:00 CET | Pressemelding
I år blir det en annerledes adventstid. Heldigvis finnes det mange uteaktiviteter som kan gjøre desember litt hyggeligere.
I vårt presserom finner du alle våre siste saker, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom