530 millioner til innovasjon i Viken
12.9.2020 09:26:23 CEST | Nærings- og fiskeridepartementet | Pressemelding

I vår doblet regjeringen Innovasjon Norges ramme for støtte til næringslivet i 2020, gjennom økte rammer og nye ordninger. Dette har gitt bedrifter i Viken 284 millioner kroner mer enn på samme tid i fjor. Krisepakkene fra regjeringen og utvidede rammer gjør at Innovasjon Norge kan gi støtte til flere gode prosjekter.
– Mange av landets bedrifter har hatt et vanskelig halvår. Jeg er glad for at næringslivet ser framover og ruster seg for å være konkurransedyktige og i tet når koronakrisen er over, sier Nybø.
Ønsker å bistå flere som vil satse
Innovasjon Norge har hittil i år tildelt 7,8 milliarder kroner til innovasjons- og utviklingsprosjekter i norsk næringsliv. Det er en dobling sammenlignet med tildelingene til samme tid i fjor, og 1,7 milliarder kroner mer enn for hele 2019 samlet. Den totale rammen Innovasjon Norge disponerer til lån og tilskudd er økt fra 7 til vel 14 milliarder kroner.
– Det er ingen automatikk i at kriser gir innovasjon, men summen av de mange små og store prosjektene tyder på at norsk næringsliv nå bruker tiden svært godt. Skal vi lykkes må vi oversette behov ute til utvikling av løsninger hjemme. Næringsutvikling, vekst og eksport henger sammen. Vi er derfor til stede i alle deler av Norge og i de viktige markedene ute, og ønsker å bistå flere norske bedrifter som vil satse, sier administrerende direktør Håkon Haugli i Innovasjon Norge.
Bilder

Om Nærings- og fiskeridepartementet
Nærings- og fiskeridepartementetKongens Gate 8
0032 Oslo
Pressevakt: 902 51 303 (ikkje SMS)https://www.regjeringen.no/nfd
Departementet (NFD) utformar ein framtidsretta nærings- og sjømatpolitikk.
Følg pressemeldinger fra Nærings- og fiskeridepartementet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Nærings- og fiskeridepartementet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Nærings- og fiskeridepartementet
Høgare vågekvalkvote i 202630.1.2026 09:37:01 CET | Pressemelding
Fiskeri- og havministeren har fastsett ein kvote på 1641 vågekval i 2026, ein auke på 235 dyr frå året før.
Avslår sju klager på søknad om visningstillatelser27.1.2026 16:12:34 CET | Pressemelding
Nærings- og fiskeridepartementet har avslått sju klager på søknad om visningstillatelser. Ingen av søknadene oppfylte kravene for å få slik tillatelse.
Ett skritt nærmere besøksbidrag27.1.2026 16:00:17 CET | Pressemelding
Næringsminister Cecilie Myrseth har en ambisjon om at loven om besøksbidrag trer i kraft 1. juli 2026. Nå sendes utfyllende regler om overnattingsavgiften ut på høring.
Åpent brev: Skyggeflåten og satellittforstyrrelser truer maritim sikkerhet26.1.2026 16:56:53 CET | Pressemelding
Kyststatene rundt Østersjøen og Nordsjøen, sammen med Island, går i et åpent brev tydelig ut mot skyggeflåtevirksomhet og bevisste forstyrrelser av satellittbasert navigasjon og AIS, som utgjør en økende trussel mot maritim sikkerhet.
Åpner for større områder til havbruk til havs20.1.2026 09:00:00 CET | Pressemelding
Fiskeri- og havminister Marianne Sivertsen Næss har fastsatt endringer i laksetildelingsforskriften som åpner for at det kan tildeles større områder for havbruk til havs.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom