Finstad Park i Ski forbildeprosjekt for Husbanken
Det forutsetter spesielt gode kvaliteter for universell utforming å bli valgt ut som forbildeprosjekt i Husbanken. Universell utforming krever gode løsninger for fremkommelighet, orientering og lydforhold.
- Forbildeprosjekter skal vise hva som er mulig med det beste av kjent kunnskap og kjente løsninger, og ha høye ambisjoner innen Husbankens kvalitetsområder universell utforming, miljø/energi og byggeskikk, sier seniorrådgiver Lars Halleraker i Husbanken.
Universell utforming gir fordeler for alle
Prosjektleder Jan-Helge Friling i Skanska forteller at universell utforming har fordeler også for de som ikke har nedsatt funksjonsevne.
- Dette har stor verdi for mennesker i mange livsfaser, ikke bare de som trenger det mest. Det er vanlig å tenke at det er mennesker med spesielle behov og nedsatt fysisk funksjon som trenger universell utforming. Småbarnsfamilier med vogner og handleposer har også glede av fremkommelighet og godt merkede gangveier, sier han.
Passivhusstandard
Et forbildeprosjekt hos Husbanken forutsetter passivhusstandard.
- Skanska Bolig har tidligere levert fire passivhus på Finstad og vi har høstet gode erfaringer derfra, sier Jan-Helge Friling som sto ansvarlig for den første passivhussatsningen på Ski.
- Nå satser vi på passivhusstandard i blokk I, som består av 28 leiligheter, sier Friling.
Ønsker å ligge foran
- Vi forventer at dette blir en del av byggeforskriftene i løpet av få år, og ønsker derfor å være tidlig ute med denne byggemetoden. Egentlig er det god byggeskikk satt i system, fuktfritt og energiriktig. Vi i Skanska Bolig har bare gode erfaringer med denne måten å bygge på. Utviklingen av energiløsninger har vært i fokus gjennom hele arbeidet med Finstad Park, sier Friling.
- Ved å tenke på miljøet sparer huseieren for store utgifter til oppvarming og miljøet for store mengder miljøgifter, sier han.
Kontakter
Prosjektleder i Skanska, Jan-Helge Friling, tlf 97444786
Seniorrådgiver i Husbanken, Lars Halleraker, tlf 48078965
Lenker
Om Skanska Norge
Følg pressemeldinger fra Skanska Norge
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Skanska Norge på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Skanska Norge
Skanska skal bygge boliger i Bergen for Selvaag Bolig10.4.2025 07:00:00 CEST | Pressemelding
Skanska og Selvaag Bolig har signert kontrakt om byggingen av det første byggetrinnet i Sandsliåsen Park til en kontraktsverdi på 187 MNOK. Prosjektet omfatter 72 nye leiligheter og blir en del av transformasjonen på Sandsli i Bergen.
Ny økonomisjef til Skanska Næringseiendom24.3.2025 07:00:00 CET | Pressemelding
Skanska Næringseiendom har ansatt Åsmund Ytreeide som økonomisjef. Han kommer til Skanska fra rollen som Head of Controlling i Nåbo (tidligere Bonava) og starter i juni.
Skanska bygger Vesterøya skole7.3.2025 09:07:22 CET | Pressemelding
Skanska har signert kontrakt med Sandefjord Kommune om bygging av Nye Vesterøya skole. Barneskolen har høye mål for klimagassreduksjon og har en kontraktsum på 409 millioner kroner.
Skanska signerer moderniseringskontrakt med Den Nationale Scene24.2.2025 08:00:00 CET | Pressemelding
Skanska og Den Nationale Scene (DNS) har signert kontrakt for modernisering av det ikoniske teaterbygget i Bergen. Kontrakten har en verdi på om lag 213 millioner kroner eks. mva. inkludert opsjoner og arbeidet starter 12. mai 2025.
Thomas Børnich blir ny konserndirektør for boligvirksomheten i Skanska7.2.2025 08:00:00 CET | Pressemelding
Thomas Børnich går inn i konsernledelsen og blir ny konserndirektør for boligutvikling i Skanska Norge. Senest fra 5. mai tar han over ansvaret etter Pål Aglen, som fortsetter i rollen som konserndirektør for byggvirksomheten.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom