
Statoils undervanns kompresjonsstasjon for Gullfaks-feltet får kraft via umbilicals fra Nexans

– Det Statoil-drevne Gullfaks-gassfeltet i Nordsjøen skal bruke Nexans' innovative kraft-umbilicals, som kombinerer kabler for kraft, fiberoptikk og hydraulikk i ett enkelt tverrsnitt. Kablene ble overlevert til Statoil denne måneden.
Undervanns kompresjonsstasjonen skal installeres på havbunnen på satellittfeltet Gullfaks Sør, 15 km fra Gullfaks C-plattformen. Den vil øke den totale gassutvinningen med 22 millioner fat.
Kablene skal gi kraft til to fem megawatts gasskompressorer på 135 meters dybde. Den 650 tonn tunge stasjonen er plassert i en 420 tonn tung beskyttelsesstruktur og kan håndtere en gjennomstrømning på 10 millioner kubikkmeter per dag.
Undervanns kompresjon brukes når trykket i reservoaret faller under et kritisk nivå og reduserer gassproduksjonen. Ved å komprimere gassen på havbunnen økes trykket i rørledningene. Gassgjennomstrømningen går raskere, og det blir mulig å utvinne mer fra feltet. Undervanns kompresjon øker både produksjonen og feltets levetid.
Gullfaks-feltet ligger 160 km vest for Sognefjorden i Norge. Denne undervanns gasskompresjonsstasjonen er den andre av denne typen i verden. I fjor leverte Nexans umbilicals til den første undervanns kompresjonsstasjonen på Åsgard-gassfeltet, som også drives av Statoil.
Undervanns våtgasskompresjon passer for små og mellomstore felt på grunn av kompressorens kompakte størrelse. Løsningen kan installeres på nye eller eksisterende felt og gir muligheter for å utvikle felt i Arktis og andre dypvannsområder.
Truls Aarum, prosjektdirektør i Nexans Hybrid Underwater Cables, sier: "Vi er stolte av vår posisjon i teten av denne utviklingen. Det langvarige samarbeidet mellom Statoil og Nexans over mange år har vært viktig for å tilrettelegge for denne teknologiske utviklingen."
Kompresjonsstasjonen på Gullfaks vil bli satt i drift senere i år.
Kontakter
Trude LarstadKommunikasjonsdirektør
Tel:+47 936 67 742trude.larstad@nexans.comBilder


Lenker
Om Nexans
Følg pressemeldinger fra Nexans
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Nexans på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Nexans
Nexans, Eversource og Ørsted inngår rammeavtale for det amerikanske offshore vindmarkedet3.12.2019 15:19:10 CET | Pressemelding
Avtalen gir mulighet til leveranse av over 1 000 km eksportkabler til flere Ørsted-prosjekter i USA frem til 2027. Nexans investerer i den amerikanske høyspenningsfabrikken sin for å gjøre den til USAs første og eneste fabrikk for høyspente sjøkabler.
Nexans’ umbilicals vil spille en avgjørende rolle i Ormen Lange Fase 328.11.2019 14:23:40 CET | Pressemelding
Nexans skal levere 240 kilometer med kraft- og styrings-umbilicals til et undersjøisk kompresjonssystem. Dette vil forlenge levetiden til Norges nest største gassfelt. Produksjonen av umbilicalene skal foregå på Nexans’ fabrikk i Halden, og de skal installeres i 2023 av Aurora, Nexans’ nye kabelfartøy.
Power umbilical fra Nexans skal gi produksjonsløft på Vigdis-feltet i Nordsjøen7.5.2019 15:32:27 CEST | Pressemelding
Ny helelektrisk drevet pumpestasjon på havbunnen skal øke utvinningen på Vigdis med rundt 11 millioner fat. Pumpestasjonen vil bli drevet ved hjelp av en power umbilical fra Nexans. Denne samler høyspent strømforsyning og kontrollfunksjoner i ett enkelt kabeltverrsnitt. Kontraktverdi 10 millioner euro
Nexans tilbyr tjeneste som reduserer risiko og tap for kundene6.12.2018 10:00:14 CET | Pressemelding
Nexans har etablert et eget ekspert-team for IMR (Inspection-Maintenance-Repair) som tilbyr kundene døgnbemannet telefon, assistanse ved uventede hendelser og hurtig utrykning til høyspente sjøkabelprosjekter over hele verden.
Kontrakt på 100 millioner euro til Nexans4.12.2018 12:02:31 CET | Pressemelding
Nexans skal produsere, levere og installere en sjøkabel, inkludert fiberoptisk kabel, i en vanndybde på opptil 650 meter i Filippinene. Kabelforbindelsen vil gi det filippinske folket et mer pålitelig strømnett. Den fiberoptiske kabelen vil bli produsert på Nexans Norways anlegg på Rognan, mens sjøkabelen vil bli produsert i Halden og på selskapets anlegg i Japan. Kontrakten bekrefter Nexans’ stilling som en viktig global leverandør av masseimpregnerte kabelsystemer på dypt vann.