Eksfin

Garantert norsk fornybarsatsing i Honduras

Del
(Oslo, 11.05.15) Garantiinstituttet for Eksportkreditt (GIEK) har utstedt garanti til Eksportkreditt Norge for lån på inntil USD 62 millioner i forbindelse med at det norske solenergiselskapet Scatec Solar skal bygge solkraftverket Agua Fria i Honduras på 50 megawatt (MW).

– Satsingen vår på fornybare energiprosjekter er viktig for norsk eksport. Det bidrar til verdiskaping både hjemme og ute, sier næringsminister Monica Mæland (H).

Etableringen er en del av en større satsing, der myndighetene i Honduras vil etablere flere hundre MW i ny fornybar kraftproduksjon. Kraftverket vil gjøre Honduras’ kraftproduksjon mindre avhengig av importert fossilt brennstoff. Viktig for fornybarsatsingen til GIEK Dette er det første solenergiprosjektet i Mellom Amerika GIEK er med og finansierer. GIEK har tidligere stilt garantier i forbindelse med at Scatec Solar har levert kraftverk i Tsjekkia og i Sør-Afrika.

- Dette er et viktig og spennende prosjekt i GIEKs satsing innen fornybar energi. Vi er stolte av å kunne bistå selskapet og å være med å finansiere et stort fornybarprosjekt, sier Odd Solheim som er saksbehandler på fornybar energi i GIEK.

Del av en større satsing for Honduras
I dag utgjør forbrenning av diesel mer enn halvparten av energiproduksjonen i Honduras.Det sentralamerikanske landet har en målsetting om at fornybar energi skal utgjøre 60 prosent av forbruket innen 2020.

Prosjektet gjennomføres under en støtteordning for fornybar energi i Honduras. Agua Fria er allerede under bygging og vil trolig produsere strøm allerede fra sommeren i år. Det er inngått en kraftavtale med tjue års løpetid med det nasjonale kraftselskapet ENEE garantert av Den honduranske staten.

Nøkkelord

Kontakter

Om Eksfin

Eksfin
Eksfin
Støperigata 1
0250 Oslo

+47 22 87 62 00http://www.eksfin.no

Eksportfinansiering Norge (Eksfin) er en forvaltningsbedrift underlagt Nærings- og fiskeridepartementet. Eksfin fremmer norsk eksport gjennom å bistå norske bedrifter, utenlandske kjøpere og deres banker med et bredt utvalg av statlige lån, garantier og kompetent rådgivning. Eksfins finansieringsløsninger er et statlig supplement til det private bank- og finansmarkedet. Eksfin forvalter også andre finansieringsordninger for norsk næringsliv uten eksportformål.

Eksportfinansiering Norge (Eksfin) ble opprettet 1. juli 2021 gjennom sammenslåing av Garantiinstituttet for eksportkreditt (GIEK) og Eksportkreditt Norge AS.

Følg pressemeldinger fra Eksfin

Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Eksfin på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.

Siste pressemeldinger fra Eksfin

Jotun vinner Eksportprisen 2025. Zivid er årets nykommer25.3.2025 14:52:50 CET | Pressemelding

Jotun fra Sandefjord er vinneren av Eksportprisen 2025. Konkurransen sto mot de sterke finalistene Autostore og Brunvoll. Jotun overbeviste juryen med sin kontinuerlige satsning på produktutvikling, imponerende eksport og selskapets rolle i å beskytte viktig industri og private hjem. Zivid er vinner av årets Nykommerpris, basert på deres høyteknologiske 3D-kameraer som brukes i industriell produksjon i Tyskland og Korea.

I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.

Besøk vårt presserom
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye