Kulturdirektoratet

Vanessa Bairds tredje bilde på plass i Kulturrådet

Del
Presseinvitasjon: Velkommen til vernissasje for Vanessa Baird og Sara Christens kunst i Kulturrådets lokaler i Mølleparken 2 torsdag 9. oktober kl. 14.00.
Utstnitt av verket "To Everything There is a Season", 2014 © Vanessa Baird / BONO. Foto: Trond A. Isaksen / KORO
Utstnitt av verket "To Everything There is a Season", 2014 © Vanessa Baird / BONO. Foto: Trond A. Isaksen / KORO

Vanessa Bairds maleri «To Everything There is a Season» er nå montert ferdig resepsjonsområdet i Kulturrådets lokaler i Mølleparken 2. Dessuten er åtte arbeider av Sara Christensen plassert i trappehallen og møteromsavdelingen. Kulturrådet inviterer i samarbeid med KORO (Kunst i offentlige rom) til vernissasje torsdag 9. oktober kl. 14.00-15.30.

– Kulturrådet er både stolt og takknemlig for å kunne huse verk av to store norske samtidskunstnere, sier Anne Aasheim, direktør i Kulturrådet.

Jobber for å samle bildene til Baird

Bairds verk «To Everything There is a Season» er på 6 x 6 meter og utgjør en egen vegg i foajeen i Kulturrådet. Maleriet er en del av en serie på tre, og de to første henger i regjeringskvartalet. Det arbeides for å samle samtlige tre verk på et relevant offentlig sted. Det kan ta flere år før en samlet løsning vil bli mulig.

– Jeg var redd for at jeg ville bli gjemt bort da jeg begynte å arbeide med de tre verkene i garasjen under regjeringskvartalet, men slik ble det ikke. Det har vært en slitsom prosess, men også positiv fordi jeg har fått inspirasjon til å jobbe mer, sier Baird.

KORO har valgt åtte arbeider av billedkunstner Sara Christensens til Kulturrådets møteavdeling. Verkene består av syv sirkulære malerier på lerret og én mindre installasjon. Verkene er fra 2013 og har vært vist på Galleri K tidligere i år og i fjor.

– Tanken er at en serie med flere verk av samme kunstner vil kunne gi et tyngre nedslag og skape identitet og helhet i en konsentrert del av Kulturrådets nye lokaler, sier Jan Christensen, medlem av KOROs komité for Kunstordningen i statlige leiebygg og eldre statsbygg.

Mer informasjon:

Artikkel om Vanessa Baird-bildet på KOROs nettside

Vanessa Baird-bildet på plass i Kulturrådet

Vanessa Baird-bildet til Kulturrådet

Monteringen av Sara Christensens arbeider i Kulturrådet

Pressebilder kan lastes ned her
Foto:To Everything There is a Season, 2014 © Vanessa Baird / BONO. Foto: Trond A. Isaksen / KORO

Kontaktpersoner:
Janne Stang Dahl, kommunikasjonsdirektør i Kulturrådet: tlf 970 81 120 / e-post janne.stang.dahl@kulturradet.no
Vanessa Baird, billedkunstner: mob 922 67 529 / e-post vanessa.baird@gmail.com
Sara Christensen, billed- og installasjonskunstner: mob 913 94 934 / e-post sara.kors@gmail.com

KORO:
Beate Styri, pressekontakt: mob 906 06 661 / e-post bst@koro.no
Elisabeth Tetens Jahn, prosjektansvarlig: tlf 22 99 11 93 / e-post etj@koro.no

Bilder

Utstnitt av verket "To Everything There is a Season", 2014 © Vanessa Baird / BONO. Foto: Trond A. Isaksen / KORO
Utstnitt av verket "To Everything There is a Season", 2014 © Vanessa Baird / BONO. Foto: Trond A. Isaksen / KORO
Last ned bilde

Om Kulturdirektoratet

Kulturdirektoratet
Kulturdirektoratet
Mølleparken 2
0459 OSLO

21 04 58 00http://kulturdirektoratet.no

Følg pressemeldinger fra Kulturdirektoratet

Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Kulturdirektoratet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.

Siste pressemeldinger fra Kulturdirektoratet

I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.

Besøk vårt presserom
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye