Plan International Norge

Disse kjente Plan-fadderne leder TV 2s Artistgalla

Del
Lørdag 13. desember er det duket for TV 2s Artistgalla for Plan. Plan-fadderne Peter Bubresko, Marthe Sveberg og Arill Riise skal lede en sending med mange folkekjære artister og Plan-ambassadører.
Plan-fadderne Peter Bubresko, Marthe Sveberg og Arill Riise skal lede TV 2s Artistgalla for Plan 13. desember. (Foto: Espen Solli/TV 2)
Plan-fadderne Peter Bubresko, Marthe Sveberg og Arill Riise skal lede TV 2s Artistgalla for Plan 13. desember. (Foto: Espen Solli/TV 2)

– Plan Norge er glad for at akkurat disse tre flotte programlederne, som alle er Plan-faddere, skal lose seerne gjennom en engasjerende og stjernespekket sending med livemusikk, reportasjer og unike TV-øyeblikk, sier Olaf Thommessen, generalsekretær i Plan Norge.

Engasjerte Plan-faddere
– Dette er et programlederoppdrag jeg svarer ja til før de som spør har fått fullført setningen. Selv har jeg vært på reise med Plan sammen med artist Magnus Grønneberg i Nord-Vietnam. Vi har sett fattigdom på nært hold og møtt mange sterke skjebner. Både det å få reise ut i verden og formidle de inntrykkene man får der til seerne gjennom reportasjer, i tillegg til å lede programmet, gir meg noe personlig. Jeg er selv Plan-fadder og vi kan alle gjøre en forskjell og hjelpe, sier Peter Bubresko.

Det er andre gang Peter Bubresko og Marthe Sveberg skal lede TV 2s Artistgalla for Plan sammen.

– Peter og jeg ledet Artistgallaen på TV 2 i 2012. Nå er vi klare for å gjøre vårt beste for å binde sammen sendingen og vise gjennom reportasjer og intervjuer hvor viktig det er at vi alle kan bidra. Også jeg er Plan-fadder og er blitt godt kjent med mitt fadderbarn, Courage, som jeg vet får rent vann, skolegang og det han trenger for å komme seg ut av fattigdom. Vi håper at TV 2s Artistgalla skal bli en nasjonal dugnad for å gi fattige og vanskeligstilte barn en bedre fremtid, sier Marthe Sveberg.

Programleder Arill Riise skal lede et engasjert telefonpanel med mange kjente ansikter.

– Familien min har vært Plan-faddere i 15 år. Det har gitt hele familien en nær følelse av å hjelpe og skape felles engasjement. Vi ser alltid frem til brev og tegninger fra vårt fadderbarn. Jeg skal på reise for Plan i forbindelse med årets Artistgalla til gullgruveområdet ved Victoriasjøen i Tanzania. Her jobber barn i gruvene, og det er mye fattigdom. Jeg opplever at Plan er der folk trenger det, og er takknemlig for å få bidra både med å være på reise for Plan, samt å være programleder på Artistgallaen, sier Arill Riise.

Folkekjære artister og Plan-ambassadører
Artistene som skal opptre på Artistgallaen er blant annet Tone Damli, Marion Ravn, Angelina fra «Norske Talenter» og den ferske IDOL-vinneren som kåres kvelden i forveien. De står alle på scenen lørdag 13. desember for å spre oppmerksomhet rundt arbeidet til Plan Norge.

I tillegg til musikalske innslag møter vi også virkeligheten gjennom reportasjereiser. Elisabeth Andreassen har vært i Zambia, Truls Svendsen i Nepal, Magnus Grønneberg og Peter Bubresko har vært i Nord-Vietnam, Anneli Drecker i Ecuador og Arill Riise i Tanzania. De har alle opplevd fattigdom på nært hold og sitter igjen med sterke opplevelser og minner.

