Nærings- og fiskeridepartementet

58 millioner mer til gründere og vekstbedrifter

Del
Regjeringen vil tilføre Investinor ytterligere 58 millioner kroner, for å styrke kapitaltilgangen til bedrifter i tidlige faser og for å utvikle forvaltningsmiljøer over hele landet.

- Investinor bidrar til at lovende bedrifter blir tilført både kapital og kompetanse. Vi vil styrke markedet for tidligfaseinvesteringer for å skape nye lønnsomme arbeidsplasser over hele landet, sier næringsminister Jan Christian Vestre.

Med det foreslåtte beløpet vil det totalt bevilges 200 millioner kroner til Investinor i statsbudsjettet for 2021.

Klimafokus

Siden Investinor ble opprettet i 2008, har det vært en føring om at selskapet prioriterer investeringer i næringsmiljøer som blant annet bidrar til mindre miljøbelastning og menneskeskapte klimaendringer. Det forventes videre at Investinor som et statlig eid selskap er ledende i sin bransje når det gjelder arbeid med ansvarlighet og bærekraft.

Til nå har Investinor investert i over 400 bedrifter. Midlene kommer enten direkte fra Investinor eller gjennom ulike pre-såkornfond, såkornfond og venturefond.

- Et av målene mine som næringsminister er å kutte klimagassutslipp med begge hender. For å lykkes må hele næringslivet bidra, sier næringsministeren.

I 2020 vedtok Stortinget å samle flere ordninger med egenkapitalinvesteringer i Investinor, og selskapet fikk et nytt mandat for som blant annet åpner for nye investeringer i pre-såkornfond og såkornfond.

Flere bedrifter lykkes

Investinor bidrar til å bygge opp bedrifter og eierskapsmiljø i hele landet. De investerer i ulike bransjer som IKT, helse, miljøteknologi, maritime næringer og skog- og trenæringene.

- Det er stor risiko forbundet med tidligfaseinvesteringer, men vi ser også at flere bedrifter lykkes. Det er avgjørende for norsk verdiskaping at vi får tatt i bruk privat kapital og kompetanse til å bygge morgendagens næringsliv, sier Vestre.

Bilder

Om Nærings- og fiskeridepartementet

Nærings- og fiskeridepartementet
Nærings- og fiskeridepartementet
Kongens Gate 8
0032 Oslo

Pressevakt: 902 51 303 (ikkje SMS)https://www.regjeringen.no/nfd

Departementet (NFD) utformar ein framtidsretta nærings- og sjømatpolitikk.

Innsyn: NFDs postjournal er søkbar hos www.eInnsyn.no

Du kan følgje NFD på Twitter | Facebook  | Flickr

Følg pressemeldinger fra Nærings- og fiskeridepartementet

Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Nærings- og fiskeridepartementet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.

Siste pressemeldinger fra Nærings- og fiskeridepartementet

Nytt regelverk på plass - åpner for søknader om fiskeoppdrett på land igjen1.7.2025 08:01:00 CEST | Pressemelding

Nærings- og fiskeridepartementet har i dag fastsatt endring av laksetildelingsforskriften og akvabiosikkerhetsforskriften. Endringene innebærer en presisering av vilkår for plassering av anlegg, slik at grensen mellom hva som anses å være på land og i sjø blir tydeligere. Det innføres krav om desinfeksjon av inntaksvann for anlegg på land for å begrense risiko for spredning av smittestoff via vann.

I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.

Besøk vårt presserom
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye