4 av 10 har syklet i fylla
Mer enn 4 av 10 har syklet i fylla, og 2 av 10 dropper hjelmen. Trygg Trafikk og Tryg Forsikring har kartlagt norske syklisters vaner og uvaner.

Ett av funnene er at nesten halvparten – 43 prosent – innrømmer å ha syklet i beruset tilstand. Det liker Trygg Trafikk dårlig. For selv om det ikke finnes noen formell promillegrense for syklister, har du som syklist fremdeles et ansvar som trafikant og må være skikket til å sykle på en trygg måte.
– Når du drikker svekkes dømmekraften, risikoforståelsen og reaksjonsevnen – og det mye fortere enn man tror. Da utgjør du en fare både for deg selv og andre. Derfor mener vi at folk bør tenke om sykkelen som de tenker om bilen: La den stå hvis du har drukket, sier kommunikasjonsrådgiver Ann-Helen Hansen i Trygg Trafikk.
2 av 10 dropper hjelmen
Når det gjelder bruk av sykkelhjelm, står det bedre til blant norske syklister. 54 prosent hevder nemlig at de alltid bruker hjelm, og 19 prosent at de gjør det som oftest. Likevel er det fremdeles nesten 2 av 10 – 19 prosent – av oss som sjelden eller aldri tar på oss hjelmen.
– Det er flott at utviklingen går i riktig retning, og at såpass mange skjønner at å bruke hjelm er det viktigste du som syklist kan gjøre for å beskytte deg. Men det er litt synd å se at 2 av 10 fremdeles ikke har skjønt poenget, forsetter hun.
Småturene er «verstingene»
Det er på de korte turene at de fleste oftest dropper hjelmen. På toppen av «versting»-lista finner vi turer til butikken og andre ærend med 45 prosent, fritidsturer med 30 prosent og andre småturer med 28 prosent.
– Det er like stor risiko for å komme ut for en ulykke på kortere turer som lange, men altfor mange lar likevel hjelmen ligge hjemme når de tar en snartur i nærområdet. Alle syklister burde bruke hjelm hver gang de sykler, det er en grei rutine å ha for både voksne og barn. Samtidig er det positivt at nesten alle, med unntak av sju prosent, bruker hjelm på treningstur, sier Torbjørn Brandeggen, kommunikasjonsrådgiver i Tryg Forsikring.
Bruker hjelm når vi sykler med barna
Men det er ikke bare treningsfantomene som alltid bruker hjelm. Også når vi sykler sammen med barna er hjelmen på. Det oppgir nesten 9 av 10 – 86 prosent – av de syklistene som har barn.
– Det er gledelig å se at de aller fleste tydeligvis er opptatt av å være et forbilde for de minste. Men husk på at du ikke er noe mindre utsatt når du sykler uten barna. Gjør det til en god vane at sykkel er ensbetydende med sykkelhjelm, uavhengig av når, hvor, hvor langt og hvem du sykler sammen med, avslutter Brandeggen.
###
Den landsomfattende Kantar-undersøkelsen er gjennomført blant norske syklister som har syklet minst en gang eller mer det siste året.
Norske syklister har flere uvaner og engstelser enn dette. Se listen her:
52 prosent veksler mellom å sykle på fortau og i veibanen
50 prosent opplever at det er utrygt å sykle i veibanen
22 prosent opplever at bilister oppfører seg truende
14 prosent lar være å vise tegn når de krysser veien
10 prosent sykler på rødt lys. Syklister i Oslo er verst med 19 prosent som sykler på rødt lys
Nøkkelord
Kontakter
Ann-Helen HansenKommunikasjonsrådgiver
Tel:92259278ahhansen@tryggtrafikk.noBilder
Om Trygg Trafikk
Trygg Trafikk jobber for at færrest mulig skal omkomme eller bli hardt skadet i trafikken. Vi er tilstede i alle landets fylker. Trygg Trafikk er både samarbeidspartner og pådriver overfor myndigheter og bedrifter. Vi er også et bindeledd mellom frivillige aktører og myndigheter.
Følg saker fra Trygg Trafikk
Registrer deg med din epostadresse under for å få de nyeste sakene fra Trygg Trafikk på epost fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste saker fra Trygg Trafikk
Leserinnlegg: Å fjerne helseattesten er ansvarsløst11.2.2021 07:00:00 CET | Leserinnlegg
Bilkjøring er en viktig del av menneskers liv og mobilitet, og de fleste eldre bilførere kjører både godt og risikobevisst. Både Nasjonalforeningen for folkehelse og Trygg Trafikk vil at alle som ønsker det skal kjøre bil så lenge som mulig, men det må være trafikksikkerhetsmessig forsvarlig.
Refleksbruken øker3.2.2021 07:00:00 CET | Pressemelding
Trygg Trafikks årlige reflekstellinger viser at nordmenn er flinkere til å bruke refleks. Likevel bruker fortsatt under halvparten av oss refleks i mørket. I år som i fjor er det Oslo-borgerne som er aller dårligst til å bruke refleks.
8 personer omkom i januar1.2.2021 07:00:00 CET | Pressemelding
Åtte personer mistet livet i trafikken i årets første måned. Månedens siste dag endte på tragisk vis med to omkomne i en ulykke i Troms og Finnmark.
Vi vet at mobil bak rattet er farlig, men vi bruker den likevel20.1.2021 07:00:00 CET | Pressemelding
Altfor mange fikler med håndholdt mobil under kjøring. Det til tross for at 9 av 10 mener det er farlig å bruke mobilen når man kjører bil.
Rekordlavt antall dødsulykker i trafikken i 20201.1.2021 07:00:00 CET | Pressemelding
95 personer mistet livet i trafikken i 2020. Det er 13 færre enn i fjor, og første gang siden tellingene startet at antallet omkomne i et kalenderår er under 100. Trygg Trafikk peker på viktigheten av at politiske beslutninger ikke må motarbeide nullvisjonen om null drepte og hardt skadde i trafikken.
Slik kommer du deg trygt hjem til jul18.12.2020 07:00:00 CET | Pressemelding
Julen betyr vanligvis stor trafikk, med både korte og lange bilturer. Trygg Trafikk tror ikke jula 2020 blir noe unntaksår i trafikken, og oppfordrer oss til å ta det med ro på veien i julestria. Les tipsene for en trygg juletrafikk her.
Sykle om vinteren? Dette må du tenke på9.12.2020 07:00:00 CET | Pressemelding
Å sykle på glatt føre i minusgrader er ingen kunst så lenge du stiller forberedt. Her er Trygg Trafikks tips til en sikker vintersyklingssesong.
I vårt presserom finner du alle våre siste saker, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom