Skattekortet på vei til din arbeidsgiver
15.12.2014 11:00:00 CET | Skatteetaten | Pressemelding

I dagene framover sender Skatteetaten ut informasjon om skattekortet for 2015 til over 3,8 millioner lønnstakere. Med den nye ordningen som ble innført i fjor, henter arbeidsgivere skattekortet selv elektronisk fra Skatteetaten.
– Vi er opptatt av at det skal være enkelt å betale skatt, både for arbeidsgiver og arbeidstaker. Du trenger derfor ikke lenger å huske på å levere skattekortet ditt på jobben. Arbeidsgiver kan enkelt hente skattekort for alle sine ansatte ett sted, sier kommunikasjonsdirektør i Skatteetaten, Mariken Holter.
Sjekk tallene
I stedet for selve skattekortet vil du motta en skattetrekksmelding, som viser hvilke opplysninger Skatteetaten har benyttet ved beregning av skattetrekket for neste år.
– Husk å sjekke skattetrekksmeldingen slik at du unngår å få restskatt. Det er viktig at du sjekker at tallene vi har lagt til grunn for å beregne skattetrekket ditt er riktige. Ellers kan skattetrekket bli feil. Har du store endringer i inntekt, formue eller fradrag bør du, som alltid, endre skattekortet for å få et mest mulig korrekt skattetrekk, sier Holter.
Viktige endringer fra nyttår
Fra 1. januar 2015 er det ny ordning for uføre der uførepensjon vil hete uføretrygd. Da vil både uføretrygden og skatten for mottakere av trygd øke.
– Med den nye ordningen vil uføretrygden og eventuelle uføreytelser fra andre utbetalere, skattes som lønnsinntekt. I skattetrekksmeldingen til uføre vil vi informere nærmere om hvordan ordningen fungerer. Det er svært viktigat uføre sjekker skattetrekksmeldingen nøye, slik at vi har et best mulig grunnlag for å beregne riktig skatt, sier kommunikasjonsdirektøren.
Fra nyttår økes også frikortbeløpet. Det betyr at arbeidsgiver ikke skal trekke skatt dersom du ikke skal tjene mer enn 50.000 kroner i året. Hvis du regner med å ha flere arbeidsgivere i løpet av inntekståret, må du huske å fordele beløpet på alle arbeidsgiverne. Alle som skal ha frikort må søke om dette før arbeidsgiver kan hente det. Hvis du vet at du kommer til å tjene over 50.000 kroner i løpet av året, må du bestille skattekort.
Du kan bestille frikort, skattekort og søke om endring av skattekortet på skatteetaten.no.
For mer informasjon, kontakt: Skatteetatens pressetelefon 945 01 000
BILDETEKST:
SJEKK TALLENE: – Vi er opptatt av at det skal være enkelt å betale skatt, både for arbeidsgiver og arbeidstaker. Du trenger derfor ikke lenger å huske på å levere skattekortet ditt på jobben. Men det er fortsatt viktig å sjekke at tallene vi har lagt til grunn for å beregne skattetrekket ditt er riktige, sier kommunikasjonsdirektør i Skatteetaten, Mariken Holter.
Nøkkelord
Kontakter
Anne KrikhusmoPresseansvarlig
Tel:945 01 000presse@skatteetaten.noBilder


Lenker
Om Skatteetaten
Følg pressemeldinger fra Skatteetaten
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Skatteetaten på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Skatteetaten
Kontrollaksjoner innen transport og omsetning av fisk og sjømat11.5.2026 12:05:57 CEST | Pressemelding
Flere offentlige etater har i vinter gjennomført omfattende kontrollaksjoner innen transport, omsetning og eksport av fisk og sjømat. Kontrollene avdekket regelbrudd på flere områder.
Fant feil hos over halvparten på Sørlandet30.4.2026 09:01:46 CEST | Pressemelding
Skatteetatens Skattepatrulje gjennomførte i midten av april kontroller hos 54 virksomheter innen bransjene servering, frisør, og bilverksted/-pleie på Sørlandet. I tillegg ble det gjort tiltak for å kreve inn skyldig skatt og avgift.
Skattemeldingen: I dag går fristen ut30.4.2026 06:30:00 CEST | Pressemelding
Dersom du skal rekke å gjøre nødvendige endringer i skattemeldingen, må du gjøre det før midnatt i dag, 30. april. Da går leveringsfristen ut. Så langt har omtrent 4,3 millioner sjekket sin skattemelding, og over 3 millioner har levert.
Skattemeldingen: Skatteetaten har avdekket store feil og misbruk av fradrag27.4.2026 08:00:00 CEST | Pressemelding
Skatteetaten har hittil i 2026 gjennomført flere tusen kontroller av fradrag. Foreløpige funn viser at det er gjort betydelige feil. Skatteetaten vil anmelde de groveste sakene der det er ført opp feilaktige fradrag i skattemeldingen.
Flest kryptoeiere i de største byene – store forskjeller mellom kommunene19.4.2026 14:27:33 CEST | Pressemelding
Nye tall fra Skatteetaten viser at kryptoeiere i stor grad er konsentrert i de største byene. Aldri før har så mange nordmenn oppgitt kryptovaluta i skattemeldingen.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom

