CERN starter partikkelakseleratoren igjen
24.3.2015 06:00:00 CET | Forskningsrådet | Pressemelding

Denne uken starter CERN på nytt partikkelakseleratoren LHC (Large Hadron Collider) etter å ha vært stengt for oppgradering og vedlikehold i to år.
Rekordhøye energier
CERN-fysikerne er i full sving med å gjøre de siste forebredelsene før de skal restarte den enorme, underjoridske maskinen . I den 27 kilometer lange akseleratoren skal de sende hydrogenkjerner (protoner) mot hverandre i hastigheter opp mot lysets hastighet og få dem til å kollidere ved rekordhøye energier (inntil 13 TeV). Akseleratoren er rustet opp til å kjøre ved nesten dobbelt så høye energier som i 2012, da forskerne fant Higgs-partikkelen. De første partikkel-kollisjonene vil skje i slutten av mai.
- Vi er i ferd med å bevege oss inn i helt nye områder av fysikken. Denne gangen vet ikke forskerne helt hva de nye eksperimentene vil bringe. Men at LHC-eksperimentene vil føre fysikken et langt skritt videre, er ingen i tvil om, sier professor Farid Ould-Saada ved Universitetet i Oslo, som leder den norske forskningsinnsatsen ved ATLAS-detektoren ved CERN.
Standardmodell, supersymmetri og mørk materie
Det er noen av universets dypeste mysterier forskerne vil avdekke i de planlagte eksperimentene.
En av teoriene fysikere tror man kan få bekreftet gjennom de nye eksperimentene ved CERN er supersymmetri. Hvis supersymmetri viser seg å eksistere kan det oppklare flere av de virkelig store mysteriene i moderne fysikk som:
● Hvorfor er Higgsbosonet så lett?
● Hva er mørk materie?
● Hvorfor finnes det mer materie enn antimaterie i universet?
For mange fysikere står det mye på spill: Enten vil man få bekreftet etablerte og populære teorier, for eksempel om supersymmetri og mørk materie, og kan ta nye steg inn i dette feltet av fysikken. Eller man vil måtte innse at vi har mye mer å lære om hvordan universet henger sammen.
Den norske forskningsinnsatsen ved CERN skjer først og fremst ved de to eksperimentene ATLAS (www.atlas.ch) og ALICE (http://aliceinfo.cern.ch/Public/Welcome.html).
Nøkkelord
Kontakter
Professor Farid Ould-Saada ved Universitetet i Oslo, farid.ould-saada@fys.uio.no, 94861474
Bjørn Jacobsen, Norges forskningsråd, bj@forskningsradet.no, 40638266
Bilder



Lenker
Om Forskningsrådet
Følg pressemeldinger fra Forskningsrådet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Forskningsrådet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Forskningsrådet
Sju norske virksomheter får støtte for å styrke cybersikkerheten i kraftsektoren17.3.2026 06:55:00 CET | Pressemelding
Tildelingene skjer gjennom det nordiske samarbeidsprosjektet CRESCENDO og er en del av EUs satsing for å gjøre kritisk infrastruktur mer robust mot digitale trusler. Ordningen forvaltes i Norge av Norges forskningsråd og Nasjonal sikkerhetsmyndighet (NSM).
271 millioner kroner til energi- og petroleumsforskning i næringslivet16.12.2025 06:30:00 CET | Pressemelding
Forskningsrådet tildeler støtte til 23 innovasjonsprosjekter i norske bedrifter. Bedriftene skal blant annet utvikle ny løsning for høytemperatur varmepumper, batterisystemer for storskala solcelleanlegg og undersøke hvordan kunstig intelligens kan brukes for å overvåke oljesøl.
277 millioner kroner til helseforskning og helseinnovasjon15.12.2025 06:25:00 CET | Pressemelding
15 forskningsprosjekter kan nå settes i gang. Sammen skal forskere, helsenæringen og helsetjenesten blant annet finne løsninger for digital oppfølging av eldre immigranter, økt forsyningssikkerhet for legemidler og dronetjeneste for levering av blodprøver.
48 millioner til forskning på miljø og naturverdier knyttet til havbunnsmineralvirksomhet12.12.2025 18:00:00 CET | Pressemelding
Tre samarbeidsprosjekter mellom forskningsorganisasjoner og samfunns- og næringsaktører får finansiering for å styrke kunnskapsgrunnlaget om havbunnsmineralvirksomhet. Prosjektene vil gi ny innsikt i biologisk mangfold knyttet til havbunnsmineraler og i de geologiske prosessene som danner mineralforekomster på havbunnen.
47 millioner kroner til forskning for fred og forsoning i Midtøsten og Nord-Afrika10.12.2025 06:00:00 CET | Pressemelding
Seks forskningsprosjekter får nå støtte gjennom Forskningsrådets utlysning for fred og forsoning i Midtøsten og Nord-Afrika. Prosjektene skal bidra med ny kunnskap om regionens store utfordringer og muligheter, og styrke grunnlaget for norsk utenriks- og sikkerhetspolitikk.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