Viktig dugnad
Plan har en stolt historie med TV 2 når det gjelder å samle norske TV-seere til artistgalla og liknende TV-aksjoner. Årets sending blir den 15. TV-aksjonen for Plan på TV 2.

– TV 2s Artistgalla for Plan er en viktig dugnad for å gi fattige og vanskeligstilte barn en bedre fremtid. Vi håper så mange som mulig blir med oss denne kvelden og selv ser hvilken forskjell de kan utgjøre for barns fremtid ved å være Plan-fadder, sier Olaf Thommessen.

TV 2s Artistgalla for Plan sendes direkte fra Christiania Teater i Oslo, lørdag 13. desember kl. 21:40.

Fakta om Plan
• Global bistandsorganisasjon etablert i 1937 – i Norge siden 1996
• Til stede i 70 land – med prosjekter i 50 utviklingsland
• Fokuserer spesielt på barn og barns rettigheter til blant annet skole, helsetjenester og beskyttelse mot vold og overgrep
• Den største fadderorganisasjonen i Norge med én-til-én-fadderskap. Det betyr at du som Plan-fadder får ditt «eget» fadderbarn, og at fadderbarnet kun har deg som fadder 
• Pengene fra fadderne går til hele lokalsamfunnet
• Plan har 1,5 millioner fadderbarn på verdensbasis – 130 000 barn har norske faddere
• Plan bisto 165 millioner mennesker, inkludert 78 millioner barn i over 90 000 lokalsamfunn, med utvikling i 2013

Kontaktpersoner
Andreas Gjone, kommunikasjonsrådgiver i Plan Norge: andreas.gjone@plan-norge.no, 926 27 950
Unn Grethe Berge, kommunikasjonsrådgiver i TV 2: unn.grethe.berge@tv2.no, 924 03 867

Bilder

Plan-fadderne Peter Bubresko, Marthe Sveberg og Arill Riise skal lede TV 2s Artistgalla for Plan 13. desember. (Foto: Espen Solli/TV 2)
Plan-fadderne Peter Bubresko, Marthe Sveberg og Arill Riise skal lede TV 2s Artistgalla for Plan 13. desember. (Foto: Espen Solli/TV 2)
Last ned bilde
Arill Riise. (Foto: Espen Solli/TV 2)
Arill Riise. (Foto: Espen Solli/TV 2)
Last ned bilde
Marthe Sveberg. (Foto: Espen Solli/TV 2)
Marthe Sveberg. (Foto: Espen Solli/TV 2)
Last ned bilde
Peter Bubresko. (Foto: Espen Solli/TV 2)
Peter Bubresko. (Foto: Espen Solli/TV 2)
Last ned bilde
Olaf Thommessen, generalsekretær i Plan Norge (Foto: Nina Ruud/Plan)
Olaf Thommessen, generalsekretær i Plan Norge (Foto: Nina Ruud/Plan)
Last ned bilde
Olaf Thommessen, generalsekretær i Plan Norge (Foto: Nina Ruud/Plan)
Olaf Thommessen, generalsekretær i Plan Norge (Foto: Nina Ruud/Plan)
Last ned bilde

Om Plan International Norge

Plan International Norge
Plan International Norge
Storgata 51
0182 Oslo

56 09 99 09http://www.plan-norge.no

Plan International er en uavhengig barnerettighetsorganisasjon som jobber barns rettigheter, både langsiktig og gjennom nødhjelp. Men der barn ikke har det bra, har jenter det ofte verst. Derfor setter Plan jenter først. Vi jobber i mer enn 80 land og driver prosjekter i 67.000 lokalsamfunn verden over. Vi jobber særlig med å sikre jenters rett til å bestemme over egen kropp, beskytte barn mot vold, sørge for at alle barn får en trygg og god utdanning og bidra til at unge kvinner kan bli økonomisk selvstendige.

Følg pressemeldinger fra Plan International Norge

Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Plan International Norge på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.

Siste pressemeldinger fra Plan International Norge

I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.

Besøk vårt presserom
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye