Løyve til Vigda kraftverk
20.1.2015 12:21:20 CET | Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE) | Pressemelding
I vedtaket har NVE lagt vekt på at ei utbygging av Vigda kraftverk vil vere eit bidrag til auka fornybar kraftproduksjon. Dei negative effektane for miljø og brukarinteresser er avgrensa, samstundes som kraftverket gir betre utnytting av kraftressursane i eit allereie regulert vassdrag.
Kraftverket er planlagt i Vigda, med hovudinntak omlag ved kote 120 og kraftstasjon ved kote 71,4. Vassvegen frå inntaket til kraftstasjonen skal vere ein kombinasjon av tunnel og nedgraven røyrgate. NVE legg vekt på at alle tekniske installasjonar skal tilpassast landskapet best mogeleg.
Vigda har naturverdiar knytt til den sårbare arten elvemusling og til den kritisk trua arten ål. Nedstrøms kraftstasjonen er det også anadrom fisk. NVE har sett vilkår blant anna om at elvemuslingen skal flyttast til oppstrøms inntaket i Vigda kraftverk, og at inntaket skal utformast slik at ål ikkje kan gå i turbinane. NVE har fastsett ei minstevassføring på 100 liter i sekundet heile året frå inntaket i Vigda kraftverk. Det er samstundes fastsatt ei minstevassføring på 350 l/s frå eksisterande Sagbergfossen kraftverk når dette ikkje er i drift. NVE meiner at minstevassføringa i stor grad vil ta vare på naturmiljøet.
NVE vurderer at i sum er nytten av tiltaket større enn skader og ulemper for private og allmenne interesser, og gjev difor løyve til bygging av Vigda kraftverk på fastsette vilkår.
Kontaktpersonar:
Rådgjevar Tale Helen Seldal, tlf. 22 95 94 51
Seksjonssjef Øystein Grundt, tlf. 22 95 93 89 / 901 98 216
Om Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE)
Noregs vassdrags- og energidirektorat (NVE) har ansvar for å forvalte Noregs vatn- og energiressursar. NVE varetek også dei statlege forvaltningsoppgåvene innan skredførebygging. NVE skal sikre ei heilskapleg og miljøvennleg forvaltning av vassdraga, fremje ei effektiv kraftomsetning, kostnadseffektive energisystem og hjelpe til ein effektiv energibruk.
Følg pressemeldinger fra Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE)
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE) på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE)
Oransje varsel om flomfare på deler av Østlandet23.10.2026 16:49:45 CEST | Pressemelding
Ekstremværet Boelo er på vei fra Storbritannia mot sørlige deler av Norge. Mye regn er ventet i deler av Telemark, Buskerud, Vestfold og vest for Oslo natt til søndag 25. oktober. NVE varsler fare for flom på oransje nivå. Jordskredfare er på gult nivå.
NVE gir konsesjon til det første nye vindkraftverket på 9 år21.10.2026 12:00:00 CEST | Pressemelding
Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE) gir Eviny og Norsk Vind tillatelse til å bygge Moldalsknuten vindkraftverk i Rogaland. Dette er den første konsesjonen til et nytt vindkraftverk, etter flere års stans i vindkraftbehandlingen. Prosjektet er planlagt i et område med gruvedrift og eksisterende vindkraft.
Area Nett får bygge kraftledning mellom Skaidi og Smørfjord i Finnmark21.10.2026 08:31:00 CEST | Pressemelding
Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE) har gitt Area Nett tillatelse til å bygge en kraftledning på 132 kilovolt mellom Skaidi og Smørfjord. Area Nett har også fått tillatelse til å utvide Smørfjord transformatorstasjon, og å rive deler av dagens ledning mellom Smørfjord og Lakselv.
NVE publiserer oppdaterte energikostnader for ulike typer kraftproduksjon19.10.2026 09:00:00 CEST | Pressemelding
Norges vassdrags- og energidirektorat legger fram nye beregninger av hva det kan koste å produsere kraft med ulike teknologier i Norge. Det er fortsatt vannkraft og vindkraft på land som har de laveste energikostnadene, mens havvind og kjernekraft er blant de som koster mest. Kostnadene øker for de fleste teknologier, med unntak av solkraft.
Flere store vannkraftsaker fører til strengere prioritering av vilkårsrevisjoner16.10.2026 10:15:29 CEST | Pressemelding
Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE) behandler i dag flere store og komplekse vannkraftsaker enn på lenge. For å sikre fremdrift i prosjekter som kan gi stor nytte for kraftsystemet og samfunnet, gjør NVE nå en tydeligere prioritering på vilkårsrevisjoner.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
